Հասարակություն 15:09 01/10/2021 Հայաստան
«Հայաստանի բնակչության 50 %-ը ԵԱՏՄ ստանդարտների համաձայն օրական 2500 կալորիա սնունդ չի ստանում՝ կարողանում է ապահովել 1800-2000 կալորիան»,- այսօր «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հայտնեց ՀՀ ԳԱԱ «Էկո կենտրոն»-ի սննդի ռիսկերի գնահատման կենտրոնի ղեկավար Դավիթ Պիպոյանը:
Նա հայտնեց, որ ամբողջ աշխարհում կա կորելիացոն ուղի՝ կապ սնման և աղքատության կարգավիճակի միջև և կենտրոնի կատարած ուսումնասիրությունների արդյունքում եղել են շատ ընտանիքներ, որոնք չեն կարողացել ապահովել անհրաժեշտ կալորիաները:
Փորձագետը ներկայացրեց Հայաստանում բնակչության կողմից սննդամթերքի սպառման սննդակարգի հետազոտության արդյունքները, որը իրականացվել է Պարենային անվտանգության և սննդանյութերի գնահատման գիտամեթոդական կարողությունների հզորացում ծրագրի շրջանակներում, և այն ֆինանսավորվել է ԿԳՄՍ նախարարության Գիտության կոմիտեի կողմից:
Դավիթ Պիպոյանը հայտնեց, որ առաջին անգամ է իրականացվել ամբողջ հանրապետության բնակչության սնուցման կարգավիճակի գնահատում, ինչի համար ուսումնասիրվել է մարդկանց սննդակարգը:
Նրա ներկայացմամբ՝ ուսումնասիրությունները կարևոր են ոչ միայն պարենային անվտանգության, այլև սննդամթերքի անվտանգության  ռիսկերի գնահատման առումով:
Բացատրելով, որ թերսնումը ոչ միայն պակաս կալորիաներն են այլ օրգանիզմի համար անհրաժեշտ սպիտակուցների, ճարպերի, վիտամինների և այլ սննդանյութերի պակասը՝ մասնագետը ներկայացրեց, թե որ սննդամթերքն է պակասում ՀՀ բանկչության սննդակարգից:
«Հայաստանում, մասնավորապես՝ Երևանում մենք ունենք հացի սպառման ծավալների կրճատում, որը պայմանավորված է մի շարք սպառողների կողմից հացի քանակի կրճատման հետ»,- հայտնեց Պիպոյանը և փաստեց, որ եթե երևանում 2015-16 թթ. կար օրական 250-280 գրամ հացի սպառում, ապա 2021 թվականի հարցումների արդյունքով հացի օգտագործումը միջինում տատանվում է 180-220 գրամ, սակայն այն մնում է մեր բնակչության սննդամթերքի գերակշռող հատվածը:
Նրա ներկայացմամբ՝ ուսումնասիրության ժամանակ դիտարկել են 88 սննդամթերք, որոնց համադրման արդյունքում եկել են այն եզրակացության, որ դրանց 33%-ը սննդակարգում՝  հատիկեղենը և ալրային հենքով մթերքներն են:
«Այն ընտանիքը, որն օրական օգտագործում է 250-300 գրամ հաց, արդեն իսկ 800 կալորիա ստանում են միայն հացի միջոցով»,- ասաց Պիպոյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի բնակչությունն օրգանիզմին անհրաժեշտ սպիտակուցների 51%-ը ստանում է ալրային հենքով մթերքների և հատիկեղենի միջոցով, իսկ կենդանական ծագման  սննդամթերքով՝ 15 %, այն դեպքում, երբ այլ երկրներում կենդանական ծագման սպիտակուցները կազմում են մարդկանց սննդակարգի 35-50%-ը:
Ըստ Պիպոյանի՝ մարդը սննդակարգում օրական պետք է ունենա 400 գրամ միրգ և բանջարեղեն՝ 200/200 գրամ հարաբերակցությամբ, բայց  տարվա 7-8 ամիսը  բնակչության մոտ այն պակաս է 30-40 %-ով և միայն ամռան ամսիներին է այն լրացվում:
«Եթե Երևանի բնակիչն ամսական ծախսի 22-30 հազար դրամ ուտելիք գնելու համար, ապա կարող է սնվելու նորմալ ռեժիմ ապահովել»,- հայտնեց Պիպոյանը և հավելեց, որ հաճախ ընտանեկան բյուջեի ավելի քան 50 %-ը ծախսվում է բացառապես սննդամթերք գնելու վրա։
Նա հայտնեց, որ մայրաքաղաքում ամենից շատ սպառում են ծորակի ջուրը, այնուհետև հացը և երրորդ տեղում կարտոֆիլն է։
Պիպոյանի խոսքով՝ Երևանում չորս հոգուց բաղկացած ընտանիքը ամսական պետք է ծախսի մոտավորապես 120 հազար դրամ սննդի համար։

Общество 16:02 01/10/2021 Армения
«50% населения Армении при питании не получает 2500 калорий в день, что соответствует стандартам ЕАЭС, им удается обеспечить лишь 1800-2000 калорий», – заявил сегодня на пресс-конференции в «Арменпресс» руководитель департамента оценки риска пищевых цепей Центра эколого-ноосферных исследований Национальной академии наук (НАН) Армении Давид Пипоян.
Он указал, что во всем мире существует корреляционная тропа – связь между питанием и статусом бедности, и в ходе проведенных центром исследований встречалось много семей,  которые не могли обеспечивать необходимых калорий.
Эксперт представил результаты исследования потребления продуктов питания населением Армении, которое проводилось в рамках Программы по наращиванию научно-методического потенциала по оценке пищевой безопасности и пищевых продуктов, которая финансировалась Комитетом по науке министерства образования, науки, культуры и спорта РА.
Давид Пипоян сообщил, что впервые проведена оценка статуса питания населения всей республики, для чего изучен рацион людей.
По его словам, исследования важны не только с точки зрения пищевой безопасности, но и с точки зрения оценки рисков безопасности пищевых продуктов.
Пояснив, что недоедание – это не только нехватка калорий, но и недостаток белков, жиров, витаминов и других необходимых организму питательных веществ, специалист представил, каких продуктов питания не хватает в рационе населения РА.
«В Армении, в частности в Ереване, наблюдается сокращение объемов потребления хлеба, что обусловлено сокращением количества хлеба в рационе рядом потребителей», – сообщил  Пипоян и констатировал: Если в 2015-2016гг. ежедневное потребление хлеба составляло 250-280 граммов, то, согласно опросам 2021 года, потребление хлеба колеблется в среднем на уровне 180-220 граммов, но на него по-прежнему приходится преобладающая доля продуктов питания нашего населения.
Как отметил Пипоян, в ходе исследования было рассмотрено 88 продуктов, при сопоставлении которых они пришли к выводу, что 33% из них в рационе составляют зерновые и мучные изделия.
«Семья, которая потребляет 250-300 граммов хлеба в день, уже получает 800 калорий только из хлеба», – сказал Пипоян.
По его словам, население Армении получает 51% необходимых организму белков из продуктов на основе муки и зерновых, а 15% – из продуктов животного происхождения, в то время как в других странах животный белок составляет 35-50% человеческого рациона.
Как отметил Пипоян, в ежедневном рационе человека должно быть 400 граммов овощей и фруктов – в соотношении 200/200 граммов, но 7-8 месяцев в году они в рационе населения сокращаются на 30-40%, это количество обеспечивается только в летние месяцы.
«Если житель Еревана потратит 22-30 тыс. драмов в месяц на продукты питания, он может обеспечить нормальный режим питания», – сообщил Пипоян, добавив, что зачастую более 50% семейного бюджета тратится исключительно на продукты питания.
По его словам, больше всего в столице потребляется водопроводная вода, затем следуют хлеб и картофель.
Пипоян отметил, что в Ереване семье из четырех человек нужно тратить на еду около 120 тысяч драмов в месяц.