Տնտեսություն 19:32 01/10/2021 Տարածաշրջան
Վանա լճի ջրի մակարդակի նվազման արդյունքում մոտավորապես հարյուր տարեկան ձկնորսական կառամատույց է հայտնաբերվել։Այս մասին գրում է ermenihaber-ը։
Կառամատույցի փայտե սյուները ջրի երեսն են դուրս եկել, ինչը հերթական անգամ փաստել է լճի ջրային ռեսուրսների մեծաքանակ կորստի մասին։
Ադիլջևազի մշակույթի, արվեստի և զբոսաշրջության ասոցիացիայի նախագահ Ջումալի Բիրոլը, որը երկար տարիներ հետազոտություններ է իրականցնում Վանա լճում, հայտնել է, որ լճի այլ հատվածներում ևս կառույցներ են ի հայտ գալիս։
«Վանա լճում շուրջ 1․5 մետր ջրի նվազում է գրանցվել։ Այնպես չէ, որ դա մեզ չի անհանգստացնում, հուսանք՝ դա վնաս չի հասցնի էկոհամակարգին։ Երաշտը լուրջ խնդիրներ առաջացրեց Վանա լճում, հատկապես այս տարի»,- նշել է հետազոտողը:

Общество 19:46 01/10/2021 Регион
В результате снижения уровня воды в озере Ван (на территории современной Турции) обнаружен рыбацкий причал, которому около 100 лет. Об этом пишет ermenihaber.
После того, как вода отступила, обнаружились деревянные столбы причала, что еще раз свидетельствует о масштабной потере водных ресурсов озера.
Президент Ассоциации культуры, искусства и туризма Адилджеваза Джумали Бирол, который много лет исследует озеро Ван, сообщил, что в других частях озера также обнаруживаются сооружения.
«В озере Ван зафиксировано понижение уровня воды примерно на 1,5 метра. Нельзя сказать, что нас это не беспокоит, надеемся, это не нанесет вреда экосистеме. Засуха вызвала серьезные проблемы в озере Ван, особенно в этом году», – сказал исследователь.