Կիպրոսն ու Հայաստանը պաշտպանական համագործակցության ոլորտում ծրագիր են ստորագրել
2021 թվականի հոկտեմբերի 1-ին Կիպրոսի և Հայաստանի միջև 2022-2023 թվականների ընթացքում երկկողմ պաշտպանական համագործակցության ծրագրի ստորագրման արարողություն է տեղի ունեցել՝ Ազգային գվարդիայի գլխավոր շտաբի կենտրոնակայանում: Այս մասին տեղեկանում ենք Կիպրոսի Ազգային գվարդիայի կայքից։
Նշվում է, որ ծրագրի ստորագրման ժամանակ Կիպրոսի զինված ուժերը ներկայացնում էր 4-րդ դիվիզիայի տնօրեն, գնդապետ Նեոֆիտոս Պաչուլիդիսը, իսկ հայկական զինված ուժերը` պաշտպանության ատաշե, գնդապետ Արթուր Դալիբալթյանը:
Ծրագիրը, ի թիվս այլ բաների, ներառում է համատեղ վարժանքներ և երկկողմ շփումներ` փորձի փոխանակման համար` Կիպրոսի Հանրապետության և Հայաստանի միջև ռազմական համագործակցությունը խթանելու, ինչպես նաև երկու երկրների զինված ուժերի միջև գերազանց հարաբերությունների ընդգծման նպատակով:

Politics 17:15 02/10/2021 Region
The ceremony of signing the military cooperation plan for 2022-2023 between Armenia and Cyprus was held on October 1 at the headquarters of the National Guard of Cyprus.
The plan was signed by Director, Colonel of the Fourth Division of the Cyprus Armed Forces Neophytes Pachulidis and Defense Attaché of the Armenian Embassy in Cyprus, Colonel Artur Dalibaltyan.
The plan envisages joint trainings, bilateral interactions, exchange of experience, among other things,  to boost military cooperation between the two countries.