Քաղաքական 09:53 02/10/2021 Հայաստան
Այստեղ բախվում են և՛ տարածաշրջանային և՛ աշխարհաքաղաքական տարբեր կենտրոնների ու խաղացողների շահերը և հետաքրքրությունները։
Երևացող մասում կա ռեգիոնի ընդգծված դերակատարը՝ ՌԴ-ն, մեծ հավակնություններ ունեցող Թուրքիան, մեր բարեկամ ու տարածաշրջանի հիմնական խաղացողներից Իրանը, տարբեր փուլերում ակտիվացող/պասիվացող արևմուտքը՝ իր տարբեր թևերով և վերջապես առավել նուրբ մոտեցումներով գործող, սակայն ծանրակշիռ գործոն հանդիսացող Չինաստանը։
Կարծում եմ, որ առաջիկա տասնամյակներում Հարավային կովկասում սպասվող փոփոխությունները դժվար է դիտարկել առանց Չինաստանի դերի հաշվարկման, որի հետ, ի դեպ, համագործակցության մեծ ու բարենպաստ դաշտ կա, որն այս իշխանությունները դիտմամբ անտեսում են։
Արտաքին անվտանգության ապահովման և թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի զսպման տեսանկյունից Չինաստանը Իրանի, ՌԴ-ի և, իհարկե, ՀՀ-ի հետ բազմաթիվ հատվող կետեր ունի, որի ներուժը այս պահին հեռու է իրացված լինելուց։
Հ.Գ. Ի դեպ, այսօր Չինաստանի ժողովրդական հանրապետության կազմավորման 72-ամյակն է, ինչի կապակցությամբ ջերմ շնորհավորանքներս Չինաստանի ժողովրդին»։

Politics 11:35 02/10/2021 Armenia
The developments in the South Caucasus region are rather multilayered, according to Armenian security expert Tigran Abrahamyan, an MP from the opposition With Honor faction.
"The processes taking place in the South Caucasus are quite multilayered. The interests of different geopolitical and regional centers and players collide here,” he wrote on Facebook on Friday.
“On the outer side, there are the influential actor in the region, Russia, Turkey which has great ambitions, our friendly country and one of the key regional players, Iran, the West, which is becoming active or passive at different stages with its different wings, and, finally, China, which has more delicate approaches, but is a significant factor.
“I believe that it is difficult to consider the changes expected in the South Caucasus in the coming decades without taking into account the role of China, with which, incidentally, there is a large and beneficial area of cooperation, but the current authorities deliberately ignore it.
“When it comes to external security and deterrence of Turkish-Azerbaijani aggression, China has multiple points of contact with Iran, Russia and, of course, Armenia, while this potential is currently far from being realized,” Abrahamyan said.
Also, he congratulated the people of China on the 72nd anniversary of the founding of the People's Republic of China celebrated on October 1.