Քաղաքական 11:45 04/10/2021 Տարածաշրջան
Թուրքիան մտադիր է այս շաբաթ Ադրբեջանի հետ համատեղ զորավարժություններ անցկացնել։ «Ամուր եղբայրություն -2021» զորավարժությունները (The Steadfast Brotherhood-2021) տեղի կունենան Նախիջևանում` հոկտեմբերի 5-8-ը ընկած ժամանակահատվածում: Այս մասին գրում է Bloomberg-ը։
Նշվում է, որ զորավարժությունների վերաբերյալ հայտարարությունը հնչեց այն բանից հետո, երբ անցած շաբաթ Իրանի բանակը հայտարարեց, որ զորավարժություններ է անցկացնում երկրի հյուսիս-արևմուտքում:
Կիրակի օրը Իրանի գերագույն առաջնորդ Այաթոլլահ Ալի Խամենեին պաշտպանեց զորավարժությունները Ադրբեջանի հետ սահմանին, որոնք այլ պաշտոնյաներ կապում են Թեհրանի թշնամու՝ Իսրայելի հետ Բաքվի սերտ կապերով:
«Իրանը զգուշանում է Իսրայելի՝ Ադրբեջանի հետ կապերից, որը հրեական պետության նավթի հիմնական արտահանողն է: Իսրայելն, իր հերթին, Ադրբեջանին մատակարարում է անօդաչու թռչող սարքեր և այլ բարձր տեխնոլոգիական զենքեր, որոնք օգնեցին Բաքվին անցյալ տարվա Հայաստանի հետ պատերազմում»,- գրում է կայքը։
Առանց որևէ մեկի անուն նշելու, Խամենեին ասաց, որ Իրանի հյուսիս-արևմուտքում գտնվող տարածաշրջանի երկրները չպետք է թույլ տան, որ «իրենց ազգային շահերը սպասարկող օտար բանակները» միջամտեն իրենց գործերին կամ ներգրավվեն իրենց բանակներում:
Նա նաև ասաց, որ Մերձավոր Արևելքում օտարերկրյա ուժերի առկայությունը «ոչնչացման աղբյուր» է, և հարևան երկրներին հորդորեց «մնալ անկախ» և «միավորել ուժերը»:
Ասվում է, որ Ադրբեջանի ու Իրանի միջև լարվածությունը բորբոքվել է նաև Ադրբեջանի կողմից դեպի Հայաստան ուղևորվող իրանական բեռնատարների համար ճանապարհային տուրքի սահմանմամբ։

Turkey plans to hold joint military exercises with Azerbaijan this week in a region bordering Iran after the government in Baku criticized Tehran for staging army drills near its border, Bloomberg reports.
“The Steadfast Brotherhood-2021 drill will take place with the participation of Turkey and Azerbaijan in Nakhchivan, Azerbaijan between 5-8 October,” Major Pinar Kara, a spokeswoman of Turkey’s Ministry of National Defense, said in a televised announcement.
The announcement came after Iran’s army announced last week that it was holding drills in the northwest of the country. Earlier on Sunday, Iran’s Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei defended the exercises near the border with Azerbaijan, which other officials have linked to Baku’s close ties with Tehran’s foe, Israel.
Iran is wary of Israel’s links to Azerbaijan, which is a major exporter of oil to the Jewish state. Israel, for its part, supplies Azerbaijan with drones and other high-tech weapons that helped Baku tip the military balance in its favor in last year’s war with Armenia.
Without naming anyone, Khamenei said countries in the region around Iran’s northwest shouldn’t allow “foreign armies that are serving their own national interests” to interfere in their affairs or become involved in their armies. He also said the presence of foreign forces in the Middle East were “a source of destruction” and urged neighboring countries to “stay independent” and “join forces.”
Azerbaijan’s President Ilham Aliyev has expressed concern over Tehran’s massing military assets near his country for the first time since the fall of the Soviet Union three decades ago. Tensions between the countries have also flared over Azerbaijan’s imposition of a road tax on Iranian trucks traveling to Armenia through Nagorno-Karabakh.