Փարիզի քաղաքապետ․ Ֆրանսիան կարող է ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը
Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն, որը նաև իր թեկնածությունն է առաջադրել 2022թ․-ին Ֆրանսիայի նախագահական ընտրություններում հայտարարում է, որ Ֆրանսիան կարող է ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը։
«Միանշանակ համաձայն եմ, Ֆրանսիան կարող է ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը», - գրել է Իդալգոն թվիթերում՝ տարածելով ֆրանսիացի գրող, փիլիսոփա Բերնար-Անրի Լևիի համանուն հոդվածը Le Point-ում, որում ասում էր, որ «մեր երկիրը պետք է համարձակություն գտնի՝ աջակցելու հարձակման ենթարկված փոքրամասնությանը»։
Նշենք, որ փիլիսոփան հայերին իր համերաշխությունն էր հայտնել նաև, երբ Վիենում թուրքերը դուրս էին եկել փողոցներ ու սպառնում էին հայերին։
«Լեռնային Ղարաբաղում Հայաստանին սատարելը քաղաքական, բարոյական և գրեթե մետաֆիզիկական հրամայական է»,- գրել է Բերնար-Անրի Լևին։
Entièrement d’accord avec @BHL La France peut reconnaître la République du Haut-Karabakh https://t.co/So1mvSYwoa
— Anne Hidalgo (@Anne_Hidalgo) October 2, 2021
- Ֆրանսիացի գրող, փիլիսոփա․ Հայաստանին սատարելը քաղաքական, բարոյական և գրեթե մետաֆիզիկական հրամայական է

Политика 12:49 04/10/2021 В мире
Мэр Парижа Анн Идальго, которая ранее заявила о своем намерении баллотироваться в президенты Франции на выборах 2022 года, заявила, что Франция может признать Нагорно-Карабахскую Республику.
«Я определенно согласна с тем, что Франция может признать Нагорно-Карабахскую Республику», – написала Идальго в своем микроблоге в Twitter, поделившись статьей французского писателя и философа Бернара-Анри Леви в Le Point, в которой говорится, что «наша страна должна найти в себе смелость выступить в поддержку меньшинства, подвергшегося нападению».
Следует отметить, что философ также выразил свою солидарность с армянами, когда турки вышли на улицы Вены и стали угрожать армянам.
«Поддержка Армении в Нагорном Карабахе – политический, моральный, почти метафизический императив», – писал Бернар-Анри Леви.