Քաղաքական 10:48 05/10/2021 Հայաստան
Բա ինչո՞ւ 3 կամ 10 տարի առաջ չէի՞ր հրավիրում Մատաղիս, բա այն ժամանակ այդպես աքլորանայիր. Սերժ Սարգսյանի պատասխանը՝ Ալիևին
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է Մատաղիսում Իլհամ Ալիևի հնչեցրած ցնորամիտ արտահայտություններին.
«Ադրբեջանի ղեկավարը իրեն պահում է գլուխգովան դեռահաս տղայի պես, որ ժամանակին ծեծ ուտելուց հետո վազել է հորը օգնության կանչելու և նրա հետևում կանգնած մեծ-մեծ խոսում ու հոխորտում է:
Բա ինչո՞ւ 3 կամ 10 տարի առաջ չէի՞ր հրավիրում Արցախի Հանրապետության Մարտակերտի շրջանի Մատաղիս գյուղ:
Բա այն ժամանակ այդպես աքլորանայիր, երբ բողոքում էիր, որ փակ դռների հետևում քեզ ճնշում են՝ ճանաչել Արցախի անկախությունը:
Զարմանալի չէ, որ այն ամենից հետո, ինչ տեղի ունեցավ վերջին երեք տարում, սա ստանձնել է կապիտուլյանտի փաստաբանի դերը, պաշտպնության տակ առել նրան և միասին, ձեռք ձեռքի տված տևական ժամանակ թիրախավորում են ինձ, իմ մարտական ընկերներին, որոնց մեծ մասը Արցախի հերոսներ են:
«Դեզերտի՞ր»՝ ասում ես: Ով խոսի դեզերտիրությունից, դու լռի՛ր: Բոլորը գիտեն, թե Արցախյան առաջին պատերազմում որտեղ էի ես, և որտեղ էիր դու, երբ քո հայրենակիցները զոհվում էին հայոց քաջազունների հետ պայքարում, որ հայ ժողովուրդը մղում էր իր հնագույն օրրանում ինքնապաշտպանության և Արցախի ազատագրման համար:
Տարիքդ այնպիսին էր, որ կարող էիր և պարտավոր էիր լինել մարտի դաշտում:
Որտե՞ղ էիր, ես գիտեմ: Ասա, թող ուրիշներն էլ իմանան:
Դու Հայաստանում հիմա լավ գործընկեր ունես, հրավիրի՛ր նրան, քանի ժամանակ ունես, իսկ երբ նա այլևս գործընկերդ չի լինի, ա՛յ այդ ժամանակ ես կգամ և՛ Մատաղիս, և՛ Ացախի Հանրապետության ցանկացած այլ տարածք»:

Why didn’t you extend an invitation to visit Mataghis some 3 or 10 years ago?  - Sargsyan responds to Aliyev
11:18 05/10/2021
Why didn’t you extend an invitation to visit Mataghis some 3 or 10 years ago? - Sargsyan responds to Aliyev
"The leader of Azerbaijan behaves like a teenager who after he has been beaten calls his father to help him and then bridles up behind his back," Armenian third President Serzh Sarsgyan said in response to Aliyev's latest remarks and  "invitation" to occupied Mataghis.
"Why didn’t you extend an invitation to visit Mataghis village of Martakert region in the Artsakh Republic some 3 or 10 years ago? You should have gotten on your high horse at the moment you complained that you were being pressured behind the closed doors to recognize the independence of Artsakh.Not surprisingly, after what happened three years ago, Aliyev took over the role of Capitulator’s lawyer and defender. For a while now, they have joined forces and keep targeting me and my comrades-in-arms, most of whom are heroes of Artsakh," Sargsyan said, according to the Office of the third President.
"You are calling others deserters. That is just the pot calling the kettle black! Everyone knows where I was and where you yourself were during the first Artsakh war when your compatriots were being killed in deadly clashes with Armenian heroes as the latter were fighting for self-defense and Artsakh’s liberation in their historic homeland. You were old enough to go to the battlefield. I know where you were. Speak up, let others know the truth.
You have a good partner in Armenia now: he is just the one to be invited. Take your chance. Otherwise, I will come to Mataghis or any other settlement and region in the Artsakh Republic once you no longer have the Capitulator as your Armenian counterpart," Sargsyan said