Իրավունք 17:14 05/10/2021 Հայաստան
2020 թվականին Վիվա-ՄՏՍ-ը ներկայացրել էր «Թանգարանային օրեր» խորագրով մշակութային նախագիծը: Նախագծի մեկնարկը տրվել էր կորոնավրուսի համավարակի թեժ շրջանում և նպատակ ուներ թանգարաններում առցանց շրջայցերի միջոցով հայաստանյան հանրությանը ներկայացնելու հայ մշակութային հարուստ ժառանգությունը:
Վիվա-ՄՏՍ-ից հայտնում են, որ նախագծի առաջին եթերաշրջանում ներգրավվել է ինը թանգարան՝ Սերգեյ Փարաջանովի թանգարանը, Եղիշե Չարենցի անունը կրող գրականության և արվեստի թանգարանը, Արամ Խաչատրյանի, Մարտիրոս Սարյանի, Հովհաննես Թումանյանի տուն-թանգարանները, Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտը, Հայաստանի ազգային պատկերասրահը, Հայոց ազգագրության և ազատագրական պայքարի պատմության թանգարանը և Էրեբունի պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանը:
«Երբ սկսեցինք «Թանգարանային օրեր» նախագիծը, մեծ ոգևորություն ու հավատ կար, որ մշակութային կարևոր գործ ենք անում մեր հայրենակիցների համար: Համավարակով  պայմանավորված սահմանափակումների պատճառով աշխարհն ամբողջությամբ անցավ օնլայն շփման, և մենք էլ որոշեցինք հնարավորություն ընձեռել առցանց շրջելու տարբեր հայաստանյան թանգարաններով և ծանոթանալու հայ մշակույթին», - ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Թանգարաններում առցանց շրջայցերը ներկայացնում են հետաքրքիր ու բանիմաց զբոսավարները՝ ընդգծելով յուրաքանչյուր թանգարանի ամենահետաքրքիր ու կարևոր առաձնահատկությունները:
«Յուրաքանչյուր հաղորդման վրա աշխատել է պրոֆեսիոնալների մեծ թիմ և ստացել ենք շատ մեծ դրական արձագանք, քանի որ իսկապես անմիջական ու հետաքրքիր է ստացվել յուրաքանչյուր շրջայցը: Օրինակ՝ Հայաստանի ազգային պատկերասրահում այնքան շատ ցուցադրություններ կան, որ երեք թողարկում ենք նվիրել: Մինչ օրս մեծ հաճույքով դիտում եմ թողարկումները և վայելում մեր մշակութային ժառանգությունը», - հավելել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Թանգարանային օրեր» նախագծի թողարկումների ամբողջական շարքը կարելի է դիտել Վիվա-ՄՏՍ-ի պաշտոնական յութուբյան ալիքում՝ այս հղմամբ:

Society 19:10 05/10/2021 Armenia
In 2020, Viva-MTS launched its cultural project entitled Museum Days. The project was launched in the high period of the coronavirus pandemic, with the aim of introducing the rich heritage of Armenian culture to the Armenian public through online tours to museums.
The first season of the project included nine museums, among them the Sergei Parajanov Museum, the Museum of Literature and Art named after Yeghishe Charents, the Aram Khachaturian, Martiros Saryan, Hovhannes Tumanyan House-Museums, the Komitas Museum-Institute, the National Museum of Armenia, The National Museum of Armenian Ethnography and History of the Liberation, Erebuni Historical and Archaeological Museum-Reserve.
“When we launched the Museum Days project, there was much enthusiasm and faith that we were doing a great cultural work for our compatriots. Because of the pandemic restrictions, the whole world switched to online communication, and we decided to give an opportunity to get acquainted with Armenian culture by visiting different Armenian museums remotely,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
Online museum tours are conducted by interesting and knowledgeable guides, highlighting the most interesting and important features of each museum.
“A large team of professionals worked on each program, we received very positive feedback, as each tour was really interesting. For example, there are so many exhibitions in the National Gallery of Armenia that we had to present it in three parts. I still enjoy watching the programs and get amazed at our cultural heritage,” Ralph Yirikian added.
You can watch the full episodes of the Museum Days project on the official YouTube channel of Viva-MTS.