Քաղաքական 15:47 08/10/2021 Հայաստան
ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանն Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց Մայր տաճարի կրկնակի ռմբակոծման մեկ տարվա կապակցությամբ տարածել է մեկնաբանություն, որտեղ ասված է.
«2020թ. հոկտեմբերի 8-ին Արցախի և նրա ժողովրդի դեմ սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերը գերճշգրիտ զինատեսակներով կրկնակի օդային հարվածներ հասցրին Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց Մայր տաճարին՝ վերջինիս պատճառելով զգալի ավերածություններ:
Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից հաշված օրեր անց նույն եկեղեցին ենթարկվեց վանդալիզմի և սրբապղծման։ Շուշիի Մայր տաճարի ֆիզիկական վնասմանը զուգահեռ Ադրբեջանը չի դադարում փորձերը` խեղաթյուրելու եկեղեցու հայկական ինքնությունը, որն իրականացվում է վերանորոգման պատրվակով եկեղեցու ճարտարապետական տեսքի փոփոխման միջոցով:
Պաշտամունքի վայրի կրկնակի դիտավորյալ հրիթառակոծումը ոչ միայն միջազգային իրավունքով, մասնավորապես՝ «Զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» Հաագայի 1954 թվականի կոնվենցիայով և դրան կից երկրորդ արձանագրությամբ (1999 թ.) դատապարտելի հանցագործություն է, այլ նաև մտադրությունների խորհրդանշական բացահայտում․ այն Արցախի տարածքում հայկական ներկայության ցանկացած հետքի բնաջնջմանն ուղղված Ադրբեջանի քաղաքականության ակնհայտ դրսևորում է:
Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիայից մեկ տարի անց Արցախի՝ ադրբեջանական վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում գտնվող շուրջ 1500 պատմամշակութային ժառանգության և պաշտամունքի վայրերի, ինչպես նաև հազարավոր թանգարանային նմուշների ճակատագիրը շարունակում է մնալ անորոշ և վտանգված:
Բազմաթիվ են ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից հայկական եկեղե­ցիների, մշակութային և կրոնական այլ հուշարձանների միտումնավոր ոչնչացման և վանդալիզմի փաստագրված դեպքերը։ Բացի այդ, դրանց ֆիզիկական ոչնչացման հետ մեկտեղ ականատես ենք լինում Ադրբեջանի կողմից հետևողական կերպով իրա­կանացվող պատմական փաստերի կեղծմանը և հայկական հուշարձանների ինքնության խեղաթյուրմանը:
Այս համատեքստում, թերևս, պատահական չէ, որ Ադրբեջանը շարունակում է արգելափակել կամ հնարավորինս սահմանափակել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փորձագիտական առաքելության մուտքը դեպի վտանգված հայկական մշակութային ժառանգության վայրեր` փորձելով կոծկել իր կողմից գործած պատերազմական հանցագործությունները:
Ժողովուրդների մշակութային ու հոգևոր ժառանգություն հանդիսացող պատմամշակութային հուշարձանների և պաշտամունքի վայրերի դեմ ուղղված վայրագությունները կոպտորեն խախտում են միջազգային իրավունքը, հակասում են համամարդկային արժեքներին և խստագույնս դատապարտելի են։
Շուշիի Մայր տաճարը Արցախում Հայ Առաքելական եկեղեցու կարևոր կենտրոններից է, և հայ եկեղեցու սպասավորներն ու հետևորդները պետք է անարգել մուտք ունենան այդ սրբատեղի»։

Society 16:17 08/10/2021 Region
MFA: Servants and followers of the Armenian Church should have an unimpeded access to Ghazanchetsots Cathedral in Shushi
Armenia's Foreign Ministry has issued a statement on the anniversary of the double striking of the the Holy Savior Ghazanchetsots Cathedral in Shushi by the Azerbaijani forces.
It is reminded that on October 8, 2020, during the military aggression unleashed against Artsakh and its people, the Azerbaijani armed forces launched double air strikes on the Holy Savior Ghazanchetsots Cathedral in Shushi with high-precision weapons, causing significant damage to the latter. A few days after the Trilateral Statement of November 9, the same church was vandalized and desecrated. Along with the physical damage of the Shushi Cathedral, Azerbaijan continues the attempts of distorting the Armenian identity of the church, carried out by changing the architectural appearance of the church under the pretext of renovation.
"The repeated deliberate striking of a place of worship is not only a condemnable crime under international law, in particular the Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict (1954) and its Second Protocol (1999), but also as a symbolic demonstration of the intent; It is a clear manifestation of Azerbaijan's policy aimed at annihilating any trace of the Armenian presence in Artsakh," the statement said, adding a year after the aggression unleashed by Azerbaijan against Artsakh, the fate of around 1,500 historical and cultural heritage sites and places of worship, as well as thousands of museum specimens in the territories of Artsakh fallen under the control of Azerbaijan, remains uncertain and endangered.
"There are many documented cases of deliberate destruction and vandalism of Armenian churches, other cultural and religious monuments by the Azerbaijani armed forces. Besides, along with their physical destruction, we are observing the falsification of historical facts and distortion of the identity of Armenian monuments by Azerbaijan. In this context, apparently, it's no coincidence that Azerbaijan continues blocking or, as far as possible, restricting the access of the UNESCO expert mission to the endangered Armenian cultural heritage sites, attempting to conceal its war crimes. The vandalism against historic-cultural monuments and places of worship representing people's cultural and spiritual heritage, are flagrant violations of international law, contradict universal values and are strongly condemnable," the statement read.
"The Cathedral of Shushi is one of the most important centers of the Armenian Apostolic Church in Artsakh, and the servants and followers of the Armenian Church should have an unimpeded access to this sanctuary," the ministry concluded.