Հասարակություն 12:40 09/10/2021 Արցախ
Շարունակվում են ԱՀ Մարտունու շրջանի Սոս և Մաճկալաշեն համայնքներում պատերազմի հետևանքով վնասված բնակելի տների վերանորոգման շինաշխատանքները։
Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Մարտունու շրջվարչակազմի աշխատակազմի քաղաքաշինության և տեղական ինքնակառավարման բաժնի պետ Ալեքսանդր Սաղյանը։
«Սոս համայնքում պատերազմի հետևանքով վնասվել է 80 բնակելի տուն, որից 27-ը վերանորոգվել է, իսկ Մաճկալաշենում՝ 71 տուն, որից 16-ը ևս վերանորոգվել է։ Մաճկալաշեն համայնքում պատերազմի հետևանքով հիմնովին ավերվել է մեկ բնակելի տուն, որի փոխարեն՝ «Թուֆենկյան» բարեգործական հիմնադրամի աջակցությամբ կառուցվել է նոր բնակելի տուն։
Բացի այդ՝ կան բնակելի տներ, որոնք պատերազմի հետևանքով կրել են մեծ վնասներ, և տան կրող պատերում առաջացել են մեծ ճեղքվածքներ։
Նման տների ցանկը ուղարկվում է ԱՀ Քաղաքաշինության նախարարություն՝ սեյսմիկ փորձագիտական եզրակացության համար։ Նշված աշխատանքների կատարմանը զուգահեռ՝ իրականացվում է նաև 2020թ. պատերազմում զոհված ազատամարտիկների բնակելի տների վերանորոգման աշխատանքներ։

Society 14:03 09/10/2021 NKR
The construction of the houses damaged by the 2020 war in Sos and Machkalashen communities of Artsakh’s Martuni region continue, Aleksander Saghyan, Head of the Urban Development and Local Self-Government Department of the Martuni Regional Administration, told Artsakhpress.
"During the war, 80 houses were damaged in the community of Sos. 27 of them have been repaired. In Machkalashen 71 houses were damaged. 16 of them have been renovated. One residential house in Machkalashen community was completely destroyed due to the war, and with the support of the Tufenkian Charitable Foundation a new residential house has been built instead.
In addition, there are residential houses that have suffered great damages due to the war.
The list of such houses is sent to the Ministry of Urban Planning of the Republic of Artsakh for seismic expert opinion. In parallel with the implementation of the mentioned works, the houses of the freedom fighters, who have fallen in the 44-day war, are being renovated.