Իրավունք 12:13 12/10/2021 Տարածաշրջան
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի Մեծ պալատը՝ 5 դատավորներով, հոկտեմբերի 11-ին կայացած նիստում որոշել է մերժել Ադրբեջանի վերաքննիչ բողոքը «Լապշինն ընդդեմ Ադրբեջանի» ՄԻԵԴ վճռի դեմ։
Այսպիսով Լապշինի գործով մայիսի 20-ին հրապարակված ՄԻԵԴ վճիռը դառնում է վերջնական։
Հիշեցնենք, որ ՄԻԵԴ-ը միաձայն որոշել էր, որ տեղի է ունեցել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի խախտումներ՝ (կյանքի իրավունք. արդյունավետ քննություն կատարելու պարտավորություն)։
ՄԻԵԴ-ը հաստատել էր, որ առկա բժշկական և այլ ապացույցները պարզ ցույց են տալիս, որ դիմումատուի կյանքը լուրջ և անմիջական վտանգի տակ է եղել։
ՄԻԵԴ-ը որոշել է, որ Ադրբեջանը պետք է Լապշինին վճարի 30 հազար եվրո՝ որպես ոչ նյութական վնասի փոխհատուցում։
Գործը վերաբերում է ռուս-հրեա ծագմամբ ճանապարհորդ, բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինին, որի նկատմամբ Ադրբեջանը գործ էր հարուցել՝ Լեռնային Ղարաբաղ այցելելու համար։ Վերջինս ձերբակալվեց Բելառուսում 2017 թվականին հունվարին  ու արտահանձնվեց Ադրբեջանին։ Ադրբեջանում Լապշինի նկատմամբ բանտում մահափորձ տեղի ունեցավ, ինչն էլ արձանագրվել է ՄԻԵԴ կողմից։
2017 թվականի հուլիսի 20-ին Լապշինն Ադրբեջանում դատապարտվել էր երեք տարվա ազատազրկման։ Միջազգային ճնշումներից հետո 2017 թվականի սեպտեմբերի 11-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ստորագրել է հրամանագիր Ալեքսանդր Լապշինին համաներում շնորհելու մասին։ Լապշինը մոր՝ Բելա Լապշինայի հետ Բաքու-Թել Ավիվ չվերթով մեկնել է Իսրայել։

Law 13:36 12/10/2021 World
The European Court of Human Rights (ECHR) dismissed a complaint by Azerbaijan against the Court's earlier ruling concerning the Russian-Israeli blogger Alexandr Lapshin. With this decision, the ruling issued on May 20 comes into effect.
To remind, the European Court ruled in May that Lapshin’s right to life had been violated during his detention in Baku and obliged Azerbaijan to pay 30,000 euros in compensation.
The case related to Lashin's imprisonment in Azerbaijan in 2017 over his visit to Nagorno-Karabakh. The extradition and persecution against Lapshin was widely slammed by international community as a gross violation of human rights and fundamental freedoms of speech and movement. After deportation to Israel Lapshin reported that he had been threatened and harassed by law enforcement and prison authorities in Baku. Moreover, he had been attacked with the aim of murder.
Independent experts in Russia and the Netherlands also confirmed the assassination version, which became the basis for filing a complaint against Azerbaijan to the ECHR in Strasbourg.