Թբիլիսիի հիմնականում մոռացված և անտեսված հայկական ժառանգությունը․ Emerging Europe
Թբիլիսիի հայկական ժառանգությունն ամբողջությամբ մոռացվելու վտանգի տակ է, սակայն կա որոշակի հույս: Հայ մտավորականները, մեծահարուստ վաճառականներն ու մշակույթի առաջատար դեմքերը դարեր շարունակ եղել են Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիի կյանքի անբաժանելի մասը: Այս մասին Emerging Europe-ում գրում է Սոսո Ձամուկաշվիլին։
Իրոք, ըստ ֆին ակադեմիկոս Սերաֆիմ Սեպալայի, որը լայնորեն գրել է հայկական մշակույթի և պատմության մասին, 19-րդ դարում Թբիլիսին «աշխարհի ամենահայկական քաղաքն էր», որտեղ հայերը կազմում էին քաղաքի բնակչության ավելի քան երկու երրորդը:
Այսօր, մինչ Թբիլիսիի բնակչությունը գերազանցում է մեկ միլիոնը, հայերը կազմում են ընդամենը հինգ տոկոսը:
Բնակչության անկումը եղել է կայուն, ոչ թե պայմանավորված որևէ իրադարձությամբ, սակայն քաղաքի հայ բնակչության թվաքանակի կրճատումը նշանակում է, որ նրա հայկական ժառանգության մեծ մասը` բնակելի շենքեր, դպրոցներ, եկեղեցիներ և Թբիլիսիի հայերի կողմից կառուցված այլ մշակութային հուշարձաններ, անտեսվել կամ պարզապես ամբողջությամբ մոռացվել է:
Հայ առաքելական եկեղեցին ամենաշատն է տուժել։ Այնտեղ, որտեղ ժամանակին Թբիլիսիում կար 24 հայկական եկեղեցի, այսօր մնացել է ընդամենը երկուսը:
Դրանցից մի քանիսն առգրավվեցին խորհրդային տիրապետության ներքո, միայն 1990 -ականներին հանձնվեցին Վրաստանի ուղղափառ եկեղեցուն:
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի հրապարակած միջազգային կրոնական ազատությունների վերաբերյալ զեկույցի համաձայն՝ Վրաստանի Հռոմի կաթոլիկ և Հայ առաքելական եկեղեցիները «չեն կարողացել ապահովել խորհրդային տարիներին փակված եկեղեցիների և այլ շինությունների վերադարձը, որոնցից շատերը հետագայում պետության կողմից տրվել են Վրաց ուղղափառ եկեղեցուն»:
Նույնը կարելի է ասել Թբիլիսիի հայկական այլ ժառանգության վայրերի մասին, օրինակ, Հայկական դրամատիկական թատրոնը, որը քաղաքի հայկական մշակույթի ամենահզոր խորհրդանիշներից մեկն է:
Հայ ականավոր դերասան և բանաստեղծ Պետրոս Ադամյանի անունով կոչվող թատրոնը ստեղծվել է 1858 թվականին հայ թատերական գործիչ Ջորջ Չմշկյանի կողմից:
Վերակառուցվել է 1936 թվականին և վերանվանվել է առաջատար բոլշևիկ Ստեփան Շահումյանի անվան հայկական թատրոնի, որը ներկայումս վատ վիճակում է և փակ է արդեն յոթ տարի:
Բարեբախտաբար, հույս կա
Վրաստանի ամենահարուստ մարդ և Վրաստանի նախկին վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլիի հիմնած «Kartu Group» բարեգործական կազմակերպությունը ստանձնել է շենքի վերականգնման աշխատանքները: Հայաստանի մշակույթի նախարարությունը ևս նախատեսում է թատրոնին տրամադրել ֆինանսավորում:
Այնուամենայնիվ, վերակառուցումը նախատեսվում էր ավարտել 2020 թվականին, սակայն Թբիլիսիի քաղաքապետարանը վերջերս հայտարարեց, որ ժամկետը հետաձգվել է մինչև 2023 թվականը:
Արևելյան Եվրոպայի ամենագեղեցիկ քաղաքը
Թբիլիսիի վրա իրենց հետքը թողած բազմաթիվ հայերի թվում քչերն են առավել հայտնի, քան Միքայել Արամյանցը, մի մարդ, որը 19-րդ դարի վերջին հատվածում ցանկանում էր Թբիլիսին վերածել Արևելյան Եվրոպայի ամենագեղեցիկ քաղաքի:
Ծագումով Ղարաբաղից, նա իր տունը հաստատեց Թբիլիսիում 1860-ականներին և դարձավ շաքարավազի և բամբակի հաջողակ վաճառող, իսկ ավելի ուշ՝ նավթի մագնատ:
Նրա ժառանգության մի մասն է վերածննդի և բարոկկո ոճի հոյակապ Tbilisi Marriott հյուրանոցը, որը նա կառուցել է 20-րդ դարի սկզբին՝ անվանելով այն «Մաժեստիկ», նաև նախկին Արամյանցի հիվանդանոցը:
Բայց ահա նրա անունը մոռացվել է: Չնայած որոշ տարեց վրացիներ դեռ հիվանդանոցը կոչում են հիմնադրի անունով, այն այսօր պաշտոնապես պարզապես հայտնի է որպես Կենտրոնական հիվանդանոց:
Ըստ Վրաստանի մշակութային հարաբերությունների ասոցիացիայի նախագահ Աննա Սարկիսյանի, Թբիլիսիում հայկական ժառանգությունը անտեսելը նորություն չէ:
«Վրաստանում հայկական ժառանգությունից հրաժարվելու գործընթացը սկսվել է ցարական ժամանակաշրջանի Ռուսաստանի ճնշման ժամանակ»,-ասում է նա։
Եվ այդ ժամանակից ի վեր, քիչ բան է փոխվել
«Ցավոք, Վրաստանի կառավարությունը սովորաբար շահագրգռված չէ համակարգված կերպով քանդվող [հայկական] ժառանգության պահպանմամբ»:
Նաև գոնե մասամբ մոռացված է Թամամշևների՝ վաճառականների հայ հարուստ ընտանիքի անունը:
Թամամշևները նշանակալի դեր խաղացին Թբիլիսիի մշակութային և կրթական զարգացման գործում. Գավրիլ Թամամշևը ֆինանսավորեց Թբիլիսիում առաջին օպերային թատրոնի շինարարությունը 1847 թվականին, երբ Ռուսաստանի ցարի գանձարանը հրաժարվեց դա անել:
Գավրիլ Թամամշևը նաև նվիրեց իր գրադարանը, որը պարունակում էր հազարավոր հատորներ՝ Վրաստանի ազգային գրադարանի ստեղծման համար:
1850-ական թվականներին Թամամշևները Թբիլիսիում կառուցեցին մի հոյակապ տուն, որը 1876 թվականին մաս էր կազմում Ելիզավետա Թամամշևայի օժիտին` ռուս բուսաբան և ազգագրագետ Միխայիլ Սմիրնովի հետ հարսանիքի ժամանակ:
Խորհրդային տարիներին, սակայն, այն բռնագրավվել է քաղաքապետարանի կողմից: Եվ մինչ այսօր տունը թանգարան է, որը հիշատակում է ինչպես Թամամշևներին, այնպես էլ Սմիրնովին, այն կրում է վերջինիս անունը:
Պանթեոն, կամ այն, ինչ մնացել է դրանից
Թբիլիսիի այլ վայրերում է գտնվում Խոջիվանքը, ճարտարապետական համալիր քաղաքի Ավլաբարի շրջանի հյուսիս-արևելյան հատվածում:
Խոջիվանքի բաղկացուցիչ մասն էր հանդիսանում հսկայական հուշահամալիրը, որը մնում է բազմաթիվ նշանավոր հայերի, այդ թվում գրողներ Րաֆֆու և Հովհաննես Թումանյանների գերեզմանոցը:
Խորհրդային Միության կողմից որոշ մասեր ավերվեցին, այնուամենայնիվ, 1937 թ.-ին, և այն, ինչ մնաց՝ 1990-ականներին վերցրեց Վրաց ուղղափառ եկեղեցին, իսկ դրա ժառանգությունը հետագայում ջնջվեց Սուրբ Երրորդության հսկայական տաճարի հետագա շինարարությամբ:
Փոքր հատվածը, որը մնացել է, որոշ գերեզմանաքարերի հետ միասին, պահպանվում է որպես Թբիլիսիի հայկական պանթեոն:
Սարկիսյանն ասում է, որ հայկական ժառանգությունը Վրաստանում շատերի կողմից դիտվում է որպես «մրցող հիշողություն»:
«Ամենակարևորը գիտակցելն է, որ հայկական ճարտարապետությունն ու ժառանգությունը, ընդհանուր առմամբ, չեն կարող խլվել Վրաստանից: Դա մեր [վրաց-հայկական] ընդհանուր ժառանգությունն է։ Մենք կարող ենք փոխադարձ օգուտ քաղել դրա գոյությունից»,-ասում է նա:

Culture 15:46 12/10/2021 Region
Armenian intellectuals, wealthy merchants and leading cultural figures have been an integral part of life in the Georgian capital Tbilisi for centuries.
Indeed, according to Finnish academic Serafim Seppälä, who has written extensively on Armenian culture and history, Tbilisi in the 19th century was “the most Armenian town in the world”, with Armenians accounting for more than two-thirds of the city’s population.
Today, while Tbilisi’s population tops one million people, Armenians constitute around just five per cent.
The decline has been steady, not precipitated by any one particular event, but the reduction in  size of the city’s Armenian population has meant that much of its Armenian heritage – residential buildings, schools, churches and other cultural monuments built by the Armenians of Tbilisi – has been neglected or simply forgotten entirely.
The Armenian Apostolic Church has borne the brunt. Where once there were 24 Armenian churches in Tbilisi, today just two remain.
Some of these were confiscated under Soviet rule, only to be handed in the 1990s to the Georgian Orthodox Church.
According to a report on international religious freedom published by the US Department of State, both the Roman Catholic and Armenian Apostolic Churches in Georgia “have been unable to secure the return of churches and other facilities closed during the Soviet period, many of which later were given to the Georgian Orthodox Church by the state”.
The same could be said for many other Armenian heritage sites in Tbilisi, such as the Armenian Drama Theatre, one of the most potent symbols of Armenian culture in the city.
Named after an outstanding Armenian actor and poet, Petros Adamian, the theatre was established in 1858 by the Armenian theatre figure George Chmshkian.
Rebuilt in 1936 and renamed the Stepan Shahumian Armenian Theatre after a leading Bolshevik, it is currently in poor condition, and has been closed for seven years.
Fortunately, there is hope.
The Kartu Group, a charity organisation founded by Georgia’s richest man and former prime minister of Georgia Bidzina Ivanishvili, has undertaken to restore the building. Armenia’s Ministry of Culture is also set to provide the theatre with funding.
However, while reconstruction was planned to be completed in 2020, Tbilisi City Hall recently announced that the date had been postponed until 2023.
The most beautiful city in Eastern Europe
Among the many Armenians who left their mark on Tbilisi few are greater than Mikael Aramyants, a man who in the latter part of the 19th century wanted to turn Tbilisi into the most beautiful city in Eastern Europe.
Originally from Karabakh, he made his home in Tbilisi in the 1860s and became a successful sugar and cotton trader, and later an oil magnate.
Part of his legacy is the magnificent renaissance and baroque Tbilisi Marriott Hotel, which he built at the beginning of the 20th century, calling it the Mazhestik, and the former Aramyants Hospital.
And yet his name is all but forgotten. Although some older Georgians still call the hospital after its founder, it is officially today simply known as Central Hospital.
According to Anna Sarkisyan, president of the Georgian Association of Cultural Relations, neglecting the Armenian legacy in Tbilisi is nothing new.
“The process of abandoning Armenian heritage in Georgia started during the repression of Tsarist-era Russia,” she tells Emerging Europe.
And since then, little has changed.
“Unfortunately, the Georgian government is not usually interested in the preservation of [Armenian] heritage, which is systematically demolished.”
Also at least partially forgotten is the name of the Tamamshevs, a wealthy Armenian family of merchants.
The Tamamshevs played a significant role in Tbilisi’s cultural and educational development: Gavril Tamamshev funded the construction of the first opera house in Tbilisi in 1847 when the Russian Tsar’s treasury refused to do so.
Gavril Tamamshev also donated his library, containing thousands of volumes, on the establishment of the Georgian National Library.
In the 1850s, the Tamamshevs constructed a magnificent house in Tbilisi, which in 1876 was part of Elizaveta Tamamsheva’s dowry on her wedding to Mikhail Smirnov, a Russian botanist and ethnographer.
During the Soviet period, however, it was confiscated by the municipality. And while today the house is home to a museum that commemorates both the Tamamshevs and Smirnov, it carries the latter’s name.
Pantheon, or what’s left of it
Elsewhere in Tbilisi is Khojavank, an architectural complex in the north-eastern part of the Avlabari district of the city.
Integral to Khojavank was a huge memorial cemetery, which remains the burial site of many prominent Armenians, including writers Raffi and Hovhannes Tumanyans.
Parts were destroyed by the Soviets however in 1937, and what was left was taken over by the Georgian Orthodox Church in the 1990s, its heritage further erased by the subsequent construction of the huge Holy Trinity Cathedral. The tiny section that remains, together with some relocated gravestones, is preserved as the Armenian Pantheon of Tbilisi.
Sarkisyan says that Armenian heritage is viewed by many in Georgia as a “competing memory”.
“The most important thing is to realise that Armenian architecture and legacy, in general, cannot be taken away from Georgia. It is our [Georgian-Armenian] shared heritage,” she says.