Տնտեսություն 09:58 13/10/2021 Հայաստան
Կենտրոնական բանկը 2021 թվականի հոկտեմբերի 13-ից շրջանառության մեջ է դնում «Ալեքսանդր Սպենդիարյանի ծննդյան 150-ամյակ» արծաթե հուշադրամը: Այս մասին տեղեկացնում են Կենտրոնական Բանկի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից։
Ալեքսանդր Սպենդիարյանը (1871-1928 թթ.) հայ մեծանուն կոմպոզիտոր է, դիրիժոր, մանկավարժ, երաժշտական-հասարակական գործիչ, ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ (1926 թ.):
1892-1894 թթ. կոմպոզիցիայի տեսություն է ուսումնասիրել Ն. Կլենովսկու մոտ` Մոսկվայում, 1896-1900 թթ.` Ն. Ռիմսկի-Կորսակովի մոտ` Պետերբուրգում: Ապրել է Ղրիմում, ծավալել է դիրիժորական և երաժշտահասարակական գործունեություն: Որպես կոմպոզիտոր ձևավորվել է ռուսական և հայկական մշակույթների ազդեցությամբ։
1924 թ-ից Սպենդիարյանը ապրել է Երևանում: Այդ շրջանում ստեղծել է «Երևանյան էտյուդները» և ավարտին հասցրել հայկական երաժշտական թատրոնի լավագույն ստեղծագործություններից մեկը՝ «Ալմաստ» հերոսահայրենասիրական օպերան (ըստ Հ. Թումանյանի «Թմկաբերդի առումը» պոեմի, լիբրետոն` Ս. Պարնոկի):
Սպենդիարյանը մեծ դեր է ունեցել հայկական ազգային կոմպոզիտորական դպրոցի ձևավորման գործում՝ հարստացրել է հայկական երաժշտությունը նոր թեմաներով, ընդարձակել ժանրերը, հիմք դրել հայկական ազգային սիմֆոնիզմին։ Նրա «Ղրիմի էսքիզները», «Երեք արմավենի», «Երևանյան էտյուդները» և այլ սիմֆոնիկ գործեր հայկական սիմֆոնիկ երաժշտության դասական նմուշներ են:
Երևանում ստեղծվել է Սպենդիարյանի տուն-թանգարանը: Կոմպոզիտորի անունն են կրում Երևանի օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնը (1933 թ.) և թիվ 1 երաժշտական դպրոցը:
Դիմերես՝ Սպենդիարյանի հուշարձանը (քանդակագործներ` Ա. Սարգսյան, Ղ. Չուբարյան, ճարտարապետներ` Գ. Աղաբաբյան, Ֆ. Դարբինյան, 1953 թ.)` Օպերայի և բալետի թատրոնի շենքի (ճարտարապետ` Ա. Թամանյան, 1932 թ.) ֆոնին, և պարուհի:
Դարձերես՝ Սպենդիարյանի դիմապատկերը, «Երեք արմավենի» ստեղծագործության նոտաների էջեր, ջութակի, թանաքամանի և արմավենիների ոճավորված պատկերներ:
Էսքիզների հեղինակ՝ Վարդան Վարդանյան:
Հուշադրամը հատվել է Լիտվայի դրամահատարանում:
Հուշադրամի տեխնիկական չափանիշները
Անվանական արժեքը 1000 դրամ
Մետաղը/հարգը  արծաթ 9250
Քաշը    33,6 գ
Տրամագիծը   40,0 մմ
Որակը    պրուֆ
Դրամաշուրթը  ատամնավոր
Թողարկման քանակը 500 հատ
Թողարկման տարեթիվը 2021
Ծանուցում
Հուշադրամները թանկարժեք մետաղներից պատրաստված դրամներ են, որոնք թողարկվում են երկրի ազգային, միջազգային, պատմամշակութային, հոգևոր և այլ արժեքները հասարակությանը ներկայացնելու, դրանք մետաղի տեսքով հավերժացնելու, ինչպես նաև դրամագիտական շուկայի պահանջարկը բավարարելու նպատակով:
Ինչպես ցանկացած դրամ, հուշադրամներն ունեն անվանական արժեք, որով և ներկայանում են որպես վճարամիջոց: Սակայն հուշադրամների անվանական արժեքը շատ ավելի ցածր է ինքնարժեքից, որը բաղկացած է հուշադրամի պատրաստման համար օգտագործված թանկարժեք մետաղի արժեքից, արտադրության և այլ ծախսերից:
Ցածր անվանական արժեքն ու բարձր ինքնարժեքը հնարավորություն են տալիս այս տեսակի դրամը դիտարկելու ոչ թե որպես դրամաշրջանառության մեջ օգտագործվող վճարամիջոց, այլ որպես հավաքորդական առարկա: Հուշադրամներն ունեն նաև ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից սահմանված վաճառքի գին:
Հուշադրամները՝ հանդիսանալով հավաքորդական առարկա, թողարկվում են խիստ սահմանափակ քանակով և չեն վերաթողարկվում:
Դրամագետները, հավաքորդներն ու պարզապես ցանկացողները կարող են գնել ՀՀ հուշադրամները ՀՀ կենտրոնական բանկի «Դրամագետ» վաճառասրահից, որը գործում է բանկի ներսում և բաց է բոլորի համար:

Economy 10:32 13/10/2021 Armenia
The Central Bank of Armenia put into circulation the silver collector coin dedicated to the 150th anniversary of Alexander Spendiaryan’s birth on Wednesday, October 13, the CBA said in a statement.
Alexander Spendiaryan (1871-1928) is a great Armenian composer, conductor, pedagogue, a musical and social activist, People’s Artist of the Armenian SSR (1926).
In 1892-1894 Spendiaryan studied the theory of composition with N. Klenovsky in Moscow, and in 1896-1900 with N. Rimsky-Korsakov in St. Petersburg. He lived in the Crimea, got involved with conductor’s and musical and social activities. As a composer, he was influenced by Russian and Armenian cultures.
Since 1924 Spendiaryan lived in Yerevan. During that period he wrote the “Yerevan Etudes” and completed the heroic-patriotic opera “Almast” (by H. Tumanyan’s poem “The Siege of the Tmouk Castle”, libretto by S. Parnok) – one of the best works of the Armenian music theater.
Spendiaryan played a great role in the formation of the Armenian National Composer School – he enriched Armenian music with new themes, expanded the genres, laid the foundation of the Armenian national symphony. His “Crimean Sketches”, “Three Palms”, “Yerevan Etudes” and other symphonic works are classic samples of Armenian symphonic music.
The Spendiaryan House-Museum was established in Yerevan. The Yerevan National Academic Opera and Ballet Theater (1933) and Music School No. 1 carry the name of the composer.
Obverse: the monument to Spendiaryan (sculptors: A. Sargsyan, Gհ. Chubaryan, architects: G. Aghababyan, F. Darbinyan, 1953) against the background of the Opera and Ballet Theater building (architect A. Tamanyan, 1932) and a dancer.
Reverse: Spendiaryan’s portrait, note pages of the “Three Palms”, stylized images of a violin, inkwell and palm trees.
Designer: Vardan Vardanyan.
The coin is minted in the Lithuanian Mint.
Technical specification of the collector coin
Face value            1000 dram
Metal/fineness       silver 9250
Weight                   33,6 g
Diameter               40,0 mm
Quality                   proof
Edge                      ribbed
Quantity of issue   500 pcs
Year of issue         2021
Notice
Collector coins are made of precious metals and are issued to present to the society the national, international, historical and cultural, spiritual and other values of the country, to immortalize these values in the metal and to meet the demands of the numismatic market.
Like any other currency the collector coins have face value which makes them the means of payment. However, the face value of these coins is much lower that their cost price which includes the cost of the precious metal used for manufacturing of the coin, mintage and other expenses. Low face value and high cost price allow these coins to be considered as the items of collection and not the means of payment used in money circulation. The collector coins have also the sale price set by the Central Bank of Armenia.
As the items of collection the collector coins are issued in very restricted quantities and are not reissued.
Numismatists, collectors and all interested persons can buy the Armenian collector coins in the sales salon “Numismatist” which is in the building of the Central Bank of Armenia and is open for everyone.