Քաղաքական 19:10 14/10/2021
Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում հոկտեմբերի 14-ին ռուսական կողմի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը։Այս մասին հայտնում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը։
«ԱԳՆ ղեկավարները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանն առնչվող խնդիրներ, այդ թվում՝ 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության իրականացման ընթացքը։
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը բարձր է գնահատել Ռուսաստանի միջնորդական ջանքերը՝ միտված կրակի դադարեցմանը, և արցախահայության անվտանգության ապահովման համատեքստում կարևորել է ՌԴ խաղաղապահների ներկայությունը Լեռնային Ղարաբաղում։
Միաժամանակ, նախարար Միրզոյանը կողմերի ուշադրությունն է հրավիրել այն հանգամանքին, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության որոշ դրույթներ դեռևս իրականացված չեն, և այս համատեքստում ընդգծել է հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց շուտափույթ ու անվերապահ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը։
Անդրադառնալով Նյու Յորքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ և մասնակցությամբ տեղի ունեցած հանդիպմանը՝ նախարար Միրզոյանը ևս մեկ անգամ վերահաստատել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ և տևական կարգավորումը պետք է իրականացվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափի և այդ ձևաչափին տրված միջազգային մանդատի շրջանակներում՝ կողմերին հայտնի սկզբունքների ու տարրերի հիման վրա»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Политика 19:18 14/10/2021 Регион
В Минске по инициативе российской стороны 14 октября состоялась встреча министров иностранных дел Армении, России и Азербайджана Арарата Мирзояна, Сергея Лаврова и Джейхуна Байрамова, сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
«Главы МИД обсудили вопросы, связанные с нагорно-карабахским конфликтом, в том числе, реализацию трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
Глава внешнеполитического ведомства Армении Арарат Мирзоян высоко оценил посреднические усилия России, направленные на прекращение огня, и в контексте обеспечения безопасности армян Арцаха придал важность присутствию российских миротворцев в Нагорном Карабахе.
В то же время глава МИД Армении обратил внимание сторон на то, что некоторые положения заявления от 9 ноября до сих пор не реализованы, и в этом контексте подчеркнул необходимость немедленного и безоговорочного освобождения армянских военнопленных и других удерживаемых лиц.
Говоря о встрече, состоявшейся в Нью-Йорке при посредничестве и при участии сопредседателей Минской группы ОБСЕ, Мирзоян вновь подтвердил, что всеобъемлющее и долгосрочное урегулирование нагорно-карабахского конфликта должно осуществляться в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ и в рамках предоставленного этому формату международного мандата на основании известных сторонам принципов и элементов»,- сказано в сообщении.