Քաղաքական 12:52 15/10/2021 Արցախ
Հոկտեմբերի 15-ին, ժամը 09։00-ի սահմաններում, ադրբեջանական ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակ են բացել Արցախի Հանրապետության հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված ՊԲ ստորաբաժանման սանիտարական մեքենայի ուղղությամբ։ Հայկական կողմից տուժածներ չկան։
ԱՀ պաշտպանության նախարարության փոխանցմամբ, դեպքի վերաբերյալ տեղեկացվել է Արցախի Հանրապետությունում ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությունը։
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ շարունակում է հավատարիմ մնալ հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը և կոչ է անում ադրբեջանական կողմին նույնպես ձեռնպահ մնալ իրադրությունն ապակայունացնող գործողություններից:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 14-ի երեկոյան, ադրբեջանական զինված ուժերը կրակ են բացել Արցախի Հանրապետության արևելյան սահմանագոտում տեղակայված ՊԲ մարտական հենակետի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով հրազենային վիրավորում է ստացել վեց զինծառայող:

Политика 13:45 15/10/2021 НКР
Подразделения ВС Азербайджана 15-го октября около 09:00 открыли огонь в направлении санитарной машины подразделения Армии обороны, дислоцированной на северо-востоке Арцаха. с армянской стороны пострадавших нет.
Как сообщает арцахское оборонное ведомство, об инциденте было немедленно сообщено командованию российских миротворческих сил в Арцахе.
Министерство обороны Арцаха заявляет, что продолжает придерживаться соблюдения режима прекращения огня и призывает азербайджанскую сторону также воздерживаться от действий, дестабилизирующих ситуацию.
Напомним, что вечером 14 октября ВС Азербайджана открыли огонь по боевой позиции Армии обороны, расположенной на восточной границе Арцаха, в результате чего шесть военнослужащих получили ранения.