Առողջություն 10:02 15/10/2021 Արցախ
Երեկ երեկոյան ադրբեջանական կողմի արձակած կրակի հետևանքով վիրավոր վեց զինծառայողներից երկուսը վիրահատվել են։ Վիրահատությունը լավ է անցել, նրանց վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության։
«Այսօրվա ընթացքում նրանք կտեղափոխվեն հիվանդասենյակ»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում փոխանցեց Արցախի Հանրապետության  առողջապահության նախարարի մամուլի քարտուղար  Անգելինա Իսախանյանը։
Այսօր առավոտյան վիրավորներին այցելած առողջապահության նախարար  Միքայել Հայրիյանը փոխանցել է, որ մյուս չորս վիրավորների վիճակը լավ է, գտնվում են բժիշկների հսկողության ներքո։
Հիշեցնենք, որ  հոկտեմբերի 14-ի երեկոյան, ադրբեջանական զինված ուժերը կրակ են բացել Արցախի Հանրապետության արևելյան սահմանագոտում տեղակայված ՊԲ մարտական հենակետի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով հրազենային վիրավորում է ստացել վեց զինծառայող:

Two injured Artsakh soldiers successfully operated on, says Ministry of Health
Two out of the six injured Artsakh servicemen were successfully operated on, the spokesperson of the Artsakh Ministry of Health told Panorama.am. They are in moderate condition, she said.
"They will be moved to a hospital ward today," Angelina Isakhanyan said.
Artsakh Minister of Health Mikayel Hayriyan visited the wounded troops at the hospital this morning, noting that the four other injured soldiers are in good condition and are under the supervision of doctors.
The Artsakh Defense Army said six of its soldiers were wounded after coming under Azerbaijani fire at a military outpost in Artsakh’s east late on Thursday. Azerbaijani forces also opened fire at several other sections of the contact line.
The situation has stabilized along the entire line of contact, State Minister of Artsakh Artak Beglaryan said.