Քաղաքական 13:45 16/10/2021 Հայաստան
Այլընտրանքային նախագծեր խումբը արածել է փորձագետ  Վահե Հովհաննիսյանի հոդվածը, որը հրապարակում ենք ամբողջությամբ.
«Ամիսներ առաջ ռուսական ինտելեկտուալ շրջանակներում  ակտիվորեն քննարկվում էր ռեժիսոր Կ. Բոգոմոլովի հոդվածը, որտեղ նա ներկայիս Եվրոպայի արժեհամակարգային բովանդակությանը տալիս է «Էթիկական Ռեյխ» բնորոշումը։
Ոչ միանշանակ գնահատականներով՝ նյութը փորձ է անում ռուսաստանյան էլիտաներին տալ կողմնորոշվելու մոտիվացիա՝ սուվերեն ճանապարհի և ժամանակակից եվրոպական «ռեյխի» միջև։ Նյութի արժեքը հենց դրանում է՝ հասարակության մտածող խավերին հրավիրում է մտածելու՝ թույլ չտալու համար զարգացման անոմալիաներ։
Հայաստանում Նիկոլը, պաշտոնյաներին պարտադրելով աշխատասենյակներում կախել իր նկարը, զարգացնում է «արևելյան ռեյխի» մոդելը, որի պարարտ հիմքը առկա է։ Այն իշխանությունը, որը եկավ ուրիշի նկարը մերժելու ալիքով, այսօր արևելյան հարեմի համեստությամբ կախում է իր լիդերի նկարը։
Պաշտոնյաները ներքինու նման ընդունում են արևելյան բարքերը, եթե նույնիսկ նրանք արևմտյան կրթական հաստատություններում են սովորել կամ հավաքագրվել։ Արևմտյան ֆինանսավորմամբ քաղհասարակությունը արևելյան հնազանդությամբ մարսում է ամեն ինչ։
Թուրքմենբաշին իր նախարարներին ստիպում էր չորեքթաթ իրեն մոտենալ՝ բազմաթիվ վկաների ներկայությամբ, և նրանք մոտենում էին։ Կարծում եմ՝ այսօրվա պաշտոնյաներին այս վիճակից փրկում է միայն մեկ բան՝ Նիկոլը դեռ նման բան չի ստիպում։
Իրականում պրոֆեսոր Չարչյանին անազատության մեջ պահողները Թուրքմենբաշու պաշտոնյաների կարգավիճակում են։
Առողջապահության նախարարն ամեն անգամ կառավարության նիստին այնպիսի հպարտությամբ է ասում «Մեծարգո պարոն վարչապետ», որ ակամայից մտածում ես, որ գուցե իսկապե՞ս երկիրը հսկայական հաջողություններ ունի, ու դու չգիտես։ Գուցե բնակչության 90 տոկոսն արդեն պատվաստվել է, ու հիվանդանոցները դատարկ են...
Այստեղ բազմաշերտ անոմալիայի հետ գործ ունենք։ Նախարարները կարող են դիմել նաև  այլ կերպ՝ վսեմաշուք, աստվածային և այլն։ Ու խնդիրն այն չէ, որ հասցեատերը չի սաստում, այլ այն, որ հասարակությունը չի մերժում, ու չկա որևէ ինստիտուտ, որ ասի՝ ամոթ է։
Արդարադատության նախարարությունը մի տեքստ է հրապարակել, որով բացատրում է, թե ինչո´ւ մի մեծ խումբ պաշտոնյաների չեն  ստիպում պատվաստվել։ Այդ տեքստը կարծես Շվեյկից մի հատված լիներ։ Բայց նա արդեն Նիկոլի նկարը կախել է, ու հետևաբար՝ կարող է ջանք չթափել աշխատանքի որակի վրա։ Ու հարց չի ծագում՝ ի՞նչ կապ ունի այս նախարարությունը մի հարցի հետ, որը, մեծ հաշվով, էթիկական է, և պետք է լուծվեր առանց ձևականությունների։ Եթե մահաբեր համաճարակի ժամանակ բարձրաստիճան պաշտոնյաները հղում են անում ինչ-ինչ օրենքների՝ չպատվաստվելու համար, ապա ի՞նչը պետք է խանգարի հասարակ քաղաքացուն՝ հղում անել իր ներքին զգացողություններին կամ յութուբին։
«Արևելյան ռեյխի» կանոններով համակարգը անհատակ պետք է խոնարհվի։ Հյուսիսային Կորեայում պարտադիր է ղեկավարի, նրա հոր, և պապու նկարը մշտապես գրպանում պահելը։ Եթե Նիկոլը մի օր պարտադրի գրպանում ունենալ, ասենք, Մառլեն Դիտրիխի նկարը, համակարգը ենթարկվելու է։
Եթե Նիկոլը պարտադրի նախարարներին ու այլ պաշտոնյաների՝ «Ռուհնամե»-ի օրինակով իր գրքից հատվածներ արտասանել, համակարգը անելու է։ Ամեն մեկը կտա մի բացատրություն. մեկը կասի՝ այդպես ավելի ազնիվ եմ դառնում, մյուսը կասի՝ ինքնակրթվում եմ, երրորդը մտքում կանիծի, բայց կանի։
Ժանրի կանոնն է. վաղը բան փոխվեց՝ այս մարդիկ Նիկոլին համարելու են միակ մեղավորը, պատասխանատուն։ Լինելու են հարյուր անգամ ավելի հականիկոլ, քան նրանք, ովքեր ասել են, որ քծնանքի ու շողքորթության արևելյան բարքերով քիչ թե շատ լուրջ պետություն հնարավոր չէ ունենալ։ Ողբերգական ժամանակների պատահական դեմքեր։
Այսպիսի արևելյան բարքերով ու կիսապետականությամբ մենք չէինք կարող Շուշի պահել։ Այսպիսի մտածողության, ներքինու աշխարհայացքով մենք Հայաստան չենք կարող պահել։
Հայաստանում պետք է նոր քաղաքական-հասարակական հոսանք ձևավորվի, որը կսրբի արևելյան ֆեոդալականությունը ու կսկսի կրթել։ Կարող ենք կոչվել չորրորդ հանրապետություն, հետպատերազմյան Հայաստան, էական չէ, բայց որակի կտրուկ փոփոխություն է պետք։
Մի բան հստակ է. եթե մենք չենք ձևավորում նոր որակներով վերնախավեր, ապա մենք երբեք չենք կարողանալու հասարակության որակ փոխել։ Այս որակով հասարակությունը ոչինչ չի պարտադրում՝ ոչ խաղաղություն, ոչ արժանապատվություն, ոչ՝ կառավարման արդյունավետություն, ոչ արդարություն... Այդ դեպքում մենք կունենանք նոր նկարների և նրանց կախողների տեխնիկական փոփոխություն։
Պատերազմն ու պարտությունը այն շոկային ցնցումը պետք է դառնան, որը կխթանի նոր վերնախավի ձևավորումը։ Չանենք սա՝ կորցնելու ենք պետությունը, որովհետև այդ որակի հասարակությունը ի վիճակի է լինելու միայն  սպասարկել թուրքական տնտեսա-մշակութային էքսպանսիան, ընդ որում՝ սիրով։

Политика 18:38 16/10/2021 Армения
Группа «Альтернативные проекты» распространила статью эксперта Ваге Ованнисяна, перевод которой публикуем ниже:
«Несколько месяцев назад в российских интеллектуальных кругах активно обсуждалась статья режиссера К. Богомолова, в которой он называет систему ценностей современной Европы "этическим рейхом".
С неоднозначными оценками в материале делается попытка дать российской элите  мотивацию сориентироваться – между суверенным путем и современным европейским "рейхом". Ценность материала состоит именно в том, что он предлагает мыслящим слоям общества задуматься, дабы не допустить аномалий развития.
В Армении Никол, заставляя чиновников вешать свой портрет в кабинетах, развивает модель "восточного рейха", благодатная почва для которой уже существует. Власть, пришедшая на волне отрицания портрета другого, сегодня со скромностью восточного гарема вешает фото своего лидера.
Чиновники, подобно евнуху, перенимают восточные нравы, если даже они учились в западных образовательных учреждениях. Гражданское общество с западным финансированием переваривает все с восточным послушанием.
Туркменбаши заставлял своих министров подходить к нему на четвереньках, в присутствии многочисленных свидетелей, и они подходили. Думаю, сегодняшних чиновников от этой ситуации спасает только одно – Никол пока не заставляет делать нечто подобное.
В действительности, держащие профессора Чарчяна в тюрьме находятся в статусе чиновников Туркменбаши.
Министр здравоохранения каждый раз на заседании правительства с такой гордостью произносит "Многоуважаемый господин премьер-министр", что невольно думаешь: а вдруг страна, действительно, добилась громадных успехов, просто ты не в курсе? Быть может, 90% населения уже вакцинировано, а больницы пусты?
Здесь мы имеем дело с многослойной аномалией. Министры могут обращаться к нему и иначе –  величественный, божественный и т. д. И проблема не в том, что адресат это не пресекает, а в том, что общество это не отвергает, и нет ни одного института, который сказал бы – стыдно.
Минюст опубликовал текст, объясняющий, почему большую группу чиновников не принуждают к вакцинации. Текст этот напоминает отрывок из Швейка. Но он уже повесил фотографию Никола, а, следовательно, может и не прилагать усилий по части качества работы. И не возникает вопроса, какое отношение это министерство имеет к вопросу, который, по большому счету, этичный, и должен был быть решен без всяких формальностей. Если во время смертоносной пандемии высокопоставленные чиновники ссылаются на какие-то законы, чтобы не делать прививок, то что должно мешать рядовому гражданину ссылаться на свои внутренние переживания или YouTube?
По правилам "восточного рейха" система должна бездонно прогибаться. В Северной Корее обязательно всегда нужно держать в кармане фото лидера, его отца, деда. Если однажды Никол обяжет всех держать при себе фотографию, скажем, Марлен Дитрих, то система подчинится.
Если Никол заставит министров и других должностных лиц по примеру "Рухнаме" цитировать отрывки из своей книги, то система сделает это. У каждого будет свое объяснение, один скажет, что становиться так более честным, другой – что занимается самообразованием, а третий будет мысленно проклинать, но сделает.
По правилам жанра: если завтра что-то изменится, эти люди будут считать Никола единственным виновным и ответственным. Они будут в сто раз более антиниколовцами, чем те, кто говорит, что невозможно иметь более или менее серьезное государство с восточными манерами подобострастия и лести. Случайные лица трагических времен.
С такими восточными нравами и полугосударственностью мы не могли сохранить Шуши. С таким менталитетом и мировоззрением евнуха мы не можем сохранить Армению.
В Армении должно сформироваться новое общественно-политическое течение, которое сметет восточный феодализм и займется просвещением. Можем называться четвертой республикой, послевоенной Арменией, это несущественно, но нужно кардинальное изменение качества.
Ясно одно: если мы не формируем элиту нового качества, то никогда не сможем изменить качество общества. Общество с таким качеством ни к чему не принуждает – ни к миру, ни к достоинству, ни к эффективности управления, ни к справедливости… В этом случае мы будем иметь новые портреты и техническую смену вешающих.
Война и поражение должны стать шоковым потрясением, которое стимулирует формирование новой элиты. Если не сделаем этого, потеряем государство, потому что общество такого качества в состоянии будет обслуживать только турецкую экономико-культурную экспансию, причем, с удовольствием.