Քաղաքական 12:48 16/10/2021 Հայաստան
Կարեն Վրթանեսյան. Միակ բանը, որի համար պետք է քլնգել ընդդիմությանը՝ պետությունը Իլհամ Ալիևի կամակատար Նիկոլից չազատելն է
«Բա խի՞ ընդդիմությունը գյուղացիներին ջուր չի հասցնում, դիրքեր չի պահում, խրամատ չի փորում ևն» ոճի քարոզչության մասին։
Ընդդիմությունը մեկ առաջնահերթ անելիք ուներ. Նիկոլին և նիկոլաթուրքերին հեռացնել իշխանությունից և կանգնեցնել հայկական պետականության անդունդ գլորվելը։ Չարեց։
Հիմա էլ ունի նույն պարտականությունը։ Ու չպետք է զբաղվի որևէ այլ բանով, որովհետև ընդդիմության՝ ցանկացած այլ բանով զբաղվելը լրացուցիչ ժամանակ է տալիս կապիտուլյանտին պետությունը քանդելու։
ՄԻԱԿ բանը, որի համար պետք է անխնա քլնգել ընդդիմությանը՝ պետությունը Իլհամ Ալիևի կամակատար Նիկոլից չազատելն է։
Հ.Գ. Ինչ վերաբերում է պահել-չպահելուն, ապա հիշենք կալանավորված մարդկանց, որոնք առաջնագիծ էին պահում այն ժամանակ, երբ այս իշխանության անբարոյականները զբաղված էին գյուղացիներին համոզելով, թե «նախկինները սաղ հանձնել են, խեղճ Նիկոլն ի՞նչ աներ»... Հիշենք նաև այն դիրքերը, որոնք մարդիկ պահում էին, բայց իշխանությունների հրամանով հանձնվեցին։

Politics 15:08 16/10/2021 Armenia
Expert: Only thing Armenian opposition should be slammed for is failure to free country from ‘Aliyev's henchman Nikol’
Information security expert and coordinator of the military website Razminfo Karen Vrtanesyan says the only thing the opposition should be lambasted for is the failure to oust Nikol Pashinyan.
"Speaking about the propaganda "Why doesn't the opposition provide villagers with water, doesn't defend military positions or dig trenches...?”, the opposition had only one priority – to remove Nikol and his pro-Turkish circle from office to prevent Armenian from falling into the abyss. But they failed to do so,” he wrote on Facebook on Saturday.
“They have the same duty now. Moreover, they should not do anything else, because wasting the opposition's time on something else gives the capitulator extra time to destroy the state.
“The ONLY thing the opposition should be lambasted for is the failure to free the state from Ilham Aliyev's henchman Nikol,” Vrtanesyan said.
“As for defending the positions, let us remember the arrested individuals who defended the frontline when the amoral members of the government were busy convincing the villagers that "the former authorities surrendered everything, what was poor Nikol supposed to do...?". Let us also not forget about the positions that the people held, but were handed over [to Azerbaijan] by the order of the authorities,” the expert noted.