Քաղաքական 20:15 18/10/2021 Հայաստան
Հոկտեմբերի 18-ին ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Նորվեգիայի Թագավորության նորանշանակ դեսպան Հելեն Սանդ Անդրեսենին (նստավայրը՝ Թբիլիսի)՝ հավատարմագրերի պատճենը հանձնելու կապակցությամբ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
ԱԳ նախարարի տեղակալը շնորհավորել է Հելեն Սանդ Անդրեդենին պատասխանատու առաքելությունը ստանձնելու կապակցությամբ և հույս հայտնեց, որ նորանշանակ դեսպանն իր գործունեությամբ կնպաստի հայ-նորվեգական հարաբերությունների առավել ամրապնդմանը և օրակարգի առավել ընդլայնմանը:
Զրուցակիցները վերահաստատել են քաղաքական երկխոսության ակտիվացման, երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերում փոխշահավետ համագործակցության զարգացման և առկա ներուժի լիարժեք օգտագործման ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու փոխադարձ պատրաստակամությունը: Դեսպան Անդրեսենը տեղեկացրել է, որ «Team Europe» նախաձեռնության շրջանակներում Նորվեգիան «Moderna» պատվաստանյութի զգալի խմբաքանակ կտրամադրի Հայաստանին։
Հանդիպման ընթացքում նախարարի տեղակալը զրուցակցին համապարփակ կերպով ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ստեղծված ներկա իրավիճակը։ Այս համատեքստում կարևորվել է Ղարաբաղյան խաղաղ գործընթացի լիարժեք վերսկսման անհրաժեշտությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում։

Society 20:27 18/10/2021 Armenia
Norway will provide a significant amount “Moderna” vaccine to Armenia via the "Team Europe" initiative,  Ambassador of the Kingdom of Norway Helene Sand Andresen (residence in Tbilisi) stated in Yerevan on the occasion of presenting the copies of her credentials to Deputy Foreign Minister Vahe Gevorgyan.
As the press department at the foreign ministry reported, the deputy minister congratulated Helene Sand Andresen upon assuming the responsible mission and expressed hope that the newly appointed Ambassador will contribute to the further strengthening of the Armenian-Norwegian friendly relations and the enhancement of the ongoing dialogue at different levels.
The interlocutors reiterated their mutual willingness to undertake steps towards activating political dialogue, developing mutually beneficial cooperation in bilateral and multilateral formats, and fully realizing the existing potential․
During the conversation, Deputy Minister Vahe Gevorgyan presented the current situation around the Nagorno-Karabakh conflict. In this context, the importance of a full resumption of the NK peace process under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship was highlighted.