Քաղաքական 15:59 18/10/2021 Հայաստան
«Իշխանությունն ասում է՝ Արցախի հետ կապված հարցերով մեզ մի դիմեք, այսինքն նրանք իրենց ձեռքերն արդեն լվացել են և որևէ պատասխանատվություն, բացի հումանիտար բնույթի հարցերից, իրենց վրա  չեն զգում»,- ԱԺ-ում ճեպազրույցում ասաց «Պատիվ ունեմ» խմակցության պատգամավոր, անվտանգության հարցերով փորձագետ  Տիգրան Աբրահամյանը:
Նրա խոսքով,  հումանիտար, սոցիալական ուղղվածության գործառույթներն էլ իրականացվում են մեկ նպատակով՝ թույլ չտալ, որպեսզի իրենց իշխանությունն այստեղ որևէ ձևով խնդիրներ ունենա,  այսինքն սոցիալական դժգոհություն նոր օջախներ չստեղծվեն:
Տ.Աբրահամյանն ասաց, որ Արցախում տեղակայված  ռուսական խաղաղապահ զորախումբն ունի անվտանգություն ապահովելու գործառույթ, բայց դրան զուգահեռ  կա  պաշտպանության  բանակ, որի արդիականացումն այսօր հրատապ է, մարտունակություն բարձրացմանն ուղղված հարցերն առաջանային են, պետք է իրականացվեն, այսինքն ցանկացած իրավիճակի համար պետք է ունենանք լուծումներ:
Նա հիշեցրեց, որ խաղաղապահ զորախումբը 5 տարի ժամկետով է, և հայտնի չէ, թե հետո քանի անգամ կերկարաձգվի, սցենարային առումով ինչ կլինի 5, 10,20 տարի անց:
«Ցանկացած պարագայում Արցախի պաշտպանության բանակը, ՀՀ զինված ուժերը պետք է ունենան այնպիսի մակարդակ, որն առաջին հերթին կկանխի արյունահեղությունը, լայնամաշստաբ պատերազմն Արցախում, կկարողանա պատերազմի ժամանակ ապահովել Հայաստանում և Արցախում  ապրող մեր հայրենակիցների անվտանգությունը»,- ասաց Տ. Աբրահամյանը:
Հարցին, թե սահմանազատման աշխատանքների հետ կապված պատգամավորը հարցով դիմել էր Նիկոլ Փաշինյանին,  թե հնարավո՞ր է Արցախից մի շարք գյուղեր անցնեն հակառակորդի տիրապետության տակ, նա էլ պատասխանել էր, որ տեղանուններով չի պատկերացնում, քարտեզներով պետք է աշխատել, Տ. Աբրահամյանն ասաց, որ գրավոր է դիմել նույն հարցով, պատասխանել է՝ այդ թեմայով դեռևս բանակցություններ չեն տարվում:
«Այսինքն, իշխանությունը չի երաշխավորում, որ  բանակցությունների վերսկսման պարագայում, իսկ դա նախատեսված էր առաջիկա երեք տարվա համար, չի ունենալու սկզբունքային դիրքորոշում չընտրելու, չհաստատելու  մի այնպիսի ճանապարհ, որի պայմաններում Շուշիի և Քաշաթաղի  շրջանի այդ բնակավայրերը չեն հայտնվի  Ադրբեջանի վերահսկողութան տակ: Կամ՝ այս իշխանությունն արդեն  պայմանավորվել է  հանձման շուրջ կամ հնարավորությունը չի տեսնում այնպիսի բանակցություններ վարելու, որի պայմաններում այդ բնակավայրերը չեն հանձնվի Ադրբեջանին»,- ասաց Տիգրան Աբրահամյանը:

Политика 18:43 18/10/2021 Армения
«Власти говорят: «По вопросам, связанным с Арцахом, к нам не обращайтесь», то есть, они уже умыли руки, и никакой ответственности, кроме гуманитарных вопросов, не несут»,- в ходе брифинга в НС заявил депутат от парламентской фракции «Армения», эксперт по вопросам безопасности Тигран Абрамян.
По его словам, гуманитарные функции социальной направленности же осуществляются с одной целью: не позволить, чтобы их власть здесь имела какие-то проблемы, то есть, чтобы не было новых очагов недовольства.
Тигран Абрамян заметил, что размещенный в Арцахе миротворческий контингент выполняет функции безопасности, но наряду с этим есть армия обороны, совершенствование которой сегодня является неотложным делом, вопросы повышения боеспособности первоочередны, должны быть осуществлены, то есть, у нас должны быть решения для любой ситуации.
Он отметил, что миротворческий контингент размещен на 5 лет, и неизвестно, сколько раз пролонгируется, что будет через 5,10, 20 лет. «В любой ситуации у армии обороны Арцаха, у вооруженных сил РА должен быть такой уровень, чтобы, в первую очередь, предотвратить кровопролитие, широкомасштабную войну в Арцахе, суметь во время войны обеспечить безопасность наших соотечественников в Армении и Арцахе»,- сказал Тигран Абрамян.
На вопрос об обращении депутата к Николу Пашиняну в связи с демаркацией на предмет того, возможно ли, чтобы ряд арцахских сел перешел под контроль противника, он тогда ответил, что по топонимам не представляет, надо работать по картам. Т. Абрамян заявил, что письменно обратился с тем же вопросом, ответили, что на эту тему пока переговоров нет.
«То есть, власти не гарантируют, что в случае возобновления переговоров – а это было предусмотрено в ближайшие три года – будут придерживаться принципиальной позиции, при которой эти населенные пункты Шуши и Кашатага не окажутся под контролем Азербайджана. Или эти власти уже договорились сдать, или не видят возможным такие переговоры, в условиях которых эти территории не будут сданы Азербайджану»,- заключил Тигран Абрамян.