Քաղաքական 14:59 19/10/2021 Հայաստան
Ուզում եք ասել, որ ԱԺ պաշտպանության հանձնաժողովի անդամի այցը սահմանային դիրքեր նպատակահարմար չէ՞. Տիգրան Աբրահամյան
«44 օրյա պատերազմի ընթացքի վերլուծության մասին գրություն էի ուղարկել ՀՀ ՊՆ-ին, որտեղից ստացած պատասխանում ասվում է, որ ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ-ն  ամբողջական ուսումնասիրությունը և վերլուծությունը չի իրականացրել, բայց հաջորդ նախադասության մեջ նշվում է, որ դրա արդյունքների հիման վրա այս պահին ԶՈՒ-երում կառուցվածքային փոփոխություներ և բարեփոխումներ են իրականացվում»,-Այսօր պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողվում պաշտպանության փոխնախարար Արման Սարգսյանին հարց ուղղեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը:
Պատգամավորը պարզաբանեց, որ ըստ պատասխանի՝ չավարտված ուսումնասիրությունների պայմաններում, դրանց հիման վրա իրականացվում են կառուցվածքային փոփոխություներ և ռեֆորմներ:
Նկատելով, որ գրության մեջ նաև ասված է, որ այդ բարեփոխումների գործընթացը հրապարակաման ենթակա չէ՝ Աբրահամյանը պնդեց, որ դրանք պետք է հրապարակային լինեն և քննարկումներ գնան ոչ միայն ԶՈւ-ում այլ նաև Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը պետք է մաս կազմի այդ քննարկումներին:
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավորը նաև հետաքրքրվեց, թե ինչո՞ւ է պաշտպանության նախարարը ոչ նպատակահարմար համարում իր՝ Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի հանձանոժովի անդամի այցն առաջնագիծ:
Հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը հավաստիացրեց, որ ԱԺ-ն և հանձնաժողովն այդ բարեփոխումների փաթեթը մանրամասն քննարկելու են:
Նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանն էլ փորձեց բացատրել, որ Տիգրան Աբրահամյանին կատեգորիկ չեն արգելել այցելել դիրքեր, այլ ներկա փուլում ոչ նպատակահարմար են համարել, իսկ դրա պատճառների մասին հարցի պատասխանը ունի ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ-ն և վստահեցրեց, որ վերլուծության և իրավիճակի գնահատման արդյունքում է պատգամավորին տրվել նման պատասխանը:
Փոխնախարարն ասաց, որ ինչ-որ մի փուլում նպատակահարմար կգտնեն և կթուլատրեն պատգամավորի այցը սահմանի տվյալ տեղամաս:
«Եթե մի տեղեկատվության տրամադրումը չի կարող բխել ՀՀ շահերից և կարող է միայն հագեցնել ինչ-որ հետաքրքրությունների շրջանակ, ապա վստահեցնում եմ իրավասու պետական պաշտոնյաները տեղյակ են այդ խնդրից և զբաղվում են դրանով»,-արձագանքեց Արման Սարգսյանը:
Նա հավաստիացրեց, որ ինչը հնարավոր է՝ տրամադրվում է պատգամավորին և քաղաքական նպատակահարմարության  ենթատեքստ չկա՝ Աբրահամյանին հորդորելով շարունակել աշխատել նախարարության հետ և համոզվել, որ ապագայում անհրաժեշտ տեղեկատվությունը կտրամադրվի:
Տիգրան Աբրահամյանը հայտնեց, որ ինքն այցելում է ԱԱԾ սահմանապահ ուղեկալներ և այդ կառույցը որևէ  խնդիր չի ստեղծում, իսկ այցերի մասին հրապարակում չի անում, այլ պատրաստում է իր առաջարկները գրավոր՝ փակ ֆորմատով ԱԱԾ-ին ներկայացնելու:
Շեշտելով, որ իր խնդիրն հարցեր բարձրացնելը չէ, այլ դրանք լուծելը՝ Տիգրան Աբրահամյանը ասաց. «Ես գիտեմ, որ դուք ինձ չեք ճանաչում, բայց ԳՇ պետն ինձ լավ ճանաչում է, գիտի, թե ինչով եմ զբաղվել, իմ խնդիրներն ինչի հետ են կապված և, որ ասում եք, թե ինչ-որ բաներ կան, որ նպատակահարմար չէ, հարմար չէ, այն որևէ ձևով տրամաբանական չէ»:
Նկատելով, որ երկու օր առաջ լրագրողները սահմանային տարբեր հատվածներ էին այցելել և ռեպորտաժներ պատրաստել՝«Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավորը շեշտեց. «Հիմա դուք ուզում եք ասել, որ ԱԺ պաշտպանության հանձնաժողովի անդամի այցն նպատակահարմար չէ, երբ նապատակահարմար է լրագրողների՞նը»
Նա պնդեց որ էթիկայի հարց է, եթե սահմանի որևէ հատված անվտանգային նկատառումներով նպատակահարմար չէ, ապա կարող են ԱԺ պատգամավորին առաջարկել այլ՝ ավելի անվտանգ հատված այցելել՝ մինչը այնտեղ իրավիճակը հանգստանա:
«Իմ նպատակաը խնդիրներ բարձրաձայնելը չէ, այլ՝ դրանց լուծումներ տալը, որոնք հետագայուն նաև փակ ֆորմատով պետք է քննարկվեն և կներկայացվեն»,-հայտնեց Տիգրան Աբրահամյանը:

Политика 15:35 19/10/2021 Армения
Т.Абрамян: Хотите сказать, что визит члена парламентской комиссии по вопросам обороны на приграничные боевые позиции – нецелесообразен?
«Я направил в министерство обороны Армении письмо относительно анализа хода 44-дневной войны, в полученном ответе сказано, что Генштаб ВС РА не провел полного исследования и анализа, но в следующем предложении отмечается, что на основании полученных результатов, на данный момент в ВС Армении проводятся структурные изменения и реформы», – обратился сегодня на заседании Постоянной комиссии Национального Собрания по вопросам обороны и безопасности к заместителю министра обороны РА Арману Саргсяну депутат НС от фракции «Честь имею», эксперт по вопросам безопасности Тигран Абрамян.
Депутат уточнил, что согласно полученному из МО РА ответу, в условиях незавершенных исследований, на их основе, проводятся структурные изменения и реформы.
Отметив, что в письме говорится также, что процесс реформ не подлежит огласке, Абрамян подчеркнул: процесс реформ должен быть публичным, обсуждения должны проходить не только в Вооруженных силах, но и в Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности.
Депутат от парламентской фракции «Честь имею» также поинтересовался, почему министр обороны считает нецелесообразным его визит, как члена Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности, на передовую.
Председатель комиссии Андраник Кочарян заверил, что НС и профильная комиссия подробно обсудят пакет этих реформ.
Заместитель министра обороны Армении Арман Саркисян в свою очередь попытался объяснить, что Тиграну Абрамяну запретили побывать на позициях не категорически, просто сочли это на данном этапе нецелесообразным, а у Генштаба ВС РА есть ответ на вопрос о причинах. Арман
Саркисян заверил, что депутату Тиграну Абрамяну был дан такой ответ в результате проведенных анализа и оценки ситуации.
Замминистра указал, что на каком-то этапе они сочтут целесообразным и разрешат депутату посетить данный участок границы.
«Если предоставление какой-то информации не может вытекать из интересов Республики Армения, а это может удовлетворить только некоторый круг интересов, то уверяю, что компетентные государственные должностные лица осведомлены об этой проблеме и занимаются ею», – отреагировал Арман Саркисян.
Он заверил, что депутатам предоставляется все, что возможно, отверг наличие в данном конкретном случае контекста политической целесообразности, призвав Абрамяна продолжить работу с министерством и убедиться, что в будущем будет предоставлена необходимая информация.
Тигран Абрамян сообщил, что он посещает пограничные заставы СНБ, и данная структура не чинит никаких проблем, при этом он не делает публикаций о своих посещениях, а направляет свои предложения в письменной форме – для представления их СНБ в закрытом формате.
Подчеркнув, что его задача – не поднимать проблемы, а решать их, Тигран Абрамян сказал: «Я знаю, что вы меня не знаете, но начальник Генштаба ВС РА меня хорошо знает, он знает, чем я занимался, с чем связаны мои задачи. Когда вы говорите, что есть какие-то вещи, которые нецелесообразны, не удобны, то ваши слова ни в коем случае не умещаются в рамки логики».
Отметив, что два дня назад журналисты побывали на разных участках границы для подготовки репортажей, депутат от фракции «Честь имею» подчеркнул: «Теперь вы хотите сказать, что визит члена комиссии НС по вопросам обороны нецелесообразен в то время, когда посещение журналистов является целесообразным?»
Абрамян подчеркнул, что это вопрос этики: если какой-то участок границы нецелесообразен по соображениям безопасности, депутату НС могут предложить посетить другой, более безопасный участок, пока ситуация там не успокоится.
«Моя цель – не поднимать проблемы, а предлагать их решения, что в дальнейшем будет обсуждаться в закрытом формате», – сказал Т.Абрамян.