Տնտեսություն 12:12 19/10/2021
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Թադևոս Ավետիսյանը շարունակում է ներկայացն ել իշխանության խոստացածն ու դրանք համադրել առկա տնտեսական ցուցանիշների հետ.
«Տարվա սկզբին տնտեսության համար պատասխանատու պաշտոն զբաղեցնողը խոստացավ տնտեսության երկնիշ աճ, միլիարդավոր ԱՄՆ դոլարի ներդրումներ։
Տարին մոտենում է ավարտին։
2021թ․ հունվար-օգոստոսին․
Հայաստանում տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը աճել է խոստացածի կեսից էլ պակաս չափով՝ 4,9 տոկոսով։ Նախորդ ամսվա ցուցանիշի համեմատ նվազել է 0,3 տոկոսային կետով։
Ի դեպ, հարևան Վրաստանում տնտեսությունն աճել է երկնիշ՝ շուրջ 12 տոկոսով։
Օտարերկրյա ընդհանուր ներդրումների զուտ ներհոսքը կազմել է ընդամենը 280 միլիոն ԱՄՆ դոլար, իսկ օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների զուտ ներհոսքը՝ 85,7 միլիոն ԱՄՆ դոլար։ Խոստացած միլիարդավոր դոլարից պակաս է պատիկներ անգամ։
Այս ժամանակահատվածում երկնիշ (12 տոկոսով) և շուրջ 1 միլիարդ ԱՄՆ դոլարով աճ ապահոված ցուցանիշ էլ կա։ Դա Հայաստանի պետական պարտքն է։
2021թ․ հունվար-սեպտեմբերին արձանագրվեց առանցքային մեկ այլ ցուցանիշի երկնիշ աճ ևս։ Խոսքը սննդամթերքի գների 10,2 տոկոսով աճի մասին է։ Վերջինիս առաջանցիկ աճը շարունակվում է՝ ուղղակիորեն նվազեցնելով քաղաքացիների իրական եկամուտներն ու բարեկեցությունը»։

Экономика 13:11 19/10/2021 Армения
Депутат от парламентской фракции «Армения» Тадевос Аветисян продолжает представлять обещания властей и сопоставлять их с нынешними экономическими показателями:
«В начале года лицо, ответственное за экономику, пообещало двухзначный рост экономики, инвестиции на миллиарды долларов США.
Год подходит к концу.
В январе-августе 2021 года:
Показатель экономической активности в Армении вырос меньше половины обещанного – на 4.9%. По сравнению с показателем предыдущего месяца снизился на 0.3 процентных пункта.
Кстати, в соседней Грузии рост экономики двухзначный – на порядка 12 процентов.
Чистый приток общих иностранных инвестиций составил всего 280 миллионов долларов США, а чистый приток прямых иностранных инвестиций – 85.7 млн долларов. Меньше обещанных миллиардов долларов в разы.
За этот период зарегистрирован двухзначный (на 12%) рост и увеличение на порядка 1 млрд долларов США. Это государственный долг Армении.
В январе-сентябре 2021 года зафиксирован также двухзначный рост еще одного ключевого показателя. Речь идет о повышении цень на продовольствие на 10.2%. Опережающий рост этих цен продолжается, напрямую уменьшая реальные доходы и благосостояние граждан».