Իրավունք 16:50 19/10/2021 Հայաստան
«Հոկտեմբերի 18-ին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից կատարվել է գրառում, որում անդրադարձ կա ս.թ. մայիսին ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի որոշ հատվածներ ներթափանցած ադրբեջանական ԶՈՒ ներկայացուցիչների կողմից տվյալ տարածքներում իրականացվող ամրաշինական և այլ աշխատանքների հետ։ Նշված գրառման մեջ առկա են մի շարք անճշտություններ, ինչպես նաև պնդումներ, որոնք կտրված են իրականությունից։
Մասնավորապես, ՄԻՊ գրառման մեջ նշվում է, որ «ՀՀ Գեղարքունիքի մարզ ներխուժած ադրբեջանական զինված ուժերը կառուցել են մեծ ապաստարաններ, կուտակել են մեծ քանակությամբ վառելափայտ, բետոնապատել են իրենց դիրքեր տանող ճանապարհները: Նրանց ակտիվությունը վերջին շրջանում շեշտակի է մեծացել։ Ավելին, շարունակում են նոր ճանապարհների կառուցումը, դիրքերում ավելացրել են զինծառայողների քանակն ու սպառազինությունը: Անընդհատ կատարում են դիրքային ամրացման և ինժեներական ակտիվ աշխատանքներ»:
ՄԻՊ գրառման մեջ առկա այս պնդումներն ակնհայտորեն ուռճացված են, քանի որ ադրբեջանական ԶՈՒ ստորաբաժանումների կողմից ինժեներական ակտիվ աշխատանքներ չեն իրականացվում, մեծ ապաստարաններ, կամ նոր ճանապարհներ չեն կառուցվել, ավելին՝ նրանց կողմից այդպիսի աշխատանքների փորձերը հաջողությամբ կանխվում են ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումների կողմից։ Ինչ վերաբերում է ադրբեջանական զինծառայողների թվաքանակի և սպառազինության ավելացման մասին պնդմանը, ապա հարկ ենք համարում նշել, որ ադրբեջանական զինծառայողների ամբողջ շարժը վերահսկվում է հայկական ԶՈՒ ստորաբաժանումների կողմից և, վերջին շրջանում, նման գործընթաց չի արձանագրվել։
Կոչ ենք անում մեր հասարակության համար զգայուն թեմաների շուրջ նմանատիպ գրառումներ կատարելիս փաստական տվյալները ճշտել նաև պաշտպանական գերատեսչության հետ, որը, ինչպես ամբողջ այս ընթացքում, այնպես էլ հետագայում, պատրաստ է ամենասերտ համագործակցության ՄԻՊ գրասենյակի հետ»։

Политика 17:16 19/10/2021 Армения
«Защитник прав человека (омбудсмен) Республики Армения 18 октября сделал запись, в которой он коснулся инженерно-укрепительных и прочих работ, проводимых вторгшимися в мае сего года на некоторые участки Гегаркуникской области Армении представителями ВС Азербайджана. В упомянутой записи присутствуют ряд неточностей, а также оторванные от реальности утверждения», – говорится в разъяснении министерства обороны Республики Армения.
В частности, в записи омбудсмена говорится: «Вторгшиеся в Гегаркуникскую область Армении ВС Азербайджана построили большие укрытия, запаслись большим количеством дров, забетонировали ведущие к их позициям пути. Их активность за последний период резко возросла. Более того, они продолжают строительство новых дорог, на позициях увеличилось количество военнослужащих и вооружения. Непрерывно ведутся работы по укреплению позиций и активные инженерные работы».
«Эти утверждения, присутствующие в записи омбудсмена, явно преувеличены, поскольку подразделения ВС Азербайджана не проводят активных инженерных работ, больших убежищ или новых дорог ими не построено, более того, попытки азербайджанской стороны провести подобные работы успешно пресекаются подразделениями ВС РА.
Что касается утверждения об увеличении количества азербайджанских военнослужащих и вооружения, то считаем нужным отметить, что все передвижения азербайджанских военнослужащих контролируются подразделениями ВС Армении, и в последний период подобного процесса не зафиксировано.
Призываем при составлении подобных записей по чувствительным для нашего общества темам уточнять фактические данные и с оборонительным ведомством, которое, как все это время, так и в будущем готово к самому тесному сотрудничеству с офисом омбудсмена», – указали в Минобороны Армении.