Առողջություն 12:51 20/10/2021 Տարածաշրջան
Անցյալ տարի Թուրքիան չի գրանցել առնվազն 55,000 մահվան դեպք COVID-19-ից։ Այս մասին, Ahval News-ի հաղորդմամբ, հայտնել է Թուրքիայի բժշկական ասոցիացիան (TTB):
Ըստ պաշտոնական տվյալների, Թուրքիան գրանցել է 20,881 COVID-19 մահվան դեպքեր մարտի 15-ից մինչև 2020 թ. դեկտեմբերի 31-ը ընկած ժամանակահատվածում, սակայն այս թիվը չի արտացոլում ճշմարտությունը:
«2020-ին, 65 և բարձր տարիքի բնակչության շրջանում, առնվազն 75,000 մարդ կյանք է կորցրել COVID-19-ի պատճառով»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
TTB-ն ասում է, որ պաշտոնական տվյալների հիման վրա, ինչպիսիք են Թուրքիայի վիճակագրական ինստիտուտի (TUIK) բնակչության տեղեկատվության և թաղման քաղաքային վիճակագրությունը, միայն Ստամբուլում, որտեղ ապրում է երկրի բնակչության մեկ հինգերորդը, նախորդ հինգ տարվա համեմատ, գրանցվել է 25,000 լրացուցիչ մահվան դեպք:
Համայնքներից, կառավարությունից, TUIK-ից և այլ պաշտոնական ուղիներից ստացված բոլոր տվյալների վերլուծության արդյունքնում 20 մարզերում, որտեղ բնակվում է բնակչության 42 տոկոսը, պարզվել է, որ 2020-ին գրանցվել է 48,000 լրացուցիչ մահ՝ վերջին երեք տարիների միջին ցուցանիշի համեմատ:
Այս տարի գրանցվել է նաև մահացության բարձր ցուցանիշներ, ասվում է հաղորդագրության մեջ:
«Երբ համեմատում ենք Առողջապահության նախարարության պաշտոնական տվյալները Թուրքիայում՝ 2020-ի օգոստոսին և սեպտեմբերին COVID-19-ով մահացածների մասին, հատկանշական է, որ 2021 թվականի որոշ օրերին COVID-19 մահվան դեպքերը մոտ տասն անգամ գերազանցում են 2020 թվականին նույն օրերի մահվան դեպքերին», - նշում է TTB-ն:
Երկուշաբթի օրը Թուրքիայում գրանցվել է 30,862 նոր COVID-19 վարակ: Առողջապահության նախարարությունից հայտնել են, որ մահվան դեպքերը կազմել են 223:

Turkey failed to register at least 55,000 COVID-19 deaths in 2020, report says
Turkey failed to register at least 55,000 COVID-19 deaths last year, Ahval News reported on Wednesday, citing the Turkish Medical Association (TTB).
Turkey registered 20,881 COVID-19 deaths between March 15 and Dec. 31 2020, according to official data, but this number does not reflect the truth, the medical group said in its “COVID-19 pandemic 18 months evaluation report” published on Tuesday.
“In 2020, among the population aged 65 and over, at least 75,000 people lost their lives due to COVID-19,” it said.
The TTB said that, based on official data such as Turkish Statistical Institute (TUIK) population information and municipal burial statistics, there were 25,000 additional deaths in Istanbul alone, where one fifth of the country’s population lives, compared to the previous five years.
When all the data obtained from municipalities, government, TUIK and other official channels were analysed in 20 provinces where 42 percent of the population lives, 48,000 additional deaths were recorded in 2020 compared with the average of the last three years, the TTB said.
Abnormally high death rates were also observed this year, it said.
“When we compare the Health Ministry’s official data on daily COVID-19 deaths in Turkey in August and September 2020 and 2021, it is noteworthy that the number of COVID-19 deaths on some days in 2021 are about ten times the deaths on the same days in 2020,” TBB said.
Turkey registered 30,862 new COVID-19 infections on Monday. Deaths totalled 223, the Health Ministry said.
Infections began climbing above 20,000 daily in late July, the highest levels since April, after the government ended daily curfews and travel restrictions at the start that month. New cases numbered less than 5,000 per day in early July.