Ովքե՞ր են խոշոր հարկ վճարողները
ՊԵԿ-ը հրապարակել է ահս տարվա հունվար-սեպտեմբեր ամիսների ընթացքում առաջին 1000 խոշոր հարկ վճարողների կողմից վճարված հարկերի վերաբերյալ տեղեկատվությունը։
1000 խոշոր հարկ վճարողների կողմից 2021թ. 9 ամիսների ընթացքում պետական բյուջե ընդհանուր առմամբ վճարվել է ավելի քան 871 մլրդ 241 մլն դրամ: Հարկային մարմին կատարված վճարումների գումարը կազմել է ավելի քան 733 մլրդ 143 մլն դրամ, իսկ մաքսային մարմին կատարված վճարումների գումարը կազմել է ավելի քան 138 մլրդ 98 մլն դրամ։
Հարկ վճարողների ցանկը գլխավորում է «Գազպրոմ» ընկերությունը, նրան հաջորդում են «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ՞-ըը, Պաշտպանության նախարարության աշխատակազմը, «Գրանդ Տոբակո-ն, «Գեոպրոմայնինգ գոլդ»-ը, «Ինտերնեյշնլ Մասիս Տաբակ»-ը, «ՄՏՍ Հայաստան»-ը, «Թեղուտ»-ը, «Սիփիէս օիլ»-ը, «Ֆլեշ»-ը։
1000 խոշոր հարկ վճարողների վերաբերյալ ցանկերը հասանելի են ՊԵԿ պաշտոնական կայքի «Հարկ վճարողների վերաբերյալ տեղեկատվական ցանկեր» բաժնում:

Экономика 17:21 20/10/2021 Армения
Комитет по госдоходам опубликовал информацию об уплаченных 1000 крупными налогоплательщиками налогах за январь-сентябрь текущего года.
1000 крупными налогоплательщиками за 9 месяцев 2021 года в государственных бюджет выплачено в общей сложности более 871 млрд 241 млн драмов. Сумма выплат в налоговый орган составила 733 млрд 143 млн драмов, а сумма, выплаченная в таможенный орган, составила более 138 млрд 98 млн драмов.
Перечень налогоплательщиков возглавляет компания «Газпром», за ней следует «Зангезурский медно-молибденовый комбинат», затем аппарат Министерства обороны, «Гранд Тобако», «Геопромайнинг Голд», «Интернешнл Масис Табак», «МТС Армения», «Техут», «СиПиЭс Оил», «Флэш».
Перечни по 1000 крупным налогоплательщикам доступны в отделе «Информационные списки о налогоплательщиках» официального сайта КГД.