Քաղաքական 15:51 21/10/2021 Հայաստան
Սեյրան Օհանյան. Սպառնալիքները շատ են, մինչդեռ դրանց կանխարգելման համար հնարավորություններն այնքան էլ բարձր չեն
«Որքան էլ արձանագրել ենք պարտություն, բայց Արցախի 283 կմ սահմանագծից շուրջ 265 կմ հատվածում մենք կարողացել ենք մեր շփման գիծը պահպանել տեղում զինվորների, հրամանատարների հմուտ հնարքների ու գործողությունների արդյունքում»,- ասաց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը «Ճշմարտություն սերունդների համար» նախաձեռնության կազմակերպած քննարկման ժամանակ, որին մասնակցում են նաև 44-օրյա պատերազմի ժամանակ նահատակված երիտասարդների ծնողները, ընտանիքի անդամները:
Նրա խոսքով, Հայաստանի անցած ուղին դյուրին չի եղել երբեք, սակայն կարողացել ենք դրանից դուրս գալ պատմության ճիշտ գնահատման ու միասնականության, հերոս տղաների, քաջարի զինվորների ու հրամանատարների նվիրումի շնորհիվ։
Նա նշեց, որ Հայաստանը ռազմաքաղաքական առումով գտնվում է բարդ իրադրության մեջ, անվտանգային միջավայրը փխրուն է, արտաքին ու ներքին սպառնալիքները շատ են, մինչդեռ դրանց կանխարգելման համար Հայաստանի հնարավարություններն այնքան էլ բարձր չեն։
«Մենք հիմա գտնվում ենք մի այնպիսի հոգեբանական վիճակում, որ չեն ամոքվել մեր ողջ ազգի ունեցած վեքերը»,- ասաց նա՝ խոնարհում հայտնելով զինծառայողների ու հրամանատարների հիշատակի առջև։
Օհանյանը հույս հայտնեց, որ քննարկումը կընթանա երկխոսության միջոցով, անդրադարձ կլինի պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակին, անվտանգային խնդիրներին, սահմանին համայնքների բնակիչներին։
Բանախոսներ են ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը, ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը, ԱԺ «Հայաստան» դաշինքի անդամ Ելենա Կիրակոսյանը, հոգեբան Խաչիկ Գասպարյանը, ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան առաջին Լարիսա Ալավերդյանը:

Политика 16:39 21/10/2021 Армения
«Хоть мы и потерпели поражение, однако на около 265 км из 283 км рубежей Арцаха мы сумели оборонить свою линию соприкосновения – благодаря умелых действий и навыков военнослужащих и командиров на месте», – заявил во время организованного инициативой «Правда для поколений» обсуждения 21 октября руководитель парламентской фракции «Армения», экс-министр обороны Сейран Оганян.
В обсуждении участвуют также родители погибших во время третьей Карабахской войны ребят, члены их семей.
По его словам, путь Армении никогда не был легким, однако всегда удавалось выходить из испытаний с честью – благодаря верной оценки истории, единству, преданности героических воинов, храбрых бойцов, командиров.
Он отметил, что Армения находится в тяжелом геополитическом положении, среди безопасности – хрупкая, внешних и внутренних угроз – множество. Между тем, по его словам, для противодействия вызовам у Армении не столь большие возможности.
«Мы сейчас находимся в таком психологическом состоянии, когда раны у всего армянского народа еще не излечены», – сказал он, преклоняясь перед памятью военнослужащих и командиров.
Оганян выразил надежду, что обсуждение будет вестись путем диалога, затронет ситуацию, сложившуюся после войны, вопросы безопасности, проблемы жителей приграничных населенных пунктов.
Среди докладчиков – руководитель фракции НС «Армения» Сейран Оганян, депутат НС от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян, член блока «Армения» Елена Киракосян, психолог Хачик Гаспарян, первый омбудсмен РА Лариса Алавердян.