Քաղաքական 15:51 21/10/2021 Հայաստան
Սեյրան Օհանյան. Սպառնալիքները շատ են, մինչդեռ դրանց կանխարգելման համար հնարավորություններն այնքան էլ բարձր չեն
«Որքան էլ արձանագրել ենք պարտություն, բայց Արցախի 283 կմ սահմանագծից շուրջ 265 կմ հատվածում մենք կարողացել ենք մեր շփման գիծը պահպանել տեղում զինվորների, հրամանատարների հմուտ հնարքների ու գործողությունների արդյունքում»,- ասաց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը «Ճշմարտություն սերունդների համար» նախաձեռնության կազմակերպած քննարկման ժամանակ, որին մասնակցում են նաև 44-օրյա պատերազմի ժամանակ նահատակված երիտասարդների ծնողները, ընտանիքի անդամները:
Նրա խոսքով, Հայաստանի անցած ուղին դյուրին չի եղել երբեք, սակայն կարողացել ենք դրանից դուրս գալ պատմության ճիշտ գնահատման ու միասնականության, հերոս տղաների, քաջարի զինվորների ու հրամանատարների նվիրումի շնորհիվ։
Նա նշեց, որ Հայաստանը ռազմաքաղաքական առումով գտնվում է բարդ իրադրության մեջ, անվտանգային միջավայրը փխրուն է, արտաքին ու ներքին սպառնալիքները շատ են, մինչդեռ դրանց կանխարգելման համար Հայաստանի հնարավարություններն այնքան էլ բարձր չեն։
«Մենք հիմա գտնվում ենք մի այնպիսի հոգեբանական վիճակում, որ չեն ամոքվել մեր ողջ ազգի ունեցած վեքերը»,- ասաց նա՝ խոնարհում հայտնելով զինծառայողների ու հրամանատարների հիշատակի առջև։
Օհանյանը հույս հայտնեց, որ քննարկումը կընթանա երկխոսության միջոցով, անդրադարձ կլինի պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակին, անվտանգային խնդիրներին, սահմանին համայնքների բնակիչներին։
Բանախոսներ են ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը, ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը, ԱԺ «Հայաստան» դաշինքի անդամ Ելենա Կիրակոսյանը, հոգեբան Խաչիկ Գասպարյանը, ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան առաջին Լարիսա Ալավերդյանը:

Politics 18:17 21/10/2021 Armenia
Armenia’s former Defense Minister Seyran Ohanyan, the head of the opposition Armenia parliamentary faction, on Thursday attended a roundtable discussion organized by the Truth for Generations initiative. The parents and other relatives of the soldiers who died during the 44-day war in Artsakh also took part in the discussion.
"Despite suffering a defeat, we managed to maintain our line of contact at around 265 km area of the 283 km Artsakh border due to the actions of skilled soldiers and commanders," Ohanyan said, addressing the attendees.
He stressed that the “path of Armenia has never been easy”, but Armenia has always been able to get out of a difficult situation thanks to the right assessment of history, unity and dedication of hero soldiers.
In Ohanyan’s words, Armenia has now found itself in a difficult military-political situation, the security environment is fragile and there are numerous external and internal threats. Meanwhile, he said, Armenia’s capabilities to prevent those challenges are not so great.
"We are now in a psychological state where the wounds of the entire Armenian nation have not yet healed," he said, paying respects to the fallen servicemen.
Ohanyan expressed hope that the discussion will be held through dialogue and will touch upon the situation after the war, the security issues and the problems of the residents of the border settlements.
MP Tigran Abrahamyan from the opposition With Honor faction, Armenia bloc member Elena Kirakosyan, psychologist Khachik Gasparyan and former Armenian Ombudsman Larisa Alaverdyan were among the speakers of the event.