Քաղաքական 16:06 21/10/2021 Հայաստան
«Գործ ունենք մի օրենսդրական նախաձեռնության հետ, որը խոսքի ազատության հետ կապված լուրջ փոփոխություններ է նախատեսում և մեր առաջին գնահատականն այն է, որ այն տեղեկատվության ազատությանը սպառնացող է»,- «Զանգվածային լրատվության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու նախագծի վերաբերյալ խորհրդարնում նախաձեռնած քննարկման ժամանակ հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ նախագծի հեղինակներն են ՔՊ-ական պատգամավորներ Արթուր Հովհաննիսյանը, Վահագն Հովակիմյանը, Թագուհի Ղազարյանը և Սարգիս Խանդանյանը, որոնք այդ գաղափարը հղացել էին 9 ամիս առաջ, բայց նախագիծն ԱԺ-ում շրջանառել են միայն վերջերս։
Ըստ պատգամավորի՝ նախագիծն էապես խոչընդոտում է տեղեկության արդարացի հասանելիությունը և տեղակատվության ազատության հետ կապված սահմանափակումներ է առաջացնում։
Լիլիթ Գալստյանն ասաց, որ գլխադասային հանձնաժողովում քննարկման ժամանակ ինքը հայտնել է՝ նախագիծը, որն առնչվում է զանգվածային լրատվությանը, ոչ միայն չի քննարկվել զանգվածային լրատվության հիմնական շահառուների՝ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների, գլխավոր խմբագիրների և փորձագետների կողմից, այլ նաև հանրային քննարկում չի անցել, բայց դրվել է շրջանառության մեջ։
Ըստ պատգամավորի ներկայացման՝ նախագծի հեղինակները ընդունել են, որ այն հանրային քննարկման չի դրվել, բայց ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովում դրական եզրակացություն է տվել օրինագծին։
Գալստյանի խոսքով՝ ինքը և հանձնաժողովի «Հայաստան» խմբակցության մյուս պատգամավորը՝ Էլինար Վարդանյանը տեղեկացրել են, որ այդ թեմայով քննարկում են կազմակերպելու և հրավիրել են հեղինակներին։ Քննարկմանը, սակայն, օրինագծի հեղինակներից որևէ մեկը չէր ներկայացել։

Политика 17:29 21/10/2021 Армения
«Мы имеем дело с законодательной инициативой, которая предусматривает серьезные изменения, связанные со свободой слова. Наша первичная оценка заключается в том, что это угроза для свободы информации», – заявила во время обсуждения в Национальном Собрании по поправкам в закон о СМИ депутат от фракции «Армения» Лилит Галстян.
Она сообщила, что авторами законопроекта являются депутаты от «Гражданского договора» Артур Ованнисян, Ваагн Овакимян, Тагуи Казарян и Саркис Ханданян, которые выступили с этой идеей 9 месяцев назад, но законопроект был введен в обращение в Национальном Собрании только недавно.
По словам депутата, законопроект существенно препятствует справедливому доступу к информации, вызывает ограничения, связанные со свободой информации.
Лилит Галстян указала, что во время обсуждения в головной комиссии она заявила, что связанный со СМИ проект не только не обсуждался основными бенефициарами массовой информации – представителями СМИ, главными редакторами и экспертами, но и не прошел публичного обсуждения, при этом был введен в обращение.
По словам депутата, авторы законопроекта признали, что он не выносился на общественное обсуждение, но в Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта дали документу положительное заключение.
Как указала Галстян, она и депутат от фракции «Армения» Элинар Варданян сообщили о намерении провести обсуждение на эту тему, пригласили на него авторов законопроекта. Однако ни один из авторов законопроекта на обсуждении не присутствовал.