Հնդկաստանում և Նեպալում ջրհեղեղի ու սողանքների հետևանքով առնվազն 150 մարդ է զոհվել
Հնդկաստանում և Նեպալում տեղի ունեցած ավերիչ ջրհեղեղների և սողանքների հետևանքով զոհվել է ավելի քան 150 մարդ, այն բանից հետո, երբ ավերիչ անձրևները հեղեղումներ և սողանքներ են առաջացրել: Այս մասին գրում է «The Guardian»-ը։
Հնդկաստանի հյուսիսային Ութարախանդ նահանգում առնվազն 46 մարդ զոհվել է, 11-ը՝ անհետ կորել: Մինչդեռ հարավային Կերալա նահանգում զոհերի թիվը հասել է 39-ի:
Հարևան Նեպալում նույնպես բարդ իրավիճակ է. անձրևները սողանքների պատճառ են դարձել գյուղական վայրերում և ավերել են տներ, ճանապարհներ և կամուրջներ: Մինչ այժմ 77 մարդ մահացած է հայտնաբերվել, տասնյակ մարդիկ դեռ անհետ կորած են համարվում, իսկ իշխանությունները նախազգուշացրել են, որ զոհերի թիվը, ամենայն հավանականությամբ, կաճի, քանի որ տուժած շատ տարածքներ մնում են անհասանելի:

Society 11:17 21/10/2021 World
More than 150 people have died in several days of significant flooding and devastating landslides that have swept away roads and houses in India and Nepal, officials say, with dozens more missing, AL Jazeera reported. In Uttarakhand state in northern India, officials on Wednesday said that 46 people had died in recent days with 11 others missing. In Kerala in the south, Chief Minister Pinarayi Vijayan said the death toll had hit 39 there.
At least 30 of those in Uttarakhand were killed in seven separate incidents in the Nainital region early on Tuesday, after cloudbursts – an ultra-intense deluge of rain – triggered a series of landslides and destroyed several structures.
Five of the dead were from a single family whose house was buried by an enormous landslide, local official Pradeep Jain told the AFP news agency.