Տնտեսություն 10:43 25/10/2021 Աշխարհում
Աշխարհի ամենահին գործող բանկի՝ «Monte dei Paschi di Siena»-ի պատմությունը մոտենում է ավարտին: Իտալիայի էկոնոմիկայի նախարարությունը և UniCredit-ը հայտարարել են, որ ավարտում են այս ֆինանսական հաստատության գնման շուրջ բանակցությունները, գրում է Euronews-ը։
Սիենայի բանկը գոյություն ունի գրեթե 550 տարի՝ առանց ընդմիջման: Սակայն վերջին մեկուկես տասնամյակի ընթացքում ամեն ինչ վատից վատթարացել է: Այն գրեթե փլուզվեց 2017թ-ին․ Բրյուսելի թույլտվությամբ Հռոմն այն ժամանակ փրկեց վարկային հաստատությունը, և այժմ բանկի 64%-ը պատկանում է պետությանը։ Բայց Եվրոպան պայման դրեց՝ հինգ տարի հետո բանկը վերադարձնել մասնավորին։ Ժամկետը լրանում է հաջորդ ամառ։
Միլանի UniCredit-ը միակն էր, որը ցանկանում էր գնել «Monte dei Paschi»-ին: Սակայն կիրակի օրը պաշտոնապես հայտարարվեց, որ բանակցություններն ի չիք են դարձել։
Բանկի ճակատագիրը կարող է պառակտել Իտալիայի իշխող կոալիցիան: Նույնիսկ որոշ դաշնակիցներ քննադատեցին վարչապետ Մարիո Դրագիին։ Նրանք կարծում են, որ կաբինետի ղեկավարը, հատկապես հիմա, պետք է պարտավորվի Բրյուսելից խնդրել հետաձգել սեփականաշնորհման վերջնաժամկետը, և իդեալական տարբերակ գտնի աշխարհի ամենահին բանկը պետական վերահսկողության տակ պահելու համար։

Экономика 12:41 25/10/2021 В мире
История старейшего действующего банка в мире, Monte dei Paschi di Siena, близится к концу. Министерство экономики Италии и UniCredit объявили, что прекращают переговоры о покупке этой финансовой организации, передает Euronews.com.
Сиенский банк существует почти 550 лет без перерыва. Но за последние полтора десятилетия его дела идут всё хуже. В 2017 году он чуть было не рухнул. С разрешения Брюсселя Рим тогда спас кредитную организацию с помощью колоссальных вливаний, и теперь 64% банка принадлежит государству. Но Европа поставила условие: за пять лет вернуть банк в частные руки. Срок истекает летом следующего года.
Единственным желающим купить Monte dei Paschi оказался миланский UniCredit. Однако в воскресенье было официально объявлено, что переговоры ни к чему не привели.
Судьба банка может вызвать раскол в правящей коалиции Италии. Премьера Марио Драги подвергают критике даже некоторые его союзники. Они считают, что глава кабинета особенно теперь — обязать просить Брюссель отодвинуть крайний срок приватизации, а в идеале — найти способ сохранить древнейший банк мира под контролем государства.