Հասարակություն 19:13 25/10/2021 Տարածաշրջան
Պոլսահայ գրող Սևան Նիշանյանը հայտնել է, որ Հունաստանն «անցանկալի անձ» է հայտարարել իրեն։ Նա տեղեկացրել է, որ զբոսաշրջային այցով եղել է Ալբանիայում, որտեղից փորձել է վերադառնալ Հունաստան, սակայն իրեն թույլ չեն տվել այդ երկիր մուտք գործել։ Այս մասին գրում է ermenihaber-ը։
Նիշանյանի խոսքով՝ հույն պաշտոնյաները չեն բացահայտել իրենց որոշման պատճառը ՝ նշելով, որ դա պետական գաղտնիք է։
«Ենթադրում եմ, որ շաբաթական իմ հրապարակումները Թուրքիայի Հանրապետությանը կամ այդ երկրում մեջ գտնվող որոշ անձնաց անհանգստացնում է, և այդ անհանգստությունը փոխանցել են հունական պետությանը»,- նշել է նա։
Նիշանյանը խոսել է նաև Հունաստանում «անցանկալի անձ» հայտարարվելու մեկ այլ հնարավոր պատճառի մասին։ Ըստ գրողի՝ նման որոշման համար որպես պատճառ կարող է լինել իր նախորդ տարվա հետազոտությունը, որում ինքը ներկայացրել է Հունաստանում գտնվող վայրերի պատմական անունները։
Ըստ այդ հետազոտության՝ Հյուսիսային Հունաստանում գտնվող բնակավայրերի անունների կեսը թուրքերեն են, կեսը՝ բուլղարերեն, և այդ շրջանում հունարեն տեղանուն գրեթե գոյություն չունի։

Politics 19:29 25/10/2021 Armenia
The government of Greece on Monday declared Turkish-Armenian author and intellectual Sevan Nisanyan "persona non grata." Nisanyan was on a trip to Albania where he learnt about the decision of Greek authorities and then was banned from entry to the country, Nisanyan has told Ermenihaber news outlet.
In his words, the authorities have not disclosed the reason for the measure, citing the state secret.
"I assume my weekly publications are not welcomed by some circles in the Republic of Turkey and their concern have been conveyed to the Greek side," Nisanyan has commented. Another reason behind the decision of the Greece, per Nisanyan, could be his recent publication where he referred to Turkish toponyms of some of the historical sites in the territory of Greece.
To remind, in 2017 Nisanyan escaped from a Turkish prison after serving three out of a 17-year sentence for violations of a construction code. The Turkish authorities then issued a warrant for his arrest and listed him as a fugitive from the law. The government of Greece  granted him a temporary residency permit.