Քաղաքական 15:47 26/10/2021 Հայաստան
«Տպավորություն է, որ մենք գործ ունենք մի իրավիճակի հետ, երբ նույնիսկ իշխանություն ներկայացնող պատգամավորն անուղղակի ձևով  մեղադրում է գործադիր իշխանությանը  և ճիշտ է անում»,-ԱԺ-ում «ՀՀ քաղաքացիության մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծ վերաբերյալ իր ելույթում հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը։
Նրա գտնում է, որ լավ կլիներ, եթե գործադիր իշխանությունն իր տեղում լիներ՝  ՊՆ-ն և ԱԱԾ-ն  նորմալ տեղեկատվություն ներկայացնեին, այլ  ոչ թե փորձեն հարձակում կազմակերպել ՄԻՊ-ի վրա, որն այս ընթացքում ցույց տվեց,  որ միակ բարձրաստիճան պաշտոնատար լիազություններ ունեցող անձն է, որը հստակ պաշտպանում է Հայաստանի և հայ ժողովրդի  շահերը:
Անդրադառնալով երկու  տարով օտարերկրյա  պետություններում  հայկական անձնագրերի վավերականության սահմանափակման կառավարության նախաձեռնությանը՝ Արծվիկ Մինասյանը նշեց, որ բազմաթիվ են քաղաքացիների դժգոհություններն ու բողոքները օտարեկրյա պետություններում  անձնագրի  վավերականության սահմանափակման մասով:
«Ստացվում է, որ օտար երկրներում անձնագրերի վավերականացումը սահմանափակում եք 2 տարով, այդ դեպքում  նրանք ի՞նչ անեն,  ում, օրինակ, 4 տարով է տրված վավերականացումը»,-նկատեց պատգամավորը և հավելեց. «Իմ անձնագրի ժամկետն ավարտվել է և ես ոչ միայն հին նմուշի, այլև կենսաչափական անձնագիր ստանալ չեմ կարողանում, որովհետև կենսաչափական անձնագրեր չկան»:
Նա կոչ արեց ապահովել կենսաչափական անձնագրերով, որից հետո նոր միայն նման սահմանափակումներ բերեն խորհրդարան:
Մինչ այդ «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին նախագիծը ներկայացնելիս ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանը նշեց.«Նախագիծն մշակվել է օրենքի կիրառության ընթացքում առաջացած գործնական խնդիրներն լուծելու, «Ապաքաղաքացիության կրճատման մասին» կոնվենցիայով ստանձնած պարտավորությունները պատշաճ իրականացնելու, ինչպես նաև քաղաքացիության հարցերի լուծման ընթացքում վարչարարությունն առավել պարզեցնելու նպատակով»:
Նա տեեղեկացրեց, որ երկու տարով վավերականության սահմանելուց բացի, նախագծով առաջարկվում է ՀՀ-ում մշտապես բնակվող ազգությամբ հայերի և ԽՍՀՄ նախկին հանրապետությունների այլ քաղաքացիների համար ՀՀ քաղաքացիության ճանաչման դիմում ներկայացնելու օրենքով սահմանված ժամկետը երկարաձգել մինչև 2023 դեկտեմբերի 31-ը:

Politics 17:50 26/10/2021 Armenia
MP Artsvik Minasyan, the secretary of the opposition Armenia faction in the parliament, says even a pro-government deputy indirectly blames the authorities for misconduct and “he is right”.
Speaking at a parliament sitting on Tuesday, Minasyan said “it would be nice if the executive power was in its place” and the Defense Ministry and the National Security Service (NSS) provided updates on the border situation, instead of “attacking” the ombudsman, who is the “only high-ranking official clearly standing up for the interests of Armenia and the Armenian people.”
Speaking about the government-drafted bill to limit the validity of Armenian passports in foreign countries to two years, Minasyan noted that it has caused a lot of dissatisfaction and complaints from citizens.
"It turns out that you limit the validity of passports in foreign countries to two years, but what about those, who, for example, have a passport valid for 4 years?” Minasyan said. “My passport has expired, and I can't get either an old-style passport or a biometric passport, because there are no biometric passports.”
He urged the authorities to issue biometric passports before initiating such restrictions.
Earlier, presenting the bill on making amendments and supplements to the law "On Citizenship of the Republic of Armenia", Deputy Chief of Police Ara Fidanyan said: "The draft law is aimed at resolving the practical problems arising in the course of application of the law, properly implementing the commitments under the Convention on the Reduction of Statelessness, as well as further simplifying the citizenship-related redtape.”
He noted that in addition to passports valid for two years, the draft law proposes to extend the deadline for citizenship applications for ethnic Armenians and other citizens of former Soviet republics permanently living in Armenia until 31 December 2023.