Քաղաքական 10:41 26/10/2021 Հայաստան
ԱԺ այսօրվա նիստը վարող փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանը նիստի սկզբում տեղեկացրեց, որ ԱԺ պատգամավորների ընդհանուր թվի 1/5-ը պաշտոնական գրությամբ առաջարկել է հասարակական հետաքրքրություն ներկայացնող «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանարպետության շփման գծում տիրող վիճակը և սահմանազատման խնդիրները» թեմայով հրատապ քննարկում հրավիրելու և այն փակ ձևաչափով անցկացնելու համար:
Քվեարկությամբ որոշումն ընդունելուց հետո Ռուբեն Ռուբինյանը տեղեկացրեց, որ պատգամավորները պետք է հաստատեն նաև նիստին հրավիրված գործադիրի ներկայացուցիչների ցանկը:
Պատգամավորները քվեարկությամբ հաստատեցին նաև նիստին ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի հրամանատար Արման Մարալչյանի և ՀՀ ԶՈԻ ԳՇ պետի առաջին տեղակալ Կամո Քոչունցի մասնակցությունը:
«Հայաստան» խմբակցութան քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը նկատեց, որ ընդդիմությունը նախընտրել էր քննարկմանը տեսնել նաև ԱԳ նախարարին և հարցրեց, թե ինչու վերջինս չկա ցուցակում:
ԱԺ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանը պատասխանեց. «Ես ընդդիմության այդ առաջարկը փոխանցել եմ և ըստ էության կառավարությունը հարկ է համարել նշյալ պաշտոնյաներին գործուղել  քննարկմանը»:
Կալանավորումից ազատ արձակված «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Սարգսյանը պատգամավորի երդումը տալուց հետո ԱԺ-ն անցավ օրակարգային հարցերի քննարկմանը:

Политика 11:29 26/10/2021 Армения
Вице-спикер парламента Армении Рубен Рубинян, под председательством которого проходит заседание Национального Собрания 26 октября, сообщил, что одной пятой от общего числа депутатов НС предложено созвать экстренное закрытое обсуждение по представляющей общественный интерес теме «Ситуация на линии соприкосновения Республики Армения и Азербайджана и проблемы делимитации».
После принятия решения голосованием Рубен Рубинян сообщил, что депутаты должны утвердить также список приглашенных на заседание представителей исполнительной власти.
Депутаты голосованием утвердили участие в заседании командующего пограничными войсками Службы национальной безопасности Республики Армения полковника Армана Маралчяна и первого заместителя начальника Генштаба ВС РА Камо Кочунца.
Секретарь фракции НС «Армения» Арцвик Минасян отметил, что оппозиция предпочла бы видеть на обсуждении также министра иностранных дел, и спросил, почему последнего нет в списке.
Вице-спикер НС Рубен Рубинян в ответ указал: «Я передал это предложение оппозиции, и, по сути, правительство посчитало нужным отправить на обсуждение упомянутых должностных лиц».
После присяги освобожденного из-под ареста депутата от фракции «Армения», экс-мэра Сисиана Артура Саркисяна НС приступило к обсуждению вопросов повестки дня.