Քաղաքական 10:36 27/10/2021 Հայաստան
«Ամբողջ աշխարհին վստահեցնել՝ հնարավոր ապաշրջափակվելիք ցանկացած ճանապարհ լինելու է բացառապես ՀՀ սուվերենության ներքո»
Ադրբեջանի ու Թուրքիայի նախագահները 44-օրյա պատերազմի հետևանքով Բաքվի ժամանակավոր վերահսկողության տակ անցած Արցախի տարածքներում դնում են նոր ավտոճանապարհի հիմնարկեք։ Այս մասին գրում է արաբագետ Արմեն Պետրոսյանը։
«Քարոզչական տեսանկյունից այս քայլը կիրառում են միաժամանակ առնվազն 3 ուղղություններով՝ նախագիծը սեփական հասարակություններին, միջազգային հանրությանը ներկայացնում են որպես Ադրբեջանը Նախիջևանին և Թուրքիային կապող «զանգեզուրի միջանցքի» իրականացման մեկնարկ՝ ձեռքի հետ էլ ազդելով հայ հասարակության նյարդերի ու զգացմունքների վրա։
Հիմա ո՞րն է մեր խնդիրը՝ որևէ կերպ չմնալ թյուրքական քարոզի տակ, ու հարևաններին, ամբողջ աշխարհին վստահեցնել, որ Հայաստանի տարածքում հնարավոր ապաշրջափակվելիք ցանկացած ճանապարհ լինելու է բացառապես ՀՀ սուվերենության ներքո։ Դրա հատուկ անվանակոչման հարցն էլ քննարկելի թեմա է։
Իսկ թե Ադրբեջանն ու Թուրքիան իրենց տարածքներում կամ որևէ տարածաշրջանում իրենց կողմից ժամանակավորապես վերահսկվող գոտիներում կառուցվելիք ճանապարհ-միջանցքներին Զանգեզուրի, Երևանի, Հալեպի, տո՜ կամ թեկուզ Արմեն Պետրոսյանի անվամբ կանվանակոչեն, դա լոկ իրենց ու իրենց «կտերով սնվող» զանգվածների համար է»,- գրում է Արմեն Պետրոսյանը։

Политика 11:39 27/10/2021 Армения
«Убедить весь мир, что любая разблокируемая дорога будет находиться исключительно под суверенитетом РА»
Президенты Азербайджана и Турции на арцахских территориях, перешедших вследствие 44-дневной войны под временный контроль Баку, закладывают фундамент новой автодороги. Об этом пишет востоковед Армен Петросян.
«С точки зрения пропаганды данный шаг предпринимается как минимум в трех направлениях: проект представляется собственной общественности, международному сообществу как старт по осуществлению связывающего Азербайджан с Нахиджеваном и Турцией «зангезурского коридора», параллельно действуя на нервы и эмоции армянской общественности.
Теперь, в чем наша задача? Никоим образом не оставаться под тюркской пропагандой и убедить соседей и весь мир, что любая возможная разблокируемая дорога на территории Армении будет находиться исключительно под суверенитетом Армении. Вопрос наименования - тоже тема для обсуждения.
А то, что Азербайджан и Турция назовут строящиеся на своих территориях на временно контролируемых ими участках дороги-корудоры именем Зангезура, Еревана, да хоть Армена Петросяна, это всего лишь для подкупа масс»,- пишет Армен Петросян.