Քաղաքական 10:36 27/10/2021 Հայաստան
«Ամբողջ աշխարհին վստահեցնել՝ հնարավոր ապաշրջափակվելիք ցանկացած ճանապարհ լինելու է բացառապես ՀՀ սուվերենության ներքո»
Ադրբեջանի ու Թուրքիայի նախագահները 44-օրյա պատերազմի հետևանքով Բաքվի ժամանակավոր վերահսկողության տակ անցած Արցախի տարածքներում դնում են նոր ավտոճանապարհի հիմնարկեք։ Այս մասին գրում է արաբագետ Արմեն Պետրոսյանը։
«Քարոզչական տեսանկյունից այս քայլը կիրառում են միաժամանակ առնվազն 3 ուղղություններով՝ նախագիծը սեփական հասարակություններին, միջազգային հանրությանը ներկայացնում են որպես Ադրբեջանը Նախիջևանին և Թուրքիային կապող «զանգեզուրի միջանցքի» իրականացման մեկնարկ՝ ձեռքի հետ էլ ազդելով հայ հասարակության նյարդերի ու զգացմունքների վրա։
Հիմա ո՞րն է մեր խնդիրը՝ որևէ կերպ չմնալ թյուրքական քարոզի տակ, ու հարևաններին, ամբողջ աշխարհին վստահեցնել, որ Հայաստանի տարածքում հնարավոր ապաշրջափակվելիք ցանկացած ճանապարհ լինելու է բացառապես ՀՀ սուվերենության ներքո։ Դրա հատուկ անվանակոչման հարցն էլ քննարկելի թեմա է։
Իսկ թե Ադրբեջանն ու Թուրքիան իրենց տարածքներում կամ որևէ տարածաշրջանում իրենց կողմից ժամանակավորապես վերահսկվող գոտիներում կառուցվելիք ճանապարհ-միջանցքներին Զանգեզուրի, Երևանի, Հալեպի, տո՜ կամ թեկուզ Արմեն Պետրոսյանի անվամբ կանվանակոչեն, դա լոկ իրենց ու իրենց «կտերով սնվող» զանգվածների համար է»,- գրում է Արմեն Պետրոսյանը։

Politics 12:54 27/10/2021 Armenia
Expert: Whole world should be assured that any unblocked transport route will be exclusively under Armenia’s sovereignty
The presidents of Azerbaijan and Turkey have attended groundbreaking ceremonies for the construction of a new highway in the Artsakh (Nagorno-Karabakh) territories temporarily placed under Baku's control as a result of the 44-day war, orientalist Armen Petrosyan said on Wednesday.
"In terms of propaganda, this move has at least three purposes: the project is presented to their own societies and the international community as the launch of the implementation of the "Zangezur corridor" linking Azerbaijan with Nakhichevan and Turkey, at the same time getting on the Armenian people’s nerves and playing with their emotions,” the expert wrote on Facebook.
“Now, what is our task? We should in no way be overwhelmed by the Turkic propaganda, and should assure the neighbors and the whole world that any possible unblocked transport route on the territory of Armenia will be exclusively under the sovereignty of Armenia. The issue of naming it is also a topic for discussion,” Petrosyan said.