Ինչո՞ւ ՊՆ չի հրապարակում զոհված ու հուղարկավորված զոհված տղերքի անունները. Գեղամ Նազարյան
ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Նազարյանն ասաց, որ շաբաթներ առաջ նույն օրը երեք հարցում է ուղարկել տարբեր նախարարությունների, երկուսն արագ պատասախանել են բացի պաշտպանության նախարարությունից։
«Նոյեմբերի 9-ից 350 օր է անցել, մեր հերոս զոհված տղերքի անունները, այն տղերքի, ովքեր հուղարկավորված են, նրանց գտնվելու վայրը հարցականի տակ չէ, ինչո՞ւ պաշտպանության նախարարությունը նրանց անունները այդպես էլ չի հրապարակել, նրանց հուղարկավորման վայրերը չեն հրապարակվել։ Ես նրանց ծնողների անունից պահանջում եմ՝ մինչև նոյեմբերի 10-ը հրապարակեք, եթե չեք ցանկանում դուք հրապարակեք, ցուցակն ուղարկեք ինձ ես տեղը կգտնեմ հրապարակելու»,- հարցադրում արեց Գ. Նազարյանը։
Պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանը հայտարարեց, որ Զինվորների ապահովագրության հիմնադրամում ամբողջ ցուցակը հրապարակված է, բոլորի տվյալները կան, խնդրեց ուսումնասիրել այդ տվյալները։
Գեղամ Նազարյանն արձագանքեց, որ այդ կայքի տեղը գիտի, դա այլ է, իր ասածը բոլորովին այլ է։
«Ինչո՞ւ պաշտպանության նախարարությունն ինքը չի հրապարակում այդ ցուցակները։ Ես խնդրում եմ նաև այդ ցուցակում նշվի, թե նրանք որտեղից են զորակոչվել, որտեղ են հուղարկավորված, որպեսզի նաև վերջ տանք այն խոսակցություններին, որոնք, չգիտեմ ովքեր են տարածում, որ Արցախից մեկ հոգի անգամ չի զոհվել»,- ասաց պատգամավորը։

Политика 20:29 27/10/2021 Армения
Во время правительственного часа в Национальном Собрании Армении 27 октября депутат от фракции «Армения» Гегам Назарян заявил, что несколько недель назад в один и тот же день он направил 3 запроса в различные министерства, не ответили только из министерства обороны РА.
«Прошло уже 350 дней с 9 ноября 2020 года, однако министерство обороны до сих пор не опубликовало имена наших погибших ребят, они уже похоронены, их местонахождение не является неизвестным. Почему министерство обороны РА до сих пор не опубликовало их имена, места их захоронения?  Я от имени родителей требую: до 10 ноября опубликуйте. Если не хотите публиковать сами, отправьте мне, я найду место для публикации», – сказал депутат, чей сын также погиб во время третьей Карабахской войны.
«В Фонде страхования военнослужащих опубликован весь список, со всеми данными», - ответил министр обороны Аршак Карапетян, посоветовав изучить эти данные.
Гегам Назарян заявил в ответ, что он знает об этом сайте, но говорит совершенно о другом.
«Я спрашиваю, почему министерство обороны не публикует эти списки? Прошу также, чтобы в этих списках указывалось, откуда они были призваны и где они похоронены, чтобы также положить конец разговорам, что никто не погиб из Арцаха. Мы должны понять также, какое участие имели арцахцы в этой войне», – пояснил Гегам Назарян.