Իրավունք 09:00 28/10/2021 Հայաստան
ՄԻՊ-ը հրապարակել է փաստերով վերլուծություն Գեղարքունիքի գյուղերի հարևանությամբ Ադրբեջանի անօրինական ամրացման աշխատանքնի վերաբերյալ
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտնում է, որ հրապարակում են փաստերով վերլուծություն Գեղարքունիքի մարզի գյուղերի անմիջական հարևանությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի անօրինական (unlawful) տեղակայումներից և անօրինական (unlawful) ամրացման աշխատանքներից մեկի վերաբերյալ:
«Նրանց հանցավոր արարքների ու ներկայության պատճառով ՀՀ գործարար ընկերությունը չի կարողանում օգտվել ՀՀ կառավարության որոշմամբ ու Կադաստրի կոմիտեի սեփականության վկայականով իրեն օրինական հատացված 200 հա տարածքից, որից 75-ի վրա կառուցել է երկու հողմակներ, ապօրինաբար (unlawfully) զրկվել է գործարարությամբ զբաղվելու իրավունքից, իսկ կրած վնասը, իր հաշվարկով, 5 միլիոն դոլար է:
Ավելին, ադրբեջանական անօրինական տեղակայումների պատճառով քաղաքացիական բնակչությունը հայտնվել է ադրբեջանական զինված ծառայողների թիրախում. վտանգված, պարբերական գնդակոծություններով խաթարված է մարդկանց խաղաղ կյանքն ու անվտանգությունը, ոտնահարված է կյանքի իրավունքը, մարդիկ զրկված են սեփականության իրավունքից ու գյուղատնտեսությամբ ընտանիքի եկամուտը վաստակելու հնարավորությունից:
Այս փաստերը կուղարկվեն միջազգային համապատասխան մարմիններին, ինչպես նաև ՀՀ պետական մարմիններին ու ՀԿ-ներին՝ իրենց աշխատանքում օգտագործելու նպատակով»,- գրել է Արման Թաթոյանը։

Право 11:04 28/10/2021 Армения
Омбудсмен Армении опубликовал фактологический анализ незаконного присутствия азербайджанских ВС по соседству с селами Гегаркуника
Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян на своей странице в Facebook сообщил, что публикует подкрепленный фактами анализ незаконных (unlawful) размещений азербайджанских вооруженных сил непосредственно по соседству с селами Гегаркуникской области и проводимых ими незаконных (unlawful) укрепительных работ.
«Из-за их преступных деяний и присутствия предпринимательская компания Армении не может пользоваться территорией площадью 200 га, законно переданной ей по решению правительства РА и выданному комитетом кадастра свидетельству о собственности, на 75 из которых компания построила два ветряка, однако незаконно (unlawfully) лишилась права заниматься предпринимательством, а понесенный ею ущерб, по ее подсчетам, составляет 5 млн долларов.
Более того, из-за незаконного размещения азербайджанских ВС гражданское население оказалось под прицелом азербайджанских вооруженных сил. Под угрозой, периодическими обстрелами нарушены мирная жизнь и безопасность людей, попрано право на жизнь, люди лишены права собственности и возможности зарабатывать доход семьи сельскохозяйственной деятельностью.
Эти факты будут направлены соответствующим международным органам, а также государственным органам и общественным организациям Армении для использования в своей работе», – написал Татоян, сопроводив запись видео.