Տնտեսություն 17:35 28/10/2021 Հայաստան
Կոնվերս բանկը Հայաստանում հիփոթեքային՝ այդ թվում էներգաարդյունավետ վարկավորման պորտֆելով առաջատարներից է, որն առաջարկում է երկարաժամկետ ֆինանսավորում մրցունակ տոկոսադրույքով:
Բանկի հիփոթեքային վարկավորման պրոդուկտներից ընտրություն կատարել կարող եք https://www.conversebank.am/hy/house/ հղումով:
Իսկ շինանյութի հարցում կողմնորոշվելու համար բանկը   ներկայացնում է շինանյութի ռեյտինգը՝ ըստ էներգաարդյունավետության աստիճանի:
Եվ այսպես.
5. Երկաթբետոն-Մասնագետները այս շինանյութը օգտագործում են ամրության և երկարակեցության շնորհիվ: Այն հայտնի է իր բարձր ջերմահաղորդականությամբ՝ 1,7 Վտ/մԿ, ինչը հուշում է, որ երկաթբետոնից շինությունները՝ արագ ջեռուցելու և ջերմաստիճանը պահպանելու համար պիտի երեսպատվեն էներգաարդյունավետ նյութերով:
4. Աղյուս-Վերջին շրջանում մեզանում հետաքրքրություն է նկատվում աղյուսաշեն տների նկատմամբ: Աղյուսը հրակայուն է և խոնավության նկատմամբ դիմացկուն, սակայն ջերմահաղորդականության բավականին բարձր մակարդակ ունի՝ 015-0,67 Վտ/մԿ: Հանուն ճշմարտության պիտի նշենք, որ այս շինանյութից շինությունների բարձր էներգաարդյունավետության ապահովման համար ձեզանից կպահանջվեն անհամեմատ ավելի քիչ ռեսուրսներ, քան երկաթբետոնի պարագայում:
3. Կերամզիտաբետոն- Թեև այս շինանյութը հիանալի ձայնամեկուսիչ հատկություններ ունի ու խոնավությունը չի փոխանցում, այն հազվադեպ են օգտագործում բազմաբնակարան շենքերի հիմնական պատերի շինարարության ժամանակ,քանի որ բարձր ամրությամբ աչքի չի ընկնում: Փոխարենը այս շինանյութը շատ են օգտագործում ներքին պատերում կամ անհատական տների արտաքին պատերում: Ջերմահաղորդման մակարդակը 0,19-0,27 Վտ/մԿ է:
2. Փայտ- Ամենաէներգաարդյունավետ նյութերից է՝ 0,15-0.4 Վտ/մԿ: Տունը մինչեւ 22 0 տաքացնելու համար պահանջվում է առավելագույնը 3 ժամ: Համեմատության համար նշենք, որ նույն ջերմաստիճանի ապահովման համար աղյուսաշեն տան դեպքում կարող է մինչեւ 8 ժամ պահանջվել: Հարկ է նշել նաեւ, որ փայտը տան խոնավությունը կարգավորելու եւ օդը թթվածնով հարստացնելու հատկություն ունի: Մինուսներից կարելի է նշել այն, որ հրակայուն չէ եւ պատշաճ խնամքի բացակայության դեպքում արագ փտում է:
1. Պենոպոլիստիրոլը ամենաէներգաարդյունավետ ու ամենամատչելի նյութերից է: Էներգիայի կորուստը նվազագույնն է՝ 0.025- 0.04 Վտ/մԿ: Այն հիանալի էներգաարդյունավետ շինանյութ է. այս տեսանկյունից 15 սմ պենոպոլիստիրոլը համարժեք է 5.33 մ երկաթբետոնին: Association pour la promotion du PSE dans la construction Եվրոպական ասոցիացիայի վիճակագրությունը վկայում է, որ Եվրոպայում 10 տնից  8-ը կառուցվում են հենց այս շինանյութից:
Նշենք, ոչ ՎՏ/մԿ-ն ջերմահաղորդականության չափման միավորն է, որը հաշվվում է Վատտ/( մետր*ջերմաստիճան) բանաձևով:

Экономика 18:02 28/10/2021 Армения
Конверс Банк является одним из лидеров в Армении по ипотечному кредитованию, в том числе по портфелю кредитования энергоэффективных проектов, предлагая долгосрочное финансирование по конкурентоспособным процентным ставкам.
Выбрать один из продуктов ипотечного кредитования, предлагаемых банком можно, перейдя по ссылке
Если необходимо сориентироваться по типам строительных материалов, ниже мы обобщенно представляем рейтинг строительных материалов по степени их энергоэффективности.
5. Железобетон - Специалисты отдают предпочтение этому строительному материалу из-за его прочности и долговечности. Он известен своей высокой теплопроводностью 1,7 Вт/м•К, что позволяет предположить, что здания, построенные из железобетона, должны быть покрыты энергоэффективными материалами для обеспечения эффективного отопления и поддержания температуры.
4. Кирпич - В последнее время наблюдается растущий интерес к кирпичным домам. Кирпич является пожаробезопасным материалом и устойчив к влаге, однако имеет достаточно высокий уровень теплопроводности - 015-0,67 Вт/м.К. Справедливости ради следует отметить, что этот строительный материал потребует гораздо меньше ресурсов для обеспечения высокой энергоэффективности зданий, чем в случае железобетона.
3. Керамзитобетон - несмотря на то, что это отличный строительный материал, обладающий высокими звукоизоляционными и влагонепроницаемыми свойствами, однако он редко используется при возведении несущих стен многоквартирных домов, так как не отличается высокой прочностью. Вместо этого этот строительный материал широко используется для возведения внутренних перегородочных стен или наружных стен частных домов. Теплопроводность этого материала составляет 0,19-0,27 Вт/м.К.
2. Древесина - один из самых энергоэффективных материалов - 0,15-0,4 Вт/м.К. На обогрев такого дома до 220С уходит максимум 3 часа. Для сравнения, в кирпичном доме на поддержание такой температуры может уйти до 8 часов. Следует также отметить, что древесина также обладает способностью регулировать влажность воздуха в помещении и обогащать его кислородом. Один из недостатков этого материала в том, что он не пожаробезопасен и способен быстро разлагаться при отсутствии должного ухода.
1. Пенополистирол - один из самых энергоэффективных и доступных конструкционных материалов. Потери энергии минимальны - 0,025-04,4 Вт/м.К, поэтому это отличный энергоэффективный строительный материал. С этой точки зрения 15 см полистирола эквивалентен 5,33 м железобетона. Статистические данные Европейской ассоциации Association Pour la Promotion du PSE dans la construction показывают, что 8 из 10 домов в Европе построены из этого строительного материала.
Отметим, что Вт/м.К - единица измерения теплопроводности, которая рассчитывается по следующей формуле ватт/(метр*температура).