Տնտեսություն 17:35 28/10/2021 Հայաստան
Կոնվերս բանկը Հայաստանում հիփոթեքային՝ այդ թվում էներգաարդյունավետ վարկավորման պորտֆելով առաջատարներից է, որն առաջարկում է երկարաժամկետ ֆինանսավորում մրցունակ տոկոսադրույքով:
Բանկի հիփոթեքային վարկավորման պրոդուկտներից ընտրություն կատարել կարող եք https://www.conversebank.am/hy/house/ հղումով:
Իսկ շինանյութի հարցում կողմնորոշվելու համար բանկը   ներկայացնում է շինանյութի ռեյտինգը՝ ըստ էներգաարդյունավետության աստիճանի:
Եվ այսպես.
5. Երկաթբետոն-Մասնագետները այս շինանյութը օգտագործում են ամրության և երկարակեցության շնորհիվ: Այն հայտնի է իր բարձր ջերմահաղորդականությամբ՝ 1,7 Վտ/մԿ, ինչը հուշում է, որ երկաթբետոնից շինությունները՝ արագ ջեռուցելու և ջերմաստիճանը պահպանելու համար պիտի երեսպատվեն էներգաարդյունավետ նյութերով:
4. Աղյուս-Վերջին շրջանում մեզանում հետաքրքրություն է նկատվում աղյուսաշեն տների նկատմամբ: Աղյուսը հրակայուն է և խոնավության նկատմամբ դիմացկուն, սակայն ջերմահաղորդականության բավականին բարձր մակարդակ ունի՝ 015-0,67 Վտ/մԿ: Հանուն ճշմարտության պիտի նշենք, որ այս շինանյութից շինությունների բարձր էներգաարդյունավետության ապահովման համար ձեզանից կպահանջվեն անհամեմատ ավելի քիչ ռեսուրսներ, քան երկաթբետոնի պարագայում:
3. Կերամզիտաբետոն- Թեև այս շինանյութը հիանալի ձայնամեկուսիչ հատկություններ ունի ու խոնավությունը չի փոխանցում, այն հազվադեպ են օգտագործում բազմաբնակարան շենքերի հիմնական պատերի շինարարության ժամանակ,քանի որ բարձր ամրությամբ աչքի չի ընկնում: Փոխարենը այս շինանյութը շատ են օգտագործում ներքին պատերում կամ անհատական տների արտաքին պատերում: Ջերմահաղորդման մակարդակը 0,19-0,27 Վտ/մԿ է:
2. Փայտ- Ամենաէներգաարդյունավետ նյութերից է՝ 0,15-0.4 Վտ/մԿ: Տունը մինչեւ 22 0 տաքացնելու համար պահանջվում է առավելագույնը 3 ժամ: Համեմատության համար նշենք, որ նույն ջերմաստիճանի ապահովման համար աղյուսաշեն տան դեպքում կարող է մինչեւ 8 ժամ պահանջվել: Հարկ է նշել նաեւ, որ փայտը տան խոնավությունը կարգավորելու եւ օդը թթվածնով հարստացնելու հատկություն ունի: Մինուսներից կարելի է նշել այն, որ հրակայուն չէ եւ պատշաճ խնամքի բացակայության դեպքում արագ փտում է:
1. Պենոպոլիստիրոլը ամենաէներգաարդյունավետ ու ամենամատչելի նյութերից է: Էներգիայի կորուստը նվազագույնն է՝ 0.025- 0.04 Վտ/մԿ: Այն հիանալի էներգաարդյունավետ շինանյութ է. այս տեսանկյունից 15 սմ պենոպոլիստիրոլը համարժեք է 5.33 մ երկաթբետոնին: Association pour la promotion du PSE dans la construction Եվրոպական ասոցիացիայի վիճակագրությունը վկայում է, որ Եվրոպայում 10 տնից  8-ը կառուցվում են հենց այս շինանյութից:
Նշենք, ոչ ՎՏ/մԿ-ն ջերմահաղորդականության չափման միավորն է, որը հաշվվում է Վատտ/( մետր*ջերմաստիճան) բանաձևով:

Economy 17:50 28/10/2021 Armenia
Converse Bank is one of the leaders in Armenia with its mortgage lending, including energy efficient lending portfolio, offering long-term financing at competitive interest rates. You may select from the bank's mortgage lending products here.
If you are interested to explore various types of construction materials, below we have summarized the rating of the construction materials according to their degree of energy efficiency.
Thus:
5. Reinforced concrete – Specialists prefer this building material due to its strength and durability. It is known for its high thermal conductivity of 1.7 W/m.K, which suggests that buildings constructed by using reinforced concrete should be covered with energy-efficient materials to achieve efficient heating and maintain the temperature.
4. Brick – Recently a growing interest in brick houses has been observed. Brick is fireproof and moisture-resistant, however it has a fairly high level of thermal conductivity - 015-0.67 W/m.K. For the sake of justice, it should be noted that this building material will require significantly less resources to provide high level of energy efficiency of buildings than in the case of reinforced concrete.
3. Claydite concrete – Although this is an excellent, soundproof building material with high moisture- resistant properties, it is rarely used in the construction of the carrying walls of multi-apartment buildings, as it does not have high durability. Instead, this building material is widely used for construction of interior partition walls or exterior walls of individual houses. The thermal conductivity is 0.19-0.27 W/m.K.
2. Wood – It is one of the most energy efficient materials - 0.15-0.4 W/m.K. It takes a maximum of 3 hours to heat a house to 220C. For comparison, it can take up to 8 hours to maintain the same temperature in a brick house. It should also be noted that wood also has the capacity to regulate interior air humidity and provide oxygen saturation. One of the disadvantages of this material that it is not fireproof and can decompose fast, in the absence of proper care.
1. Expanded polystyrene – It is one of the most energy efficient and affordable construction materials. Energy loss is minimal - 0.025-04.4 W/m.K, therefore this is an excellent energy efficient building material. In this regard, 15 cm of polystyrene is equivalent to 5.33 m of reinforced concrete. According to the statistical data of European Association Pour la promotion du PSE dans la construction show that 8 out of 10 houses in Europe are built from this building material.
Note that W/m.K. is the thermal conductivity measurement unit, which is calculated by the following formula Watt/(meter*temperature).