Քաղաքական 12:18 01/11/2021 Հայաստան
Մեկնարկել է Գյումրիի նորընտիր ավագանու առաջին նիստը, որի ընթացքում էլ կընտրվեն քաղաքապետն ու քաղաքապետի տեղակալները:
Հիշեցնենք, որ Գյումրիում հոկտեբերի 17-ին կայացած  ՏԻՄ ընտրություններում անցողիկ շեմը հաղթահարել են «Բալասանյան» դաշինքը (9637 ձայն), «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը (7785 ձայն), Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը (1333 ձայն), «Զարթոնք» կուսակցությունը (2793 ձայն) և «Ապրելու երկիր» կուսակցությունը (1489 ձայն):
Ավագանու նիստի ժամանակ հայտարարվեց, որ համայնքի ղեկավար ընտրվում է բաց քվերակությամբ, ավագանու անդամ խմբակցությունները կարող են իրենց կուսակցության ավագանու ցուցակի առաջին համարներին առաջադրել որպես համայնքի ղեկավարի թեկնածու։  Եթե առաջադրվել է մեկից ավելի թեկնածու, համայնքի ղեկավար է ընտրվում այն թեկնածուն, ով ստանում է ավագանու անդամների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությունը։ Եթե առաջադրվել է մեկ թեկնածու, ապա նա ընտրվում է համայնքի ղեկավար, եթե նրա օգտին կողմ քվեարկած ձաներն ավելի են դեմ քվեարկած ձայների թվից, ավելի է ավագանու անդամների ընդհանուր թվի 40 տոկոսից։
«Բալասանյան» դաշինք խմբակցությունը համայնքի ղեկավարի պաշտոնում առաջադրեց Վարդգես Սամսոնյանի թեկնածությունը։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը համայնքի ղեկավարի թեկնածու չառաջադրեց։ Խմբակցության ներկայացուցիչն ասաց, որ իրենց խմբակցության դիրքորոշումն է՝ կողմ են քվեարկելու Վ. Սամսոնյանի թեկնածությանը, ունեն նման որոշում, և իրենց որոշումը պայմանավոված է այն հանգամանքով, որ ուզում են քաղաքի կառավարումը լինի հնարավորինս անցնցում։
«Զարթոնք», «Հայաստանի Հանրապետական», «Ապրելու երկիր» խմբակցությունները
քաղաքապետի թեկնածու չառաջադրեցին։
Վարդգես Սամոսնյանն իր ելույթում նշեց, որ երազում է հինգ տարի անց տեսնել բարեկարգ, կանաչապատ, հանգիստ, համախմբած, մաքուր, զարգացող, իր ապագային վստահ նայող քաղաք։ Նա թվարկեց մի քանի խնդիր՝ մոտ 3000 տնակ, ներքաղաքային դեռևս չբարեկարգված շուրջ 70 կմ փողոց, աշխատատեղերի պակաս, զբոսաշրջային ենթակառուցվածքների դեռևս ոչ  բավարար վիճակ, հարմարավետ տրանասպորտային  համակարգի բացակայություն։
«Իմ ամենօրյա աշխատանքում հետամուտ եմ լինելու այս և մյուս խնդիրներին, եթե ստանամ ավագանու վստահության քվեն»,- ասաց Վ.Սամսոնյանը։
Հայտարարվեց 30 րոպե ընդմիջում հաշվիչ հանձնաժողովը համայնքի ղեկավարի ընտրության բաց քվեարկությանը նախապատրաստելու համար։

Политика 12:41 01/11/2021 Армения
Первое заседание новоизбранного Совета старейшин города Гюмри Ширакской области Армении проходит 1 ноября в зале заседаний Совета старейшин административного здания муниципалитета.
В повестке дня заседания 6 вопросов, в их числе – избрание мэра города Гюмри.
Напомним, 17 октября в Гюмри прошли выборы в Совет старейшин. Согласно окончательным итогам голосования, в Совете старейшин второго по величине города Армении будут представлены 5 политических сил:
партия «Блок Баласанян» – 14 мандатов,
партия «Гражданский договор» – 11 мандатов,
национально-христианская партия «Зартонк» («Пробуждение») – 4 мандата,
Республиканская партия Армении – 2 мандата,
партия «Страна жизни» – 2 мандата.
Фракция «Блок Баласанян» выдвинула на должность главы общины кандидатуру Вардгеса Самсоняна.
Фракция «Гражданский договор» кандидата в мэры не выдвинула. Представитель фракции сообщил, что они поддержат кандидатуру Самсоняна, их решение обусловлено тем, что они хотят, чтобы управление городом осуществлялось без потрясений.
Представленные в Совете старейшин Гюмри фракции партий «Зартонк», РПА, «Страна жизни» заявили, что не станут выдвигать кандидатов на пост градоначальника.
В своем выступлении Вардгес Самсонян отметил, что через пять лет мечтает увидеть благоустроенный, озелененный, спокойный, сплоченный, чистый, развивающийся город, уверенно смотрящий в будущее. Он перечислил несколько проблем: остаются около 3000 домиков, около 70 км неотремонтированных улиц, нехватка рабочих мест, недостаточно высокий уровнь туристической инфраструктуры, отсутствие удобной транспортной системы.
«Я буду заниматься этими и другими вопросами в своей повседневной работе, если получу вотум доверия Совета старейшин», – сказал В. Самсонян.
Был объявлен 30-минутный перерыв для подготовки счетной комиссии к открытому голосованию по выборам главы общины.