Քաղաքական 10:11 01/11/2021 Տարածաշրջան
Ռուսաստանի Դաշնության և Թուրքիայի արտգործնախարարներ Սերգեյ Լավրովն ու Մևլութ Չավուշօղլուն շաբաթ երեկոյան Հռոմում, որտեղ ընթանում էր G-20 գագաթնաժողովը, բանակցություններ են վարել։ Այս մասին գրում է Interfax-ը։
Ըստ ՌԴ ԱԳՆ-ի՝ «զրույցի ընթացքում հիմնական ուշադրությունը հատկացվել է Բալկաններում և Անդրկովկասում իրավիճակի հետագա կայունացման ուղղությամբ երկու երկրների ջանքերի համակարգմանը»։
Հաղորդումների համաձայն՝ «տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում «3 + 3» տարածաշրջանային մեխանիզմի գործարկման հեռանկարների շուրջ՝ տնտեսական և տրանսպորտային կապերը ապաշրջափակելու և Հարավային Կովկասում փոխշահավետ ենթակառուցվածքային նախագծերը խթանելու նպատակով»։
Հիշեցնենք, որ «3+3» մեխանիզմ ստեղծելու գաղափարն առաջարկել են Ադրբեջանի ու Թուրքիայի նախագահները, որին սատարում է Ռուսաստանը՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի, Վրաստանի, Թուրքիայի, Իրանի ու ՌԴ մասնակցությամբ։ Վրաստանը հայտարարում է, որ դեմ է այս ձևաչափին ու առաջարկում նոր հարթակ՝ Վրաստան, Ադրբեջան, Հայաստան:
Վերջերս Վրաստանում ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը, պատասխանելով «3 + 3» ձևաչափի մասին հարցին, հայտարարեց, որ «Ռուսաստանը, նախքան որևէ նոր հարթակի մասին խոսելը, պետք է հարգի 2008 թվականի հրադադարի համաձայնագիրը»։
«Ինչ վերաբերում է 3 + 3 ձևաչափին, ապա առաջարկի հետ կապված ես ուղղակի ասացի, որ Ռուսաստանը, որը բռնազավթել է Վրաստանի տարածքի 20%-ը, պետք է հարգի 2008 թվականի հրադադարի համաձայնագիրը, նախքան որևէ նոր հարթակի մասին խոսելը: Նախքան խոսելը Հարավային Կովկասի երկրների համագործակցության մասին, նրանք պետք է ամրապնդեն տարածաշրջանային համագործակցությունը», - ասել է Լլոյդ Օսթինը։
ՌԴ ԱԳՆ ներկայաուցիչ Մարիա Զախարովան, ի պատասխան, հայտարարեց, թե ՄՆ-ը փորձում է կանխել Անդրկովկասում «3 + 3» ձևաչափի գործարկումը։

Politics 12:23 01/11/2021 Region
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov and his Turkish counterpart Mevlut Cavusoglu focused on the prospects of a regional ‘3+3’ platform in the South Caucasus at their meeting on the margins of the G20 summit in Rome on Saturday, TASS reported.
"The coordination of the two countries’ efforts to further stabilize the Balkans and the South Caucasus was the main focus of the conversation. They discussed potential joint steps to facilitated Bosnian settlement, including the use of multilateral formats. They exchanged views on prospects for launching a 3+3 regional mechanism in order to unblock economic and transport ties and to promote mutually beneficial infrastructure projects in the South Caucasus," the Russian Foreign Ministry said in a statement released after the meeting.
Additionally, the two ministers touched upon other international issues and the key issues of the Russian-Turkish ties.
The presidents of Azerbaijan and Turkey - Ilham Aliyev and Recep Tayyip Erdogan - earlier put forward a proposal to hold six-party talks (Armenia, Azerbaijan, Georgia, Russia, Turkey and Iran) on Karabakh and on the unblocking of economic and transport communications in the region. Iran welcomed the idea assuring of its willingness to help seek peace for the region.