Քաղաքական 10:31 02/11/2021 Հայաստան
ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի գործերով նորանշանակ փոխտեղակալ Էրիկա Օլսոնը կայցելի Հայաստան, Ադրբեջան և Վրաստան՝ տարածաշրջանային համագործակցությունը խթանելու և երկկողմ հարցեր քննարկելու նպատակով։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունը։
Երևանում գտնվելու ընթացքում պետքարտուղարի փոխտեղակալ Օլսոնը նոյեմբերի 2-4-ը կմասնակցի հարավկովկասյան տարածաշրջանի ԱՄՆ առաքելությունների ղեկավարների համաժողովին։
Համաժողովին մասնակցում են Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին, Վրաստանում ԱՄՆ դեսպան Քելի Դեգնանը, Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Լի Լիթցենբերգերը, ինչպես նաև կովկասյան բանակցությունների հարցերով գլխավոր խորհրդատու Էնդրյու Շոֆերը և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության վաշինգտոնյան գրասենյակի փոխտնօրեն Ալեքսանդր Սոկոլովսկին։
«Ուրախ ենք, որ տարածաշրջանի և մայրաքաղաք Վաշինգտոնի մեր գործընկերների հետ հավաքվելու այս վաղեմի ավանդույթը կարող ենք վերականգնել՝ փոխանակելով մտքեր, գաղափարներ ու ներկայացնելով տեղեկություններ, որոն թույլ կտան տարածաշրջանի բոլոր երեք երկրների հետ կապված առավել լավ համակարգել մեր քաղաքականությունը»,- նշում են դեսպանությունից։
Համաժողովի մասնակիցները ներքին քննարկումներից զատ նաև հանդիպումներ կունենան Հայաստանի կառավարության և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ։ Հարավկովկասյան տարածաշրջանի ԱՄՆ առաքելությունների ղեկավարների նախորդ համաժողովները տեղի են ունեցել Բաքվում (2019թ․) և Թբիլիսիում (2018թ․)։

Заместитель помощника госсекретаря США посетит Армению, Азербайджан и Грузию
Новоназначенный заместитель помощника госсекретаря США по Кавказу, региональным конфликтам и Южной Европе Эрика Олсон посетит Армению, Азербайджан и Грузию. Об этом сообщает пресс-служба посольства США в Армении.
Отмечается, что Олсон примет участие в конференции глав миссий США на Южном Кавказе, которая пройдет в армянской столице со 2 по 4 ноября. В ней также примут участие послы США в Армении Линн Трейси, в Грузии - Келли Дегнан, в Азербайджане - Ли Лиценбергер, а также главный советник по переговорам на Кавказе Эндрю Шофер, заместитель директора вашингтонского офиса USAID Александр Соколовский.
«Мы рады, что можем восстановить давнюю традицию встреч с коллегами из Вашингтона и региона, обменяться мнениями, идеями, информацией, которая позволит лучше координировать работу со всеми тремя странами региона», - говорится в сообщении.
Участники конференции также проведут встречи с представителями правительства Армении и гражданского общества. Предыдущие конференции глав миссий США на Южном Кавказе проводились в Баку (2019 г.) и Тбилиси (2018 г.).