«Առանց լրագրողների լրագրություն չկա։
2006-ից 2020 թվականների ընթացքում աշխարհում սպանվել է ավելի քան 1200 լրագրող, ընդ որում այդ սպանությունների 10 դեպքից մոտ 9-ը մնում է դատական կարգով չպարզված, ըստ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի սպանված լրագրողների դիտորդական կենտրոնի: Անպատժելիությունը հանգեցնում է ավելի շատ սպանությունների և հաճախ հակամարտությունների սրման և օրենքի ու դատական համակարգերի տապալման ախտանիշ է: Այս մասին տեղեկանում ենք ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կայքից։
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն մտահոգված է, որ անպատժելիությունը վնասում է ողջ հասարակություններին՝ քողարկելով մարդու իրավունքների լուրջ խախտումները, կոռուպցիան և հանցագործությունը: Կառավարություններին, քաղաքացիական հասարակությանը, լրատվամիջոցներին և օրենքի գերակայությունը պահպանելու շահագրգիռ բոլորին խնդրում են միանալ անպատժելիությանը վերջ տալու գլոբալ ջանքերին:
Անպատժելիության, հատկապես լրագրողների դեմ հանցագործությունների հեռահար հետևանքների ճանաչումն է, որ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան 2013 թվականի 68-րդ նստաշրջանում ընդունեց A/RES/68/163 բանաձևը, որը նոյեմբերի 2-ը հռչակեց որպես «Լրագրողների դեմ հանցագործությունների անպատժելիությանը վերջ տալու միջազգային օր» (IDEI): Բանաձևը կոչ է անում անդամ երկրներին իրականացնել որոշակի միջոցներ՝ հակազդելու անպատժելիության ներկա մշակույթին: Ամսաթիվն ընտրվել է՝ ի հիշատակ 2013 թվականի նոյեմբերի 2-ին Մալիում երկու ֆրանսիացի լրագրողների սպանության:

Society 14:54 02/11/2021 World
The International Day to End Impunity for Crimes against Journalists is observed annually on November 2.
Between 2006 and 2020, over 1,200 journalists have been killed around the world, with close to 9 out of 10 cases of these killings remaining judicially unresolved, according to the UNESCO observatory of killed journalists.
Impunity leads to more killings and is often a symptom of worsening conflict and the breakdown of law and judicial systems, UNESCO said.
The organization is concerned that impunity damages whole societies by covering up serious human rights abuses, corruption, and crime. Governments, civil society, the media, and everyone concerned to uphold the rule of law are being asked to join in the global efforts to end impunity.
It is in recognition of the far-reaching consequences of impunity, especially of crimes against journalists, that the United Nations General Assembly adopted Resolution A/RES/68/163 at its 68th session in 2013 which proclaimed 2 November as the ‘International Day to End Impunity for Crimes against Journalists’ (IDEI). The resolution urged member states to implement definite measures countering the present culture of impunity. The date was chosen in commemoration of the assassination of two French journalists in Mali on 2 November 2013, UNESCO said.