Հասարակություն 11:27 02/11/2021 Աշխարհում
Ռոստուրիզմի ղեկավար Զարինա Դոգուզովան Եգիպտոսի զբոսաշրջության և հնությունների նախարարությանը խնդրել է անձամբ վերահսկել եգիպտական հանգստավայրերում գտնվող սրճարանների և ռեստորանների ստուգումները: Վեստի.ռու-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնել են գերատեսչության մամուլի ծառայությունը։ Միջոցառումը սկսվել է Հուրգադայի հյուրանոցներից մեկում ռուս զբոսաշրջիկների զանգվածային թունավորումից հետո։
Դոգուզովան հեռախոսազրույց է ունեցել Եգիպտոսի զբոսաշրջության և հնությունների նախարարի հետ և խնդրել Եգիպտոսի սանիտարական ծառայությունների հետ համատեղ ստուգումներ սկսել առողջարանային հյուրանոցներում և սննդի օբյեկտներում։ Եգիպտացի նախարարն ասել է, որ Եգիպտոսում ռուս զբոսաշրջիկների թունավորման վերաբերյալ դատախազական ստուգումն արդեն սկսվել է, և խոստացել է ձեռնարկել բոլոր միջոցները՝ Եգիպտոսում ռուսների անվտանգ և հարմարավետ մնալու համար։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ավելի քան 40 զբոսաշրջիկներ, ովքեր հանգստացել են նույն՝  AMC Royal Hotel-ում, դիմել են բուժօգնության։ Մեծ մասը երեխաներ են։ Ներկա պահին նրանք բոլորը դուրս են գրվել հիվանդանոցից, նրանց առողջությանը ոչինչ չի սպառնում։
Միջադեպի պատճառների հետաքննությունը շարունակվում է։ AMC Royal հյուրանոցը ժամանակավորապես չի ընդունում նոր հյուրեր, ռուսաստանյան տուրօպերատորները դադարեցրել են այդ հյուրանոցի համար կտրոնների վաճառքը։

Общество 11:56 02/11/2021 В мире
Руководитель Ростуризма Зарина Догузова попросила египетское министерство туризма и древностей взять под личный контроль проверки кафе и ресторанов на египетских курортах, как передает Vesti.ru, об этом сообщает пресс-служба ведомства.
Мера введена после массового отравления российских туристов в отеле Хургады.
Догузова провела телефонный разговор с министром по туризму и древностям Египта Халедом Эленани и попросила инициировать совместно с санитарными службами Египта проверки курортных отелей и заведений общественного питания.
Эленани сообщил, что в Египте уже началась прокурорская проверка по факту отравления российских туристов, и пообещал предпринять все меры для обеспечения безопасного и комфортного пребывания россиян в Египте.
Ранее сообщалось, что за медицинской помощью обратились более 40 туристов, отдыхавших в одном отеле – AMC Royal Hotel. Многим понадобилась помощь врачей в стационаре, большинство из них дети. В настоящее время все они выписаны из больницы, их здоровью ничто не угрожает.