Իրավունք 14:16 03/11/2021 Հայաստան
«Սյունիքի մարզի Ներքին Հանդ գյուղի դպրոցը մի քանի 100 մետր է հեռու ադրբեջանական զինված ուժերի դիրքերից: Ինձ կարո՞ղ է միջազգային որևէ կազմակերպություն համոզել, որ սա երեխաների իրավունքների խախտում չէ»,- ասուլիսում ասաց ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:
Նա նշեց, որ իրենց պատրաստած հերթական հատուկ զեկույցը նաև հիմնավոր է երեխաների իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից:
Ա. Թաթոյանը քարտեզի վրա ցույց տվեց Շուռնուխում քաղաքացիներից մեկի տունը, անասնագոմը՝ նշելով, որ անասնագոմը Ադրբեջան է. «Ծաղրից էլ ավելի է մարդու նկատմամբ: Մարդու արժանապատվության ամենակոպիտ խախտում է»:
Նա ասաց, որ ՀՀ քաղաքացուն պաշտպանելու համար իրավացիորեն այստեղ տեղակայված են սահմանապահ զորքեր: ՄԻՊ-ը ցուցադրեց նաև փողոցի մյուս հատվածը՝ նշելով, որ այդտեղ երեխաներ են խաղում զինվորականների անմիջական հարևանությամբ:
«Այս հատվածում երեք երկրի զորք կա: Այսինքն՝ երեք երկրի զորք կա մի հատվածում, որտեղ ամեն օր երեխաներ են խաղում: Երեխաների իրավունքների տեսանկյունից պատկերացնո՞ւմ եք: Դատապարտելի պահվածք է, որ այս ամենի վրա աչք են փակում: Այդ պատճառով որոշել ենք ամեն ինչ փաստերով հրապարակել: Երեք երկրների զորքերի պայմաններում երեխան կարո՞ղ է նորմալ միջավայրում մեծանալ: Բռնությունից էլ զերծ հասարակություն ենք ասում, միջազգային կազմակերպություններն էլ քարոզ են իրականացնում»,- ասաց Թաթոյանը:
Նա նաև նշեց, որ բացի Գեղարքունիքի և Սև լճի հատվածից, ադրբեջանական երրորդ ներխուժման դեպքն են իրենք վերհանել, որը տեղի է ունեցել 2020 թ. հոկտեմբերին:
«Կապանում Ծավ գյուղի հատվածում ունենք ավելի քան 1,2 կմ ներխուժում: Այս հարցը նույնպես պետք է ընդգրկվի բոլոր բանակցություններում, քանի որ վտանգելու է մարդկանց իրավունքները՝ անմիջապես Ծավ գյուղի վրա կանգնած լինելով»,- ասաց Ա. Թաթոյանը:
Անդրադառնալով Սյունիքի մարզի ճանապարհներին տեղադրված ադրբեջանական ցուցանակներին, նա ընդգծեց՝ դրանք ռազմավարական նպատակ ունեն։
«Դրանք օգտագործվում են մարդկանց ահաբեկելու, իրենց զինված ուժերը կամ սահմանապահ զորքերը տեղակայելու համար:
Զեկույցում հատուկ նշվում է, որ մեզ համար նշանակություն չունի՝  սահմանապահ զորք է, ոստիկանություն, թե զինված  ուժ: Զենքով մարդ է: Մի կարևոր ինդիկատոր հարց կա՝ ով է այդ մարդկանց գերագույն գլխավոր հրամանատարը:
Ադրբեջանցիների գերագույն գլխավոր հրամանատարն այն նախագահն է, որն ամեն օր սպառնում է Հայաստանի Հանրապետության բնակիչներին, հետևաբար՝ պետք է այս կարևոր հանգամանքները հաշվի առնենք:
Ու երբ մենք նկարում էինք հերթական ցուցանակը, ընդամենը մեկ րոպե ենք կանգնել և մեկ րոպեն էլ չանցած, գլուխներս բարձրացրեցինք ու տեսանք, որ փոքր բլուրի վրա զենքը մեր վրա պահած կանգնած են։ Մարդիկ, բնականաբար, խուսափում են այդ հատվածներով երթևեկելուց։ Սա ազատ տեղաշարժի կոպիտ խախտում է։ Մարդիկ հիվանդանոց են գնում և գերադասում առավոտյան վերադառնան, բայց գիշերն այս ճանապարհով չերթևեկեն»,- ասաց ՄԻՊ-ը:
Նա նաև ընդգծեց, որ Կապանի  օդանավակայանի անմիջապես թռիչքուղիների հարևանությամբ ադրբեջանական տեղակայումներն են։
«Ադրբեջանական զինված ուժերը, այստեղ տեղակայվելով, վերահսկողություն են կարողանում հաստատել ճանապարհի ու Կապան քաղաքի նկատմամբ՝ վտանգելով նաև քաղաքացիական բնակչության կյանքն ու առողջությունը։
Այնտեղ նրանց տեղակայումը, անգամ եթե մեկ կրակոց չի արձակվում, կյանքի իրավունքի խախտում է։ Եվրոպական դատարանի պահանջների համաձայն՝ պարտադիր չէ, որպեսզի զոհ լինի, որ դա համարվի կյանքի իրավունքի խախտում։ Անգամ անմիջական վտանգն այս բոլոր գործոնների պայմաններում, խախտում է: Վտանգ է, որ օդանավակայանը շահագործվի, որովհետև կարող են կրակել կամ հարձակում իրականացնել ինքնաթիռների վրա»,- ասաց ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։

Право 16:43 03/11/2021 Армения
«Школа села Неркин Анд в Сюнике находится в нескольких 100 метрах от позиций азербайджанских вооруженных сил. Может меня какая-либо международная организация убедить, что это не нарушение прав детей?»,- в ходе пресс-конференции заявил Защитник прав человека РА Арман Татоян.
Он отметил, что подготовленный ими специальный отчет важен также с точки зрения защиты прав детей.
Татоян на карте показал дом и коровник одного из жителей Шурнуха, отметив, что коровник перешел Азербайджану, а дом – в Армении. «Это больше, чем издевательство над человеком. Наигрубейшее нарушение человеческого достоинства».
Он заметил, что для защиты граждан РА здесь правомерно размещены пограничные войска. Омбудсмен показал также другую сторону улицы, отметив, что там по непосредственному соседству азербайджанских военных играют дети.
«На этом участке войска трех стран. То есть, войска трех стран на участке, где каждый день играют дети. С точки зрения прав детей представляете? Это предосудительно, что на все это закрывают глаза. Поэтому мы решили все представить фактами.
В условиях присутствия войск трех стран ребенок  может расти в нормальной среде?
Татоян отметил также, что кроме Гегаркуника и участка Сев лич, третий случай азербайджанского вторжения в октябре 2020 года обнаружили они.
«На участке капанского села Цав азербайджанцы продвинулись на более чем 1,2 км. Этот вопрос также должен быть включен во все переговоры, поскольку права жителей села будут окажутся под  угрозой»,- сказал Татоян.
Коснувшись азербайджанских вывесок на дорогах Сюникской области, он подчеркнул, что они установлены с тактической целью.
«Они установлены для запугивания людей, для размещения своих вооруженных сил или пограничных войск.
В отчете четко обозначено, что для нас не имеет значения, это пограничные войска, полиция или вооруженные силы. Это чрловек с оружием. Есть еще один важный индикатор – кто является верховным главнокомандующим этих людей.
Верховным главнокомандующим азербайджанцев является тот президент, который каждый день угрожает жителям Республики Армения, следоавтельно, мы должны учитывать эти важные обстоятельства.
Он отметил также, что по непосредственному соседству взлетной полосы Капанского аэропорта размещены азербайджанские вооруженные силы.
«Азербайджанские вооруженные силы, имеют возможность контролировать дорогу и город Капан, создавая опасность для жителей.
Их размещение на данном участке, даже если нет ни одного вытрела, является нарушением права на жизнь. Согласно требованиям Европейского суда, необязательно, чтобы были жертвы, чтобы это считалось нарушением права на жизнь. Даже непосредственная опасность является нарушением.
Опасность для эксплуатации аэропорта, потому что могут стрелять по самолетам или нападать на них»,- сказал Омбудсмен Арман Татоян.