Իրավունք 19:30 04/11/2021 Հայաստան
Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների և քաղաքացիական անձանց նկատմամբ խոշտանգումների մասին փաստեր են ներկայացվել
Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և գերիների անհապաղ ազատ արձակման հարցն է բարձրացրել արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը նոյեմբերի 4-ին՝ ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Կիմո Կիլյունենի և Բորիանա Աբերգի հետ հանդիպման ժամանակ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ արդադատության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել  2021 թվականի սեպտեմբերի 27-ին ԵԽ Խորհրդարանական վեհաժողովի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հումանիտար հետևանքների վերաբերյալ ընդունված բանաձևի համար և համազեկուցողներին տեղեկացրել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների և քաղաքացիական անձանց նկատմամբ խոշտանգումների և դաժան վերաբերմունքի դեպքերի մասին, որոնք փաստագրված են նաև միջազգային կազմակերպությունների կողմից:
Մասնավորապես, մոնիտորինգի թիմին ներկայացվել են նախաքննությամբ հաստատված փաստական տեղեկություններ ու վերապրածների վկայություններ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից հայ ռազմագերիների և պահվող քաղաքացիական անձանց նկատմամբ խոշտանգումների, այլ դաժան, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի, արտադատական սպանությունների, ինչպես նաև միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի այլ կոպիտ խախտումների վերաբերյալ:
Ի թիվս այլ հարցերի՝ հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև  արդարադատության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին՝ դատական համակարգի անկախության ամրապնդմանը,  դատական իշխանության բարեվարքության ստուգմանը, խոսքի ազատության ոլորտի կատարելագործմանը, սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացին, իշխանության երեք ճյուղերի միջև փոխզսպման ու հակակշռման մեխանիզմների կատարելագործմանը և այլն։

Представлены факты о пытках и жестоком обращении с удерживаемыми в Азербайджане армянскими пленными
Министр юстиции Армении Карен Андреасян провел встречу с содокладчиками Мониторинговой комиссии ПАСЕ по вопросам Армении Киммо Кильюненом и Борианой Аберг. Подробности представляет пресс-служба Минюста Армении.
Андреасян поблагодарил за принятую Парламентской ассамблеей Совета Европы 27 сентября 2021 года резолюцию о гуманитарных последствиях нагорно-карабахского конфликта, проинформировал содокладчиков о зафиксированных международными организациями случаях пыток и жестокого обращения с армянскими пленными, удерживаемыми в Азербайджане.
В частности, группе мониторинга были представлены фактическая информация, подтвержденная предварительным расследованием, и показаниям выживших о пытках вооруженными силами Азербайджана армянских военнопленных, пытках мирных жителей, факты о других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видах обращения, внесудебных казней и другие грубые нарушения международного гуманитарного права.
В числе других вопросов на встрече были затронуты реформы, проводимые в сфере юстиции - укрепление независимости судебной власти, проверка добропорядочности судей, улучшение сферы свободы слова, процесс конституционных реформ, совершенствование механизмов сдерживания и противовесов между тремя ветвями власти.