Իրավունք 11:49 05/11/2021 Հայաստան
Ընդհանուր իրավասության դատարանի Գորիսի նստավայրում դատական կարգադրիչների ուղեկցությամբ դատական նիստերի դահլիճ եկած նորընտիր քաղաքապետ Առուշ Առուշանյանին ներկաները դիմավորեցին ծափահարություններով։
Առուշանյանը ձեռքով ողջունեց ներկաներին, ողջագուրվեց պաշտպանների հետ։
Այսօր ավելի վաղ Առուշանյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնել էր, որ նախորդ նիստի ընթացքում քննարկվել է Առուշանյանի տեսակցությունների ու հեռախոսազանգերի արգելքի սահմանփակման իրավաչափության հարցը։
«Մենք միջնորդություն էինք ներկայացրել, որ այդ սահմանափակումներն ամբողջությամբ կամ գոնե մասնակի վերացվեն։ Մենք մեր դիրքորոշումը ներկայացրել էինք, այսօր դատական նիստի մեկնարկին իր դիրքորոշումը կներկայացնի դատախազը»,-ասել է Ալեքսանյանը։
Նրա խոսքով, դրանից հետո մտնելու են բուն դատաքննության փուլ, կընթերցվի մեղադրական եզրակացությունը, կորոշեն ապացույցների հետազոտման կարգը։
Պաշտպանության կողմը պատրաստվում է  ներկայացնել միջնորդություն խափանման միջոց կալանքն ավելի մեղմ միջոցով՝ գրավով կամ երաշխավորությամբ փոխարինելու վերաբերյալ։

Goris community head Arush Arushanyan greeted with applause at court
The jailed head of Armenia’s Goris community, Arush Arushanyan, on Friday was greeted with applause as he entered the courtroom at the Goris residence of the Court of General Jurisdiction, accompanied by court bailiffs.
Arushanyan waved at those present and hugged his lawyers.
Arush Arushanyan’s bloc defeated the ruling Civil Contract party by a wide margin in the 17 October local elections, but he remains in custody.
His lawyer Erik Aleksanyan told reporters earlier on Friday that the issue of the legality of restricting visits and phone calls for Arushanyan had been discussed at the previous court hearing.
"We filed a motion for the full or at least partial removal of these restrictions. We have expressed our position, and at the beginning of today’s hearing the prosecutor is going to present his arguments," Aleksanyan said.
Afterwards, they will move on to the main trial stage, the indictment will be read out, and the order of examining the evidence will be set.
The defense lawyers intend to file a motion to the court to release Arushanyan on bail or surety, Aleksanyan said.