Իրավունք 20:08 05/11/2021 Հայաստան
ՍԴ-ն սահմանադրական է ճանաչել Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանի պաշտոնանկության հիմք հանդիսացած հոդվածը: Սահմանադրական դատարանը որոշում է կայացրել, որ «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի 40-րդ հոդվածի 3-րդ մասը համապատասխանում է սահմանադրությանը, հայտնում են ՍԴ-ից։
2021 թվականի մարտին Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանն օրենքի տվյալ դրույթի սահմանադրականության հարցով դիմել էր ՍԴ, երկու անգամ հրաժարվելով ստորագրել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ներկայացրած համապատասխան հրամանագրի նախագիծը

Политика 20:27 05/11/2021 Армения
КС признал конституционной статью, послужившую основанием для увольнения начальника Генерального штаба Вооруженных сил Оника Гаспаряна.
Конституционный суд (КС) Армении признал часть 3 статьи 40 закона «О военной службе и статусе военнослужащего» соответствующей Конституции, сообщают в пресс-службе КС.
По вопросу конституционности этого положения закона еще в марте 2020 года в КС обратился президент Армении Армен Саркисян, который дважды отказывался подписать представленный премьер-министром Николом Пашиняном соответствующий проект указа, и указ вступил в силу силой закона.