Սահմանամերձ արմաշեցիների կյանքը՝ կրակոցների ներքո
Արմաշ գյուղի բնակիչներին այս պահին մտահոգում են երկրի անվտանգային խնդիրները։ Գյուղը սահմանամերձ է։ Panorama.am-ի հետ զրույցում Արամշի բնակիչ Տիգրան Մաթևոսյանն ասաց, որ գրեթե ամեն օր կրակոցներ են լինում, ինչը չի կարող չանհանգստացնել բնակիչներին։
«Երասխը մեզանից 2 կմ է հեռու։ Տեսանք, թե ինչ եղավ Երասխում՝ թշնամու կրակոցից խոտի դեզ, տուն այրվեցին։ Այսինքն՝ մտահգության առիթ կա»։
Նրա խոսքով՝ շատերն ապրում են վախի մթնոլորտում։ Սա է նաև գյուղում առկա արտագաղթի պատճառններից մեկը։
«Պատերազմից առաջ էլ կար արտագաղթ, հիմա էլ։ Շատերը հարմար առիթ են ման գալիս, որ գնան»,- նշեց Մաթևոսյանը։
Արմաշեցիներին մի բան է գոտեպնդում՝ դիրքերում կանգնած են սկզբունքային տղաներ։
«Եթե առիթ լինի, այստեղի հրամանատարի ճակատը կպաչեմ, որ չի զիջում, պահում է, շատ սկզբունքային տղա է։ Այդ տեսակ տղաների կարիքը շատ ունենք»,- ասաց Արմաշ գյուղի բնակիչը։
Միևնույն ժամանակ մեր զրուցակիցը նշում է, որ կան բնակիչներ, որոնք դեռևս թմբիրի մեջ են և ըստ նրա հավատում են տարատեսակ ասեկոսեներին։
Չնայած պատերազմից հետո ստեղծված լարված իրավիճակին, այսուհանդերձ երիտասարդները ձգտում են նպաստել համայնքի զարգացմանը։ Մաթևոսյանն ասում է՝ գործող իշխանություններից հույս չունի, ինքն է նախաձեռնում տարբեր ծրագրեր՝ լինի ծառատունկ, թե տուրիզմի զարգացմանը միտված քայլեր։
«Պահպանվող տարածքը մինչև հիմա ոչ քարտեզագրված է, ոչ էլ սահմանազատված։ Գյուղում ունենք պատմամշակութային վայրեր, որոնք չեն պահպանվում։ Գյուղի վերևում ունենք հնավայր , հինգ պատմամշակութային արժեքներ մեկ տեղում են՝ հնագույն և միջնադարյան բնակատեղիներ, ուրարտական ժամանակաշրջանին վերագրվող դամբարան, ստորերկրյա ջրային թունել, կիկլոպյան պարիսպներով բերդ։ Սակայն մինչև հիմա շատերն անունն ու տեղը չգիտեն։ Վերջերս բերեցին մի ցուցանակ փակցրեցին, իբև անունն էր, բայց մենք ընդվզեցինք, բողոքեցինք ու հանեցին, քանի որ դա տեղի հայկական անունը չէր։ Առանց որևէ ուսումնասիրությունների, նման բան անելը սխալ է»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Արմաշեցու խոսքով, իրենք փորձելու են զարգացնել տուրիզմը, որպեսզի ավելի շատ մարդ իմնանա հնավայրի մասին։
«Եթե պատշաճ պահպանությունն ապահովենք, ապա զբոսաշրջիկների հոսքը կմեծանա»,- եզրափակեց Տիգրան Մաթևոսյանը։

Общество 17:52 06/11/2021 Армения
Жителей села Армаш на сегодняшний день волнуют проблемы безопасности страны. В беседе с Panorama.am житель села Армаш Тигран Матевосян заявил, что почти каждый день слышны выстрелы, что не может не беспокоить жителей.
«Ерасх в 2 км от нас. Мы видели, что произошло в Ерасхе – от обстрелов врага были сожжены трава, дом. То есть, есть повод для беспокойства».
По его словам, многие живут в атмосфере страха. Это – одна  из причин эмиграции е селе.
«До войны тоже была эмиграция, и теперь. Многие ищут удобного случая, чтобы уехать»,- сказал Матевосян.
Армашцев обнадеживает одно: на позициях стоят принципиальные ребята.
«При удобном поводе поцелую в лоб их командира, который не уступает, держит, очень принципиальный парень. Мы нуждаемся в таких ребятах»,- сказал армашец.
В то же время наш собеседник отмечает, что есть люди, которые все еще пребывают в дремоте и верят в разные сплетни.
Несмотря на напряженную послевоенную ситуацию, молодежь способствует развитию общины. Матевосян говорит, что не надеется на действующую власть, сам инициирует различные программы, будь то посадка деревьев или программы по развитию туризма.
«Охраняемая территория до сих пор не картографирована, не делимитирована. У нас есть историко-культурные места в селе, которые не охраняются. На окраине села древние и средневековые поселения, пять историко-культурных ценностей в одном месте – древние и средневековые поселения, склеп урартийского периода, подземный водный тоннель, крепость циклопическими стенами. Однако до сих пор многие не знают названия и места. Недавно прикрепили вывеску, якобы с названием, но мы пожаловались, и ее сняли, поскольку это был неармянский топоним. Без каких-либо исследований делать такое неправильно»,- сказал он.