Քաղաքական 13:18 08/11/2021 Հայաստան
Նոյեմբերի 9-ին՝ ժամը 11:00-ին, Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության 114-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 37-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն Ազգային ժողովի պատգամավորների նախաձեռնությամբ կգումարվի Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ։
ԱՀ ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի բաժնի փոխանցմամբ, նախաձեռնողների սահմանած օրակարգում մեկ հարց է՝ ընդունել  հայտարարություն  «Արցախի ժողովրդի ազատ ու անկախ ապրելու անօտարելի իրավունքի մասին» (հիմնական զեկուցող՝  Ա Թովմասյան):

Politics 14:20 08/11/2021 NKR
In accordance with Article 114 (Part 2) of the Constitution of the Artsakh Republic, as well as Article 37 (Part 1) of the law “On the Rules of Procedure of the National Assembly”, the Artsakh parliament will hold a special sitting on Tuesday, November 9.
The sitting has been initiated by lawmakers, the press service of the parliament said on Monday, adding there is only one issue on the agenda.
The parliament is set to adopt a statement on the inalienable right of the people of Artsakh to live freely and independently.