Քաղաքական 10:29 09/11/2021 Արցախ
ԱՀ ԱԳՆ. Պաշտոնական Ստեփանակերտի դիրքորոշումն ու արցախցիների կամքն անփոփոխ են՝ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարարությունը հանդես է եկել հայտարարութամբ 44-օրյա պատերազմի դադարեցման մասին 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեկամյակի կապակցությամբ.
«Մեկ տարի առաջ՝ 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին, Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդական ակտիվ ջանքերի շնորհիվ ստորագրվել է Ռուսաստանի նախագահի, Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի եռակողմ հայտարարությունը։ Այն թույլ է տվել վերջ դնել Թուրքիայի, միջազգային վարձկանների և Մերձավոր Արևելքից ահաբեկիչների ուղղակի ռազմական մասնակցությամբ Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված 44-օրյա զինված ագրեսիային, ինչպես նաև հիմք է հանդիսացել Արցախի տարածք Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմի մուտքի համար՝ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գոտում խաղաղության պահպանման նպատակով։ Եռակողմ հայտարարությունը կարևոր նշանակություն ունի Արցախի Հանրապետության հետպատերզմյան վերականգնման համար պայմանների ապահովման տեսանկյունից։
44-օրյա ավերիչ ագրեսիայի արդյունքում Ադրբեջանն օկուպացրել է Արցախի Հանրապետության  տարածքների զգալի մասը, այդ թվում՝ պատմամշակութային կենտրոն Շուշի քաղաքը։ Մարտական գործողությունների ընթացքում ադրբեջանական բանակը բազմաթիվ ռազմական հանցագործություններ է կատարել, այդ թվում՝  քաղաքացիական օբյեկտների դիտավորյալ թիրախավորում, ռազմագերիների և գերեվարված քաղաքացիական անձանց խոշտանգումներ և արտադատական սպանություններ, էթնիկ զտումներ, պատմամշակութային հուշարձանների և եկեղեցիների դիտավորյալ ավերում և ոչ ընտրողական բնույթի զենքի կիրառմամբ բնակավայրերի թիրախավորում, ինչն արգելված է միջազգային իրավունքով։
Նույնիսկ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո Ադրբեջանը չդադարեցրեց միջազգայնորեն ապօրինի գործողությունները, մասնավորապես, շարունակեց ագրեսիվ, հարձակողական գործողությունները, զինվորականների և քաղաքացիական անձանց գերեվարումը, դիտավորյալ սպանությունների իրականացումը, եկեղեցիների և, ընդհանրապես, հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացումն օկուպացված տարածքներում։
Այդ կապակցությամբ անհրաժեշտ է ընդգծել, որ Ադրբեջանի կողմից ռազմական ուժի ապօրինի կիրառման, սեփական միջազգային պարտավորությունների կոպտագույն խախտման, միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների նորմերի համակարգված և զանգվածային ոտնահարումների հետևանքով ստեղծված իրավիճակը չի կարող հիմք հանդիսանալ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համար։
Հայտնի է, որ միջազգային իրավունքի նորմերն արգելում են ճանաչել ուժի սպառնալիքի կամ ուժի կիրառման արդյունք հանդիսացող ցանկացած տարածքային նվաճում։ Ավելին, ուժի կիրառումը չի կարող չեղարկել միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներից մեկը՝ ժողովուրդների իրավահավասարությունն ու ինքնորոշումը, որն ամրագրված է ՄԱԿ-ի Կանոնադրության մեջ և այլ հիմնարար միջազգային փաստաթղթերում։
Պաշտոնական Ստեփանակերտի դիրքորոշումն ու Արցախի ժողովրդի կամքն անփոփոխ են։ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում։ Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ կարգավորման և տարածաշրջանում կայուն ու տևական խաղաղության հաստատման անկյունաքարը Արցախի ժողովրդի կողմից իրացված ինքնորոշման անքակտելի իրավունքի ճանաչումն է և այն տարածքների դեօկուպացիան, որոնց վրա արցախահայությունն ինքնորոշվել է, ստեղծել անկախ պետականություն և զարգացրել այն։

Politics 11:03 09/11/2021 NKR
The Foreign Ministry of the Artsakh Republic issued a statement on the one-year anniversary of the ceasefire declaration on November 9. The full text of the statement is provided below.
"One year ago, on 9 November 2020, thanks to the active mediation efforts of the Russian Federation, a trilateral statement was signed by the President of the Russian Federation, the Prime Minister of Armenia and the President of Azerbaijan. The signing of the trilateral statement made it possible to put an end to the 44-day war of aggression unleashed by Azerbaijan against Artsakh with the direct military involvement of Turkey, as well as international terrorists and mercenaries from the Middle East, and laid the ground for the entry of Russian peacekeeping forces into the territory of Artsakh to maintain peace in the zone of the Azerbaijan-Karabagh conflict. The trilateral statement also plays an important role in ensuring the post-war rehabilitation of the Republic of Artsakh.
As a result of the aggression and the devastating war that lasted 44 days, significant territories of the Republic of Artsakh, including the town of Shushi, the historical and cultural center of Artsakh, were occupied by Azerbaijan. During the hostilities, the Azerbaijani army committed numerous war crimes, including deliberate attacks on civilian objects, torture and extrajudicial killings of prisoners of war and captured civilians, ethnic cleansing, deliberate destruction of historical and cultural monuments and churches, the use of indiscriminate weapons prohibited by international law.
Even after the signing of the trilateral statement on 9 November 2020, Azerbaijan has not stopped its internationally wrongful acts and continues its offensive and aggressive actions, including capture of military personnel and civilians, carrying out deliberate killings, destruction of Armenian churches and cultural heritage in the occupied territories.
In this regard, it should be emphasized that the situation resulting from the illegal use of military force by Azerbaijan, flagrant violation of its international obligations, systematic and massive violations of human rights and international humanitarian law cannot serve as a basis for the settlement of the Azerbaijan-Karabagh conflict.
It is well known that the norms of international law prohibit the recognition of any territorial gains as a result of the threat or use of force. Moreover, the use of force cannot abolish one of the fundamental principles of international law, the equal rights and self-determination of peoples, enshrined in the UN Charter and other fundamental international documents.
The position of the official Stepanakert and the will of the people of Artsakh remain unchanged. Artsakh will never be part of Azerbaijan. Respect for the inalienable right to self-determination realized by the people of Artsakh and de-occupation of the territories where they created their independent statehood through self-determination and developed it are the cornerstone of a comprehensive settlement of the Azerbaijan-Karabagh conflict and establishment of a sustainable and lasting peace in the region."