Դեկտեմբերի 1-ից Վրաստանում «կանաչ անձնագրեր» կտրվեն. Ղարիբաշվիլի
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին հայտարարել է, որ պատվաստման «կանաչ անձնագրերը» կտրվեն դեկտեմբերի 1-ից։ Այս մասին գրում է «aliq.ge»-ն։
Ղարիբաշվիլիի խոսքով՝ «կանաչ» կարգավիճակ կունենա այն անձը, ով երկու անգամ պատվաստվել է կորոնավիրուսի դեմ, համավարակի ընթացքում վարակվել է կորոնավիրուսով կամ վերջին 72 ժամվա ընթացքում PCR և 24 ժամվա ընթացքում արագ թեսթի բացասական պատասխան ունի։
«Մենք համակարգող խորհրդի նիստում քննարկել ենք «կանաչ անձնագրերի» ներդման հարցը։ Դեկտեմբերի 1-ից կգործարկվի համակարգը։ «Կանաչ անձնագրի» պահանջը կգործի 18 տարեկանից բարձր անձանց, ինչպես նաև զբոսաշրջիկների համար։
Խորհրդի որոշմամբ քաղաքացիները կարող են տարբեր օբյեկտներ մուտք գործել միայն կանաչ անձնագրով։ Դրանք են՝ սննդի, ժամանցի կենտրոններ, կինոթատրոններ, օպերային թատրոններ, թանգարաններ, համերգային դահլիճներ, խաղատներ և այլն»,- ասել է Իրակլի Ղարիբաշվիլին։

Society 15:16 09/11/2021 Region
Georgia will introduce the green passport concept from December 1. According to the decision of the the country's Coordination Council, starting from December 1, citizens will be able to enter a certain category of facilities only with a green passport.
According to the Government Administration, a green status is granted to those fully vaccinated and have passed 72-hour-validity PCR or 24-hour-validity antigen tests, or have recovered from coronavirus. The green passports will be required of citizens aged over 18, as well as tourists.
The green passport concept will apply to the following facilities: eateries, restaurants, cafes, and bars (both outdoor and indoor), cinemas, theaters, opera houses, museums, concert halls, entertainment centers, casinos and gambling sites, spa centers, fitness clubs, hotels, and aerial lifts in winter resorts.
As Prime Minister noted at today's briefing, the "green passport only" principle will apply only to the guests of the facilities and not the employees.