Ստորագրվել են ԱՊՀ մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի բոլոր որոշումները․ ՊՆ
Նոյեմբերի 10-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանը մասնակցել է Մոսկվայում կայացած ԱՊՀ մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի հերթական նիստին: Այս մասին հայտնում են ՊՆ-ից։
«Նիստի ընթացքում քննարկվել է օրակարգում ընդգրկված 20-ից ավելի հարց, այդ թվում. պաշտպանական ոլորտում բազմակողմ փոխգործակցության զարգացման, ՀՕՊ միացյալ համակարգի «Տարածաշրջանային անվտանգություն-2022» համատեղ համակարգչային հրամանատարաշտաբային զորավարժության անցկացման, ՌՔԿՊ զորքերի՝ համաճարակի դեմ ուղղված պայքարի, համատեղ ինժեներական ստորաբաժանումների մարդասիրական ականազերծման, զինված ուժերի համար զինվորական կադրերի համատեղ պատրաստման, ընթացիկ տարում կայացած միջազգային բանակային խաղերի արդյունքների և այլ հարցերի վերաբերյալ:
ԱՊՀ պաշտպանության նախարարների խորհրդի անդամները կարծիքներ են փոխանակել ռազմաքաղաքական իրավիճակի ու անվտանգության հարցերի շուրջ, ինչպես նաև բարձր են գնահատել ԱՊՀ ձևաչափով ռազմական համագործակցության 30-ամյա փորձն ու զարգացման ուղղությունները:
Նիստի ավարտին ստորագրվել են ԱՊՀ մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի բոլոր որոշումները, այդ թվում նաև 2022թ. աշխատանքային պլանը»,- ասվում է ՊՆ հաղորդագրությունում:

Политика 20:10 10/11/2021 Армения
Министр обороны Армении Аршак Карапетян 10 ноября в Москве принял участие в очередном заседании Совета министров обороны государств-участников СНГ. Подробности представляет пресс-служба МО Армении.
Согласно информации, в ходе заседания было обсуждено более 20 вопросов, включенных в повестку дня: рассмотрен комплекс вопросов развития многостороннего сотрудничества в области обороны и безопасности, проведения совместного компьютерного командно-штабного учения объединенной системы противовоздушной обороны государств – участников СНГ «Региональная безопасность – 2022» и др.
Члены Совета министров обороны СНГ обменялись мнениями по военно-политической обстановке и вопросам безопасности, а также высоко оценили 30-летний опыт и направления развития военного сотрудничества в формате СНГ.
По итогам заседания подписаны все решения Совета министров обороны государств-участников СНГ, в том числе План совместных мероприятий на 2022 год.